| AdrianBica a întrebat:

Ce parere aveti despre munca depusa de medicul Ryke hamer? Citez din wikipedia, "Ryke Geerd Hamer, un fost medic german, a inițiat „Noua Medicină Germanică", anterior cunoscută sub numele de „Noua Medicină Germană" și „Noua Medicină", un sistem de pseudo-medicină, care pretinde a fi capabilă de a vindeca cancerul.". Am vazut si clipuri pe Youtube si parca zace o doza de adevar in convingerile lui. Rezultatele si datele ulterioare conform carora chiar a reusit sa vindece multi bolnavi, daca sunt reale, sunt interesante.

Răspuns Câştigător
| RAY a răspuns:

Https://www.facebook.com/......680008724/

Cine este Dr. Ryke Geerd Hamer?
O prima cautare pe internet si vom descoperi ca el este "fondatorul miscarii Noua Medicina Germanica". Dar ce este aceasta miscare?
Dr. Ryke Geerd Hamer s-a nascut in Germania, in 1935, a urmat studiile teologice si medicale in Germania, a obtinut licenta de practica in 1962, specializandu-se in medicina interna. A profesat in Tubingen si Heidelburg impreuna cu sotia sa.
O cautare a activitatii sale stiintifice timpurii nu aduce niciun rezultat, el nepublicand inainte de 1978. A avut pana atunci o activitate predominant medicala, lucrand in principal in cabinetul sau privat, impreuna cu sotia sa.
In 1978 o drama personala, fiul sau Dirk fiind ucis intr-un incident pe coasta Frantei, a declansat o trauma psihologica substantiala in familia sa. Personal el declara ca aparitia unui cancer testicular l-a determinat sa caute cauza psihologica a bolilor.
In 1979 el a fost operat de cancer testicular si a fost declarat vindecat. Sotia sa, cam in aceeasi perioada a fost diagnosticata cu o forma de cancer mamar. Despre acest aspect putin mai jos.
A postulat o serie de "legi ale cancerului" pe care le-a botezat dupa propria persoana. Primele doua legi, larg bazate pe medicina holista, sunt considerate de catre comunitatea medicala ca nedovedite. Pe scurt ele pun orice boala pe seama conflictelor interne, ignorand orice implicatie genetica, a factorilor de mediu etc.
Celelalte 3 legi sunt considerate chiar de catre comunitatea medicinei alternative ca fiind nefondate ( Ventegodt S, Andersen NJ, Merrick J. ScientificWorldJournal. 2005 Jan 28; 5:93-102. Review.).
Inainte de a analiza mai pe larg aceste legi si tratamentul propus, vom continua cu restul biografiei.
Domnul Hamer, dupa ce a postulat aceste legi a trimis lucrarea sa de doctorat spre a fi analizata de comisia de la Tubingen, ea fiind refuzata pe baza faptului ca nu contine suficiente dovezi stiintifice, iar informatiile prezentate nu pot fi reproduse de alte echipe. Furios de primirea refuzului a declarat ca teza lui a fost testata si aprobata de Universitatea Trnava. Oficialii Universitatii Trnava au infirmat informatia.
Desi metodele sale nu au fost niciodata aprobate sau testate, deschide o serie de clinici in Germania intre 1981-1985. Primul pacient "tratat" este insasi sotia sa, care moare insa in 1985. Pe pagina sa oficiala cauza mortii este "supararea si intimidarea familiei care e responsabila de moartea lui Dirk". Nu se mentioneaza ca ea a fost primul sau pacient tratat prin "metoda Hamer".
Statul German i-a ridicat licenta de practica in 1986, decizie reconfirmata in 2003, dupa ce majoritatea pacientilor ce ii frecventau clinicile au murit, el nereusind in 4 ani sa produca niciun raport despre eficacitatea metodei. Pe siteul oficial este invocata persecutia de catre stat ca si motiv, el neavand bani sa documenteze cazurile. Asta desi clinicile nu functionau pe gratis. Nu e disponibil niciun raport financiar al profitului realizat in acea perioada.
Termenul de "Noua Medicina Germanica" desi pare a fi o ramura legitima din medicina, este de fapt un termen patentat, la fel ca orice marca din supermarket. Utilizarea cuvantului "medicina" este fara indoiala intentionata, spre a mistifica adevarul.
Dupa 1986 a operat in ilegalitate in Germania, Spania, Franta si Norvegia. A fost implicat in numeroase procese le care le vom discuta pe rand.
