| litere123 a întrebat:

Ce părere aveți despre expresia
"Cum te poate iubi cineva, când tu nu te iubești pe tine însuți?!"!

Răspuns Câştigător
| Yunnochan a răspuns:

Sinceră să fiu eu nu cred în aşa ceva. Dacă e să te iubească cineva, atunci acel cineva te va iubi indiferent de situație, de calitățile și de defectele tale. Nu trebuie să fii egoistă și să te iubești pe tine ca să fii acceptată și iubită de o persoană, cel puțin așa cred eu. Atunci când te îndrăgostești de cineva, te îndrăgostești de persoana în sine, nu de felul în care ea se privește. Chestia asta e doar un fel de a încuraja oamenii să se iubască pe ei înșiși, nu ai nicio garanție că vei fi iubită dacă te vei iubi pe tine. Eu nu mă iubesc pe mine, mă urăsc și aş da orice să numai fiu eu. Dar sunt o fire visătoare.
Eu cred că expresia "Cum te poate iubi cineva, când tu nu te iubești pe tine însuți? " se referă la faptul că nu vei avea prea multă încredere în oameni și indiferent de părerea lor bună sau rea despre tine, vei crede că toată lumea te urăște. În acest fel, îți va fi foarte greu să crezi că cineva te iubește cu adevărat. Dar nu tot ceea ce crezi este crezi este și adevărat. Chestia asta e psihologică, doar în capul tău vei avea senzația că nu ești iubită de nimeni, când de fapt, există oameni care vor ține mereu la tine și te vor iubi. Fiecare om are dreptul la iubire, merită să fie iubit, indiferent dacă omul în sine se iubește pe el sau nu. Când iubești, pur și simplu iubești și atât, ajuți acea persoană să se schimbe în bine dacă este nevoie. Dacă tu te urăști pe tine, nu trebuie să te adori ca să poți intra într-o relație. Dacă vei întâlni persoana potrivită, ea te va ajuta să te vezi altfel. Îți va îngropa defectele ca să îți vezi doar calitățile. Te va face să te simți specială.

| DoarBogdan a răspuns (pentru Yunnochan):

Da dar... nu are legatura. Adica tot ce ai spus tu are, numai ca nu este in contextul potrivit. De altfel ai acel citat e gresit. Nu se refera la aceeasi iubire.
Tu nu te iubesti pe tine ca si cum te-ar iubi altcineva. Doar eu nu ma iubesc pe mine, vreau sa fac copii cu mine, sa ma casatoresc cu mine sau sa ma imbratisez tot pe mine. Asa ca citatul nu este logic sau nu este pe intelesul tuturor. Iubirea a capatat multe intelesuri mai nou.
Ai avut dreptate in tot ce ai spus, numai ca nu a justificat corect intrebarea pusa mai sus (parerea mea).
Si nu trebuie sa te urasti si sa vrei sa nu mai fi tu. Cine ai vrea sa fi atunci? Este adevarat ca nu noi am ales sa traim viata asta, in aceste corpuri si in acest timp. Dar trebuie sa fim multumiti de ceea ce suntem, iar daca nu suntem, trebuie sa facem sa fim. (Cu toate ca... cuvantul "trebuie" creaza o reactie in lant in mintea omului si se asociaza imediat cu un fapt de nedorit si greu de realizat)

3 răspunsuri:
| Andreeush a răspuns:

Nu e chiar așa.
Poți să găsești pe cineva care să te accepte așa cum ești, cu tot cu defecte.

| Plato a răspuns:

Suna interesant, dar sens mai putin. Nu cred ca e asa.