| cîrne a întrebat:

Ce parere aveti despre pedeapsa cu moartea? eu le-as pune streangul de gat pedofililor sau chiar si celor(majoritatea romi, dar nu numai) ce ne fac tara de ras in strainatate.

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Intrebarea era impersonala, nu iti era adresata tie. Se pune problema daca pedeapsa are rol corectiv-educativ sau vindicativ. Daca e vindicativ, e simplu, ochi pentru ochi. Daca e corectiv-educativ, corectia, educatia, nu poate veni decat de la cineva cu o alta autoritate, morala, legala, psihologica, cum vrei tu. Ori cineva care omoara, necontand mobilul, tot ucigas se cheama, deci nu poate corecta sau educa.
Ce as gandi daca fiica mea ar fi maltratata? L-as omori pe nenorocitul/nenorocita aia, asta neinsemnand ca sunt stat si stabilesc pedepse sau le pun in aplicare.
Cat despre Sua, faptul ca exista pedeapsa cu moartea nu a facut sa scada numarul infractiunilor, dimpotriva.

16 răspunsuri:
| Silvia a răspuns:

E prea cruda pedeapsa cu moartea crying... oricate ar fi facut omul ala.trebuie pedepsit insa daca e omorat el nu isi da seama de greselile pe care le-a facut si e si suferinta mare pentru familie...ar fi mai bine sa ii dea inchisoare vreo 50-60 de ani si ala moare acolo si a suferit toata viata pentru ce a facut.

| elena a răspuns:

Nu sunt de acord cu pedeapsa cu moartea dar parca totusi as aplica "Legea Talionului"!

lolita
| lolita a răspuns:

Nu sunt de acord. De ce? Deoarece de foarte multe ori acuzatul nu este si vinovat, si este posibil sa omori un om nevinovat si "asasinul" sa stea in libertate si sa rada de inocenta unora.

Zbenguici
| Zbenguici a răspuns:

Nu sunt de acord cu ea, insa as face exceptie uneori.
Pedofili are si Usa, si Anglia, si Germania.
Cei care ne fac tara de ras, o fac pentru ca asa au fost educati in tara, aici, deci problema este sistemul de educatie.

Shin
| Shin a răspuns:

Nu sunt de acord cu pedeapsa cu moartea... Nu pot sa cred ca cineva are dreptul legal sa ia viata altcuiva.
Shin

| Shin a răspuns:

Eu zic ca nu e vorba de cruzime... poate ca merita cu varf si indesat pedepsa cu moartea. Ideea e ca nimeni nu are dreptul sa ia viata altcuiva; nu conteaza ce a facut. Il lasam intr-o celula si aruncam cheia, cum se spune, dar nu luam viata cuiva... Devenim ucigasi la randul nostru.
Shin.

| Ben. a răspuns:

Eu cred ca pedofilii si gainarii de prin europa sunt niste bebelusi pe langa prealegalii nostri dirigenti. o turma de vampiri care iau si ultima frimitura de pe masa pensionarilor si nu le dau bani nici de o aspirina.in spitale nu exista nici un fel de medicamente, bebelusii mor pe capete fiindca sistemul nu are bani pentru ei, banii se duc pe audi a6 pe la ministere si pe catedrale.mor mii de oameni in fiecare an pe niste sosele care seamana cu alea din sudul libanului dupa bombardamente, fiindca niste corupti si niste lacomi nu mai stiu cum sa toace banii luati cu japca din buzunarul contribuabilului. pedofilii si gainarii isi merita pedeapsa lor, dar cei ce perpetueeaza coruptia, mizeria si necinstea trebuiesc matrasiti inaintea lor fiindca din cauza lor sufera si mor mii si mii de oameni.

| cîrne explică:

D-zeu, eu pur si simplu am omis o opinie; dreptul la libera exprimare imi confera dreptul asta. oricum ciudata exprimarea ta :"prin aplicarea mortii"? eu nu am omorat pe nimeni pentru a da lectii.sincer, stiam ca in sua, de ex, erau 23 de state unde se aplica pedeapsa cu moartea.pana si la noi a fost pedeapsa cu moartea pana in 89. evident e o incalcare a drepturilor omului, insa unii monstrii(ca nu poti sa le zici oameni)chiar nu merita sa traiasca.acum vad ca majoritatea dintre voi sunt refractari unei astfel de opinii, insa oare ce-ati gandi daca fiica voastra de 10 ani ar fi fost violata, maltratata de un tanar de douazeci si ceva de ani?

| cîrne explică:

Din neatentie, am scris "omis" in loc de "emis". d-zeu, chiar te rog, da-mi detalii

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Dar cine iti da tie dreptul moral sa dai lectii prin aplicarea mortii?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Sint pentru pedeapsa cu moartea dar nu pentru omorurile facute in urma unei legitime aparari (aici recomand libertatea)si nici a unor omoruri prin imprudenta(aici cu dovezi extrem de solide). Sint pentru pedeapsa cu moartea a unor criminali in serie sau a unor oameni care au comis voit una sau mai multe crime(chiar pasionale)dar si aici as recomanda ca executiile sa aiba loc dupa 15-20 ani de detentie pentru a se putea demonstra nevinovatia unor oameni care se constituie ca au fost victimele unor greseli al sistemului de justitie.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pentru criminali...sincer,as fi de acord.
Pentru restul...chinuiti...
Eu i-as lega de maini si de picioare, si as trage de o roata sa ii intind...cand se rupe pielea pe ei, as pune sare...(asa la misto)...

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

@liviu - era o intrebare care iti dadea tot raspunsul. Daca nu ai inteles-o, cere detalii.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Schingiuiti si chinuiti 10 ani si apoi ei mor

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Schingiuiti si chinuiti 10 ani si apoi ei mor

| m3mo a răspuns:

Cea mai buna solutie sa scapam de gunoaie dn tara asta. Fara poluareeeeeeeeeeeeee!winking
laughingOrganizam o campanie?batting eyelashes