Din 1986 a fost judecat si condamnat pentru practicarea medicinei fara licenta in Germania, Austria, Spania, Franta si Norvegia.
In 1992 in Germania a incercat sa trateze, fara licenta, un baiat cu un cancer osos prin aplicarea de ghips. Piciorul a trebuit amputat. A fost condamnat la 6 luni de inchisoare cu executare (cazurile 613 Ls 152/91 si 34 Js 232/89 StA Köln).
In Austria a reusit sa capete sprijinul primarului din micul oras Burgau, dupa ce a "ajutat-o" pe sotia sa sa practice "conflictoliza patentata". Pacienta a decedat la scurt timp, cabinetul fost inchis, el petrecand 6 luni in inchisoare pentru defaimare.
Primul caz mediatizat a fost al fetitei Olivia Philar, diagnosticata cu nefroblastom (o forma de cancer care la copii are supravieturie excelenta cu terapie). Parintii au decis sa o trateze prin metodele lui Hamer si au fugit cu fata in Spania, unde se regasea el. Au fost decazuti din drepturi si urmariti international. Intre timp formatiunea tumorala crescuse la dimensiunea unei mingi de fotbal. Cu interventia presedintelui Austriei, parintii au acceptat sa se intoarca in tara. Fata a primit terapie de urgenta si este acum un adult sanatos. Parintii i-au vandut povestea pentru o suma importanta de bani. Dl Hamer a fost condamnat in Austria, dar fiind fugit din tara nu a ispasit pedeapsa.
Pe langa acest caz, amplu mediatizat, presa germana a gasit alte 140 de cazuri, fiind estimat ca e un mic procent din cei ce au murit din cauza lui. Pe pagina oficiala nu se regasesc decat cateva declaratii de succes, nicio referire la cei morti, sau cu atat mai putin la cazurile pentru care domnul Hamer este urmarit penal.
In 1997 a fost arestat si condamnat a inchisoare pentru 18 luni in Cologne, fiind dat in judecata de mai multe familii cu rude ucise prin metoda sa. Curtea l-a evaluat psihiatric si a determinat ca acesta are "personalitate psihopatica cu halucinatii de persecutie" ( 34 Js 178/95 Amtsgericht Köln).
In 2001 a fost condamnat in Franta la 3 ani de inchisoare in lipsa pentru moartea unor pacienti tratati prin metodele sale. In 2004 a fost extradat si a executat pedeapsa.
In 2007 a fost condamnat de o curte din Germania pentru incitare la ura rasiala, teoria sa fiind ca bolile infectioase sunt "o conspiratie a evreilor pentru a extermina populatia".
In prezent este refugiat in Norvergia, unde continua sa practice medicina fara licenta. Detine o companie editoriala "Amici di Dirk" prin care isi publica cartile si articolele, si prin care administreaza probabil fondurile necesare vietii fugind de lege.
Traiectul domnului Hamer prin viata nu difera mult de al unui delincvent comun cu istoric psihiatric. O trauma a declansat halucinatii de persecutie de tip schizoid, care a dus la numeroase pedepse cu inchisoarea.
Faptul ca exista peste 140 de cazuri documentate de deces in urma aplicarii metodei Hamer a facut ca in multe state europene incurajarea sa peste tratamentul medical sa fie ilegala.
Pe pagina oficiala nu se mentioneaza niciun deces legat de metoda, sunt mentionati insa 30000 de pacienti vindecati. Niciun pacient tratat cu aceasta metoda nu a fost vreodata declarat vindecat dupa o evaluare completa.
Chiar mai mult, documente obtinute dintr-unul din sediile sale arata ca printre primele experimente au fost 3 oameni cu cancer, niciunul nu a supravietuit. Declaratiile infirmierelor care au lucrat la una din clinici spun clar: niciun pacient nu a fost vindecat, multi au murit, erau lasati zile intregi nesupravegheati si tipetele de durere erau terifiante. Ziarul "Der Spiegel" a gasit numele a 50 de pacienti de la clinica originala a lui Hamer, doar 7 mai erau in viata la momentul respectiv. In contrast, rata de supravietuire dupa tratament medical in cancer este peste 50% in medie peste 70% pentru une forme, mai mult pentru altele.
Lasand la o parte problemele dl Hamer cu legea, sa ne aplecam catre metoda sa.
