| ellaells a întrebat:

Ce parere aveti despre o persoana care va baga in seama doar atunci cand are nevoie de voi? In rest, nu da niciun semn de viata si nu ii prea pasa de viata voastra...

12 răspunsuri:
NOname
| NOname a răspuns:

Oportunistă.

caramela
| caramela a răspuns:

Bunahappy
ca e un profitor si isi aduce aminte de mine doar cand ajunge la necaz. ignor astfel de persoane si caut sa nu (mai) intru in jocul lor..Cand te frigi cu ciorba...sufli si in iaurt!
O seara bunahappy

| mona a răspuns:

As zice ca este o persoana egoista, profitoare si care nu merita ajutorul meu

| Liviu a răspuns:

Asta e varamea, cand are nevoie sa ii fac calculatoru poc ma suna, cand o sun eu " Te sun eu in 5 minute " si uita sa mai ma sune, mereu are treaba pustoaica. Dar. toate se intorc impotriva ei.
E doar o chestiune doar de timp.

| Chrisz a răspuns:

Ma scarbesc acest fel de specimene, nici nu vreau sa aud...Numai cand ma gandesc ca sunt inconjurat de asemenea oameni imi provoaca greata.

| Purgatoriu a răspuns:

Mi se intampla adesea. E foarte neplacut mai ales cand tu aveai impresia ca va intelegeti chiar bine iar ea iti spuse ca se ataseaza repede de oamenii pe care ii cunoaste, in special de tine.
Pur si simplu ii urasc. Ma dezgusta.

| Mădă0611 a răspuns:

Poate nu vrea sa deranjeze, asa fac eu, pentru ca asa vrea sa mi se faca, sa nu ma deranjeze nimeni daca nu are nevoie de ceva, sau ceva important de zis.

| Wøodenpints a răspuns:

Păi nu aşa ar trebui să funcţioneze orice om normal? Să te deranjeze doar atunci când chiar are nevoie de tine.
Nu ştiu alţii cum sunt, dar eu nu suport oamenii care se bagă în seamădoar să vadă "cum mai e viaţa ta? cum o mai duci? ce mai faci?". Mi se par falşi şi ipocriţi. MAi dau un semn din când în când doar pentru simplul fapt că atunci când vor avea nevoie de tine, să nu li se zică "păi până acum n-ai dat nici un semn de viaţă şi acum vii să-mi ceri ceva?"

Dacă n-ai nimic important de spui cuiva, sau cu adevărat nevoie de el, nu ar trebui să-l deranjezi cu aberaţii de genul, ca să vadă că ţi-ai adus aminte.

| fadnox a răspuns:

Mi s-a dat peste de astfel de pseudoprieteni si apropriati, si cand te gandesti la proverbul ala spart cum ca `nenorocit e cel fara prieteni`...
sa fii sigura ca nu mi-s prea dragi cum nici eu le nu sunt lor
de partea cu atentia lor acordata vietii mele de ei mi-e sila, mi-e aproapre straina
ce rost, sunt atat de sigura de acea persoana atat de importanta pentru mine ca nu mai am nevoie de altcineva

| Ƨirenia a răspuns:

Mi-e sila de ei.
Daca ar veni la mine sa-i ajut cu ceva, i-as ignora complet.

| Disharmony a răspuns:

Nimeni nu-i obligat să-şi bage nasul în viaţa mea, să-mi dea semne de viaţă, sau să-i pese de mine.

Mi se pare ok să mergi la cineva dacă ai nevoie de ajutor, iar acel cineva va decide dacă te va ajuta sau nu. Dacă e om normal, nu va începe să calculeze secundele şi minutele în care l-ai sunat şi te-ai interesat dacă mai e sau nu în viaţă, iar în funcţie de asta, îţi va oferi ajutorul.

| CuteCurly a răspuns:

Mda, de multe ori mi se intampla. Prieteni adevarati sunt putini... Nu ii prea ajut eu, cand au nevoie de mine, pentru ca mereu cand am avut nevoie de ei nici ei nu m-au ajutat.