| AmFostOdataEuOBaba a întrebat:

Ce părere aveți despre Nicolae Ceaușescu și soția lui?

Răspuns Câştigător
| Pricope_Marius_1997 a răspuns:

Cred ca Ceausescu era intr-adevar un patriot ce-si iubea tara. In schimb, asta nu-l scuza de faptul ca a incalcat drepturile omului, a fost un dictator, n-a permis progresul tarii si al cetatenilor. Vorbim totusi de un regim autoritar, unde multi oameni au fost tinuti sub teroare, un exemplu foarte bun e "Experimentul Pitesti". Fenomene precum acesta, denota cat de bolnav era regimul.
In plus, sunt impotriva credintei comuniste, doctrina de stanga e o prostie.

Elena Ceausescu, pe de alta parte, a fost cea care i-a luat mintile lui Ceausescu. Sa stii ca, o perioada, la inceputul comunismului si regimului Ceausescu, Romania se indrepta spre occident, a semnat inclusiv un tratat prin care se angaja sa respecte toate drepturile omului!
Insa, in anii din urma ai regimului, Ceausescu a luat-o razna, a devenit paranoic, obsesiv, mult mai autoritar, si se crede ca lucrurile astea au inceput de la instigarile Elenei.

"Doctor Academician Inginer Elena Ceausescu" - titlul ce si l-a acordat distinsa doamna, ea avand 4 clase. Punea oameni de stiinta sa scrie carti, iar ea le semna si lua tot meritul.
Ce parere am putea avea despre dansa? happy

15 răspunsuri:
| Celcestietot a răspuns:

Soția a fost încurcă lume pentru Nicolae Ceaușescu. Dacă nu ar fi fost și ea acolo implicată, poate că ar mai fi trăit Ceaușescu și în ziua de astăzi, asta dacă nu murea de bătrânețe.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu știu, nu am apucat sa ii cunosc rolling on the floor

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru Pricope_Marius_1997):

O fi fost Plato intelept, dar tu esti o molusca! Ce treaba are Ceasca cu Experimentul Pitesti? Ceasca a luat-o pe ulei de la niste vizite in Coreea de Nord si datorita faptului ca a vrut sa plateasca datoria externa cu orice pret - care datorie a facut-o supradimensionind industria fara rost.
P.S. Vrei parere? Gindeste-te cum ar fi sa stai la coada la piine cate o ora-doua, dimineata sa stai de la 5 la lapte macar 3 ore, sa ai o jumatate de ora de desene animate pe saptamana la TV, zilnic sa se intrerupa curentul vreo 3-4 ore, sa ai 2 ore de apa calda pe saptamana la robinet, iar banane si portocale sa vezi de doua ori pe an. Aia trebuie sa isi aduca aminte lumea despre Ceasca!

| mgtow a răspuns:

Tarani cu putere politica care au facut Romania sa arate bine dar lasa lumea cu foame-an gat

| Plato a răspuns (pentru GabiDumitrescu):

Am stat sa ma gandesc daca sa ma mai obosesc sa raspund, avand in vedere raspunsul tau cretin.

Eu as zice vizite in China. Experimentul Pitesti are legatura cu Ceausescu, ca acolo erau deținuți politici, iar daca el nu instaura cenzura si constrangerea, daca nu exista politia politică si prerogativele extinse ale militiei, securitatii si gardienilor, nu s-ar fi ajuns acolo.

Habar nu am de ce discut asta cu un copil probabil de clasa a XII care imi spune doua cuvinte invatate din caiet.
P.s. e o parere mediocră.

| PuyaTimonel a răspuns:

O parere rea?

| danaieladaniela a răspuns:

Nu stiu...nu-i cunosc laughing

| AmFostOdataEuOBaba explică (pentru danaieladaniela):

Nici eu, dar poate o să-i "invoc" la noaaptewinking
Dar la cât de lenşă sunt, sad trist pentru "fani".

DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns:

Ajuta cu ceva parerea noastra despre raposatul, respectiv raposata? Daca vrei sa citesti pareri, sunt pe internet(restul internetului, adica excludem TPU) destule articole despre asta. happy

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Vă dați seama că în mintea marelui istoric Plato, experimentul Pitești, petrecut la începutul anilor '50, îl are ca răspunzător pe Ceaușescu pentru că a instaurat terorea la sfârșitul anilor '70?
să nu mai spunem că nea nicu în anii '50 era un biet funcționar în ministerul agriculturii :d

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Sunt cam reci...

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru Plato):

Apropos de raspunsuri cretine... https://ro.wikipedia.org/wiki/Experimentul_Pite%C8%99ti
Legat de partea a doua a raspunsului meu nu ai comentat nimic, vad. Ha, ha, copil de clasa a nu-stiu-cita. Am prins epoca ceasca, am fost si pionier, imi aduc aminte toate mizeriile.

| Plato a răspuns (pentru GabiDumitrescu):

Ti-a dat nevermore un hint? laughing
Era unul bun, daca ar fi avut sens, dar nu are. Nu-mi asum responsabilitatea ca nu intelegeti ce spun.

| Pricope_Marius_1997 a răspuns:

Eu sunt mic nu am apucat vremea aceea dar sa stii ca din ce mi-a spus mama e ca el era prost daca avea un IQ de 80 de puncte si ea era o javra o scorpie ca doar ea a dat ordin sa se traga in populatie si sa se incinereze cadavrele pe ascuns la Bucuresti si exact cum a spus si Plato: "Doctor Academician Inginer Elena Ceausescu" - titlul ce si l-a acordat distinsa doamna, ea avand 4 clase. Punea oameni de stiinta sa scrie carti, iar ea le semna si lua tot meritul.
Ce parere am putea avea despre dansa?
EL era prost dar si-a iubit tara cu bune si cu rele dar EA, ea a fost o javra caci in ultimii 2-3 ani cat au fost la putere EA a dirijat si invartit tot, ca el era prost de ingheta apele exact ca in familiile romanesti tot FEMEIA tine casa si copii ea duce totul greul inainte, pe cand barbatul mai putin. Asta e ce mi-a povestit mama ca ea a trait acele vremuri si stie ce greu a fost. Totusi el nu merita sa moara in felul asta pentru ca el a fost patriot pana la capat in schimb EA a fost javra ca daca te uiti la filmariile cu ei de pe net iti da-i seama dupa vorba care din cei doi era prost si care nu.

| Pricope_Marius_1997 a răspuns:

Si sti care e faza e ca in realitate Nea Nicu avea 8 clase si ea 4 dar de fapt ea era mai desteapta pentru ca se stie ca femeiile sunt mai destepte si mai curate si harnice decat barbatii, e asa si sotia lui Ceausescu. Tata mi-a spus cu totul atceva ca de fapt in realitate el a fost o marioneta si ca de fapt PCR si rusii conduceau tara nu el, el a fost doar o marionteta cum e Donald Trump in SUA intelegi. Au fost doi prosti si ea si el cam atat stiu din ce mi-au spus parintii.