Pe scurt el realizeaza un CT cranian si un interviu. La interviu diagnosticheaza "conflictele" - de exemplu fetita cu nefroblastom de cauza genetica avea conflict de infometare (bunica ii dadea prea mult schnitel) -, iar CT-ul arata inele Hamer, "semn" de boala. Radiologii, deci cei ce inteleg cum functioneaza aparatul, au declarat unanim ca inelele Hamer sunt artefacte prezente la orice examinare, cu sau fara boala.
Apoi urmeaza conflictolize. Practic psihoterapie. Daca pacientul se vindeca, are destula vointa. Daca nu, inseamna ca nu a incerat destul. Scrie chiar pe siteul oficial, trebuie sa vrei sa te vindeci, altfel nu e vina lor.
Legile sale spun, printre altele, ca bacteriile sunt dirijate de creier si ajuta (da, tuberculoza ne ajuta, gripa ne ajuta, puroiul ne ajuta etc) iar toate bolile provin din creier. Inclusiv cele genetice, avand pe site o poza cu o fata "vindecata de sindrom Down".
Expertii in medicina holista nu aproba metodele sale, expertii in medicina psihiatrica l-au diagnosticat de doua ori in cadrul proceselor cu schizofrenie paranoida. Pentru cei ce nu stiu ce e aceea, e o boala care il face pe pacient sa auda voci, sa vada evenimente sau sa aiba idei care nu exista decat in realitatea sa. Adesea ei fac rau celor din jur, crezand ca sunt amenintati de oricine.
Din pacate pentru cei ce cauta speranta vindecarii in aceasta "Noua Medicina Germanica", nu vor gasi acolo decat suferinta si moarte. Caci familiile celor care au pierdut o persoana draga stau marturie pentru faptul ca intreaga situatie e doar afacerea lucrativa a unui pacient psihiatric, urmarit in prezent penal in doua state.
Orice urma de credibilitate dispare atunci cand sunt mai multe procese de ucidere prin neglijenta deschise impotriva lui decat sunt impotriva multor companii de farmaceutica, considerate de adeptii sai "demonice".
Sa nu existe nicio indoiala, ororile petrecute in clinicile sale se compara cu atrocitati petrecute in cele mai intunecate vremuri. Nu exista mod prin care actiunile sale sa fie reabilitate, nici macar cei 6 ani de inchisoare executati.

2 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Hamer a avut licență de a practica medicina din 1963 până în 1986, când i-a fost revocată pentru malpraxis. Sistemul lui Hamer a ajuns în atenția publicului în 1995, când părinții unui copil care suferea de cancer au refuzat tratamentul medical în favoarea metodei Hamer. Hamer a fost acuzat și condamnat în mai multe țări Europene.
Hamer a susținut că metoda sa este o alternativă „germanică" la medicina clinică, care ar face parte dintr-o conspirație evreiască de decimare a non-evreilor.

| RAY a răspuns (pentru RAY):

Https://www.facebook.com/......680008724/

Cine este Dr. Ryke Geerd Hamer?
O prima cautare pe internet si vom descoperi ca el este "fondatorul miscarii Noua Medicina Germanica". Dar ce este aceasta miscare?
Dr. Ryke Geerd Hamer s-a nascut in Germania, in 1935, a urmat studiile teologice si medicale in Germania, a obtinut licenta de practica in 1962, specializandu-se in medicina interna. A profesat in Tubingen si Heidelburg impreuna cu sotia sa.
O cautare a activitatii sale stiintifice timpurii nu aduce niciun rezultat, el nepublicand inainte de 1978. A avut pana atunci o activitate predominant medicala, lucrand in principal in cabinetul sau privat, impreuna cu sotia sa.
In 1978 o drama personala, fiul sau Dirk fiind ucis intr-un incident pe coasta Frantei, a declansat o trauma psihologica substantiala in familia sa. Personal el declara ca aparitia unui cancer testicular l-a determinat sa caute cauza psihologica a bolilor.
In 1979 el a fost operat de cancer testicular si a fost declarat vindecat. Sotia sa, cam in aceeasi perioada a fost diagnosticata cu o forma de cancer mamar. Despre acest aspect putin mai jos.
A postulat o serie de "legi ale cancerului" pe care le-a botezat dupa propria persoana. Primele doua legi, larg bazate pe medicina holista, sunt considerate de catre comunitatea medicala ca nedovedite. Pe scurt ele pun orice boala pe seama conflictelor interne, ignorand orice implicatie genetica, a factorilor de mediu etc.
