| Robert160 a întrebat:

Ce părere aveți despre opțiunea de a alege o sinucidere ușoară asistată indiferent de motiv?

2 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Indiferent de motiv?
Sinuciderea este, părerea mea un act voluntar de ultimă libertate personală. Astfel pe un sinucigaș decis nu-l poți opri. Dar nu îl poți opri din cauză că este un act discret și secret. Dar să susții legal, în mod deschis un asemenea demers înseamnă să te opui vieții. Apoi mai există și pericolul imitației. Deci indiferent de motiv, nu. Să susțin o tragedie, căci asta este în fond, nu.

| Freya1 a răspuns:

Eu cred ca deși nu e ok sa vrei sa te sinucizi, mai bine sa ai oportunitatea asta decât cum se procedeaza acum.

Sunt mulți oameni cu probleme psihice, cu probleme de sănătate fizice pe care nu le mai pot duce și nu poți sa ii obligi sa o facă. Problema e ca mulți când se sinucid fac și victime colaterale, sau traumatizata și alți oameni.Chiar de curând un bărbat cunoscut de mine din anumite probleme psihice, urmate de faptul ca a fost părăsit de familie si-a pus capăt vieții prin spânzurare, iar cel ce la găsit a fost nepoțelul și nu e ok.
Asa, pot sa aleaga sa aibă o moarte fără chinuri sau de ce nu, sa fie convins pe ultima suta de metri sa renunțe în comparație cu ceilalți ce merg pur și simplu fără sa știe nimeni ce fac si nu se mai poate face nimic.