| AvalohAlyn a întrebat:

Ce parere aveti despre ISTORIA ROMANIEI?
Cine a fost cel mai bun conducator al Romaniei?
Care e cel mai frumos imn al Romaniei?
Ce parere ai despre epoca comunista a lui Nicolae Ceausescu?
Dar despre epoca democratica de dupa 1989?

Răspuns Câştigător
| OoBunnyoO a răspuns:

Si eu cred ca tot Carol I a fost cel mai bun. Insa urmasii lui Carol al II-lea care a a lasat tara pentru o femeie si un copil care nu stia cum sa conduca (Mihai) totul s-a dus la vale. Din cauza asta nu imi plac monarhiile de genul asta.

Despre cel mai frumos imn, cel actual cred ca imi place cel mai mult.
Despre epoca comunista ce pot sa zic, am zis destule de perioada asta. Este o perioada care ne-a distrus economic si psihic din extrem de multe puncte de vedere. Comunismul este un sistem care se va distruge singur pentru ca desi in teorie este o idee frumoasa in practica nu functioneaza. Este distrusa calitatea muncii pentru ca nimeni nu mai are spirit competitiv, in mare parte pentru ca toti oamenii stiau ca au o casa si un loc de munca asigurat, oricat de bine sau de prost isi faceau treaba. Plus de asta stiau ca nu prea strange averi (bine, teoretic puteau caci era coruptie si pe atunci, dar era mai greu). Desi forta de munca crescuse, crescuse si natalitatea foarte mult, iar oamenii pur si simplu nu produceau suficient cat sa asigure case si locuri de munca pentru toti. Criza noastra a inceput din anii 70.

Cat despre democratia noastra..nu este tocmai democratie, dupa cum spuneam toti democratii ajunsi la putere sunt fosti comunisti. Probabil ca 90% dintre romani, inclusiv cei de la conducere nu stiu ce anume este democratia, ce face si cum se atinge.

1 răspuns:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Tumultoasa... pacat ca trecutul e eclipsat de hotie si coruptie.

probabil Carol I (parerea mea)

Cel actul, si drept sa zic nu prea le stiu pe restul atat de bine.

inceputul a fost promitator... dar in momentul in care megalomania a inceput s-a dus totul de rapa

democratia a fost prost inteleasa. cei care au vrut au furat, cei care s au crezut liberi au uitat ce inseamna obligatiile samd