| Roxata a întrebat:

Ce parere aveti despre opera "Regele Lear" de W.Shakespeare? Dar de Hamlet? Aduceti argumente. Ce va placut la aceste piese? Ce v-ar placut sa se fi intamplat? Hamlet sau Regele Lear?

1 răspuns:
April
| April a răspuns:

"Regele Lear"pune in discutie eterna poveste a tragicei confuzii intre cuvintele frumoase despre iubire si sobrietatea adevaratei iubiri, iar in "Hamlet" eroul, melancolicul print danez, oscileaza intre alternativele esentiale ale fapturii umane, acelea de A FI sau A NU FI.Personal,am fost preocupata intotdeauna mai mult de problema existentei sau nonexistentei.Si pana acum. convingerea mea este ca am pierde o experienta capitala daca am alege sa renuntam la A FI, pentru A NU FI.Frumusetea acestei lumi merita sacrificiul nefericirilor inevitabile dar efemere.