Celelalte 3 legi sunt considerate chiar de catre comunitatea medicinei alternative ca fiind nefondate ( Ventegodt S, Andersen NJ, Merrick J. ScientificWorldJournal. 2005 Jan 28; 5:93-102. Review.).
Inainte de a analiza mai pe larg aceste legi si tratamentul propus, vom continua cu restul biografiei.
Domnul Hamer, dupa ce a postulat aceste legi a trimis lucrarea sa de doctorat spre a fi analizata de comisia de la Tubingen, ea fiind refuzata pe baza faptului ca nu contine suficiente dovezi stiintifice, iar informatiile prezentate nu pot fi reproduse de alte echipe. Furios de primirea refuzului a declarat ca teza lui a fost testata si aprobata de Universitatea Trnava. Oficialii Universitatii Trnava au infirmat informatia.
Desi metodele sale nu au fost niciodata aprobate sau testate, deschide o serie de clinici in Germania intre 1981-1985. Primul pacient "tratat" este insasi sotia sa, care moare insa in 1985. Pe pagina sa oficiala cauza mortii este "supararea si intimidarea familiei care e responsabila de moartea lui Dirk". Nu se mentioneaza ca ea a fost primul sau pacient tratat prin "metoda Hamer".
Statul German i-a ridicat licenta de practica in 1986, decizie reconfirmata in 2003, dupa ce majoritatea pacientilor ce ii frecventau clinicile au murit, el nereusind in 4 ani sa produca niciun raport despre eficacitatea metodei. Pe siteul oficial este invocata persecutia de catre stat ca si motiv, el neavand bani sa documenteze cazurile. Asta desi clinicile nu functionau pe gratis. Nu e disponibil niciun raport financiar al profitului realizat in acea perioada.
Termenul de "Noua Medicina Germanica" desi pare a fi o ramura legitima din medicina, este de fapt un termen patentat, la fel ca orice marca din supermarket. Utilizarea cuvantului "medicina" este fara indoiala intentionata, spre a mistifica adevarul.
Dupa 1986 a operat in ilegalitate in Germania, Spania, Franta si Norvegia. A fost implicat in numeroase procese le care le vom discuta pe rand.
Din 1986 a fost judecat si condamnat pentru practicarea medicinei fara licenta in Germania, Austria, Spania, Franta si Norvegia.
In 1992 in Germania a incercat sa trateze, fara licenta, un baiat cu un cancer osos prin aplicarea de ghips. Piciorul a trebuit amputat. A fost condamnat la 6 luni de inchisoare cu executare (cazurile 613 Ls 152/91 si 34 Js 232/89 StA Köln).
In Austria a reusit sa capete sprijinul primarului din micul oras Burgau, dupa ce a "ajutat-o" pe sotia sa sa practice "conflictoliza patentata". Pacienta a decedat la scurt timp, cabinetul fost inchis, el petrecand 6 luni in inchisoare pentru defaimare.
Primul caz mediatizat a fost al fetitei Olivia Philar, diagnosticata cu nefroblastom (o forma de cancer care la copii are supravieturie excelenta cu terapie). Parintii au decis sa o trateze prin metodele lui Hamer si au fugit cu fata in Spania, unde se regasea el. Au fost decazuti din drepturi si urmariti international. Intre timp formatiunea tumorala crescuse la dimensiunea unei mingi de fotbal. Cu interventia presedintelui Austriei, parintii au acceptat sa se intoarca in tara. Fata a primit terapie de urgenta si este acum un adult sanatos. Parintii i-au vandut povestea pentru o suma importanta de bani. Dl Hamer a fost condamnat in Austria, dar fiind fugit din tara nu a ispasit pedeapsa.
Pe langa acest caz, amplu mediatizat, presa germana a gasit alte 140 de cazuri, fiind estimat ca e un mic procent din cei ce au murit din cauza lui. Pe pagina oficiala nu se regasesc decat cateva declaratii de succes, nicio referire la cei morti, sau cu atat mai putin la cazurile pentru care domnul Hamer este urmarit penal.
In 1997 a fost arestat si condamnat a inchisoare pentru 18 luni in Cologne, fiind dat in judecata de mai multe familii cu rude ucise prin metoda sa. Curtea l-a evaluat psihiatric si a determinat ca acesta are "personalitate psihopatica cu halucinatii de persecutie" ( 34 Js 178/95 Amtsgericht Köln).
