| pescolino2010 a întrebat:

Ce parere aveti despre Nicolae Ceausescu?
Eu cred ca a fost un om frumos.

5 răspunsuri:
| CostinAlamariu a răspuns:

Mai frumos a fost dupa ce a fost ciuruit laughing

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

....si in acelasi timp raul comunist absolut. Nu orice conducator ajunge sa ordone descarcarcarea incarcatoarelor de ak-47 in mii de oameni pentru ca se revoltau impotriva unui sistem care le decidea ce slujbe vor avea, cati bani vor avea, ce vor avea, ce vor vorbi, ce vor vedea, totul in cantitati extrem de mici.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu am apucat să trăiesc în perioada comunistă ca să-l cunosc și nici la documentare cu el nu m-am uitat. La prima vedere mi s-a părut un om simplu dar cinstit și curat sufletește.

| MeisterSchnitzel a răspuns:

În ce sens frumos? Am văzut poze cu el și nu m-a impresionat. happy
Dacă de condus e vorba, putem spune că a făcut și rele dar și bune. Ceaușescu a desființat închisorile politice și lagărele din timpul guvernării unor "iluștrii" comuniști cum ar fi Gheorghe Gheorghiu-Dej sau Chivu Stoica. Ceaușescu s-a opus și invaziei Cehoslovaciei, la care toate țările est-europene (mai puțin România). Cu toate astea, nu era fain să stai iarna 3 ore la coadă pentru 4 ouă sau puțintică pâine.

| Eisenheim a răspuns:

A fost un bătrânel cu colop. Îi plăceau mașinile și vânătoarea.
Iar celor din jurul lui le plăcea să conducă țara, adică la fel că și azi, daca e ceva de luat sa i-a, tot happy