In 2001 a fost condamnat in Franta la 3 ani de inchisoare in lipsa pentru moartea unor pacienti tratati prin metodele sale. In 2004 a fost extradat si a executat pedeapsa.
In 2007 a fost condamnat de o curte din Germania pentru incitare la ura rasiala, teoria sa fiind ca bolile infectioase sunt "o conspiratie a evreilor pentru a extermina populatia".
In prezent este refugiat in Norvergia, unde continua sa practice medicina fara licenta. Detine o companie editoriala "Amici di Dirk" prin care isi publica cartile si articolele, si prin care administreaza probabil fondurile necesare vietii fugind de lege.
Traiectul domnului Hamer prin viata nu difera mult de al unui delincvent comun cu istoric psihiatric. O trauma a declansat halucinatii de persecutie de tip schizoid, care a dus la numeroase pedepse cu inchisoarea.
Faptul ca exista peste 140 de cazuri documentate de deces in urma aplicarii metodei Hamer a facut ca in multe state europene incurajarea sa peste tratamentul medical sa fie ilegala.
Pe pagina oficiala nu se mentioneaza niciun deces legat de metoda, sunt mentionati insa 30000 de pacienti vindecati. Niciun pacient tratat cu aceasta metoda nu a fost vreodata declarat vindecat dupa o evaluare completa.
Chiar mai mult, documente obtinute dintr-unul din sediile sale arata ca printre primele experimente au fost 3 oameni cu cancer, niciunul nu a supravietuit. Declaratiile infirmierelor care au lucrat la una din clinici spun clar: niciun pacient nu a fost vindecat, multi au murit, erau lasati zile intregi nesupravegheati si tipetele de durere erau terifiante. Ziarul "Der Spiegel" a gasit numele a 50 de pacienti de la clinica originala a lui Hamer, doar 7 mai erau in viata la momentul respectiv. In contrast, rata de supravietuire dupa tratament medical in cancer este peste 50% in medie peste 70% pentru une forme, mai mult pentru altele.
Lasand la o parte problemele dl Hamer cu legea, sa ne aplecam catre metoda sa.
Pe scurt el realizeaza un CT cranian si un interviu. La interviu diagnosticheaza "conflictele" - de exemplu fetita cu nefroblastom de cauza genetica avea conflict de infometare (bunica ii dadea prea mult schnitel) -, iar CT-ul arata inele Hamer, "semn" de boala. Radiologii, deci cei ce inteleg cum functioneaza aparatul, au declarat unanim ca inelele Hamer sunt artefacte prezente la orice examinare, cu sau fara boala.
Apoi urmeaza conflictolize. Practic psihoterapie. Daca pacientul se vindeca, are destula vointa. Daca nu, inseamna ca nu a incerat destul. Scrie chiar pe siteul oficial, trebuie sa vrei sa te vindeci, altfel nu e vina lor.
Legile sale spun, printre altele, ca bacteriile sunt dirijate de creier si ajuta (da, tuberculoza ne ajuta, gripa ne ajuta, puroiul ne ajuta etc) iar toate bolile provin din creier. Inclusiv cele genetice, avand pe site o poza cu o fata "vindecata de sindrom Down".
Expertii in medicina holista nu aproba metodele sale, expertii in medicina psihiatrica l-au diagnosticat de doua ori in cadrul proceselor cu schizofrenie paranoida. Pentru cei ce nu stiu ce e aceea, e o boala care il face pe pacient sa auda voci, sa vada evenimente sau sa aiba idei care nu exista decat in realitatea sa. Adesea ei fac rau celor din jur, crezand ca sunt amenintati de oricine.
Din pacate pentru cei ce cauta speranta vindecarii in aceasta "Noua Medicina Germanica", nu vor gasi acolo decat suferinta si moarte. Caci familiile celor care au pierdut o persoana draga stau marturie pentru faptul ca intreaga situatie e doar afacerea lucrativa a unui pacient psihiatric, urmarit in prezent penal in doua state.
Orice urma de credibilitate dispare atunci cand sunt mai multe procese de ucidere prin neglijenta deschise impotriva lui decat sunt impotriva multor companii de farmaceutica, considerate de adeptii sai "demonice".
Sa nu existe nicio indoiala, ororile petrecute in clinicile sale se compara cu atrocitati petrecute in cele mai intunecate vremuri. Nu exista mod prin care actiunile sale sa fie reabilitate, nici macar cei 6 ani de inchisoare executati.