| Sebastian_3723 a întrebat:

Ce parere aveti despre persoanele geloase? Am o prietena care este super geloasa, iubitul ei nu are voie sa se uite nicaieri...si am incercat sa o ajut...

11 răspunsuri:
| Razvan a răspuns:

E o boala gelozia asta. Fatala pentru linistea interioara.Am vazut si eu fete care nu isi lasa iubiti sa isi salute amicele si baieti care fac ditamai scandalul cand iubita saluta un vecin.Eu cred ca asta nu e o forma de a-ti demonstra iubirea ci de a dovedi caracterul posesivhappy
Multe cupluri s-au destramat din cauza asta care se iubeau sincer si au regretat apoi dar ce folos? Dupa ce s-a rupt ata, ramane nodul

| Malvina24 a răspuns:

Perosoanele geloase sunt asa cum un anumit scop... ori pr ta il vrea pe iubitul ei langa ea cu orice pret ori il iubeste foarte mult si nu vrea sa se desparta de el! Gelozia insa nu e deloc buna! aduce numai certuri in viata de cuplu! oricum unde nu e gelozie nu e iubire!

| Malvina24 a răspuns:

Perosoanele geloase sunt asa cum un anumit scop...ori pr ta il vrea pe iubitul ei langa ea cu orice pret ori il iubeste foarte mult si nu vrea sa se desparta de el!Gelozia insa nu e deloc buna!aduce numai certuri in viata de cuplu!oricum unde nu e gelozie nu e iubire!

constantaproca
| constantaproca a răspuns:

Este o "boala" grava care poate duce pana la despartirea cuplului daca nu se iau masuri.

| gigiro a răspuns:

Gelozia este o boala care se manifesta prin neincrederea...'' in fortele proprii '. Gelosii, nu au incredere in ei, stiu cum sunt ei si nu pot accepta faptul ca altii pot fi. buni. Gelozia, a adus numai neplaceri, vezi Ion Dolanescu cu Maria Ciobanu. 30 de ani nu si-au vorbit, apoi s-au impacat dar nu au mai avut-o relatie, apoi el a murit. V-am dat acest exemplu ca sa vedeti cat de grava este boasla.

| MisterKat a răspuns:

Persoanele geloase au anumite probleme personale pe care le exteriorizeaza prin celebrele "crize" de gelozie. Cred ca gelozia este in stransa legatura si cu paranoia. Este o tulburare psihica...

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Gelos esti atunci cand nu esti sigur pe tine, sau cand esti prea posesiv, recunosc, am si eu o doza mica de gelozie, dar cand este in cantitati minime este ceva normal, sarea si piperul in dragoste, trebuie sa invete sa aiba incredere in el, altfel nu va putea trai impreuna cu el, nu se vor intelege, vor pasi de la inceput cu stangul in relatie...

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Gelozia nu este o boala, gelozie este o dovada de nesiguranta si neincredere in sine.Cand iubim si avem certitudinea ca suntem iubiti, orice ar face celalalt nu ar genera teama:teama de a fi parasit, teama ca ar putea descoperi pe cineva cu mai multe calitati, teama ca acel cineva ar putea sa-i ofere alte prilejuri de bucurie.Ca sa putem numi relatia noastra una de iubire trebuie sa avem incredere in noi insine in primul rand si in celalat mai apoi. Iar pentru asta e nevoie de libertate. Daca o relatie devine incatusare, daca in loc de partener devenim posesor cu drepturi unice asupra tuturor atitudinilor celuilalt, atunci relatia se indreapta spre un esec sigur. Poate singurul mod de a-ti ajuta prietena este sa o faci sa inteleaga ca isi va pierde iubitul, incet-incet, pe masura ce supravegherea aceasta sufocanta il va duce spre exasperare.Nimeni nu suporta situatia de rob al cuiva iar gelozia dusa la extrem ucide in mod sigur iubirea careia nu-i mai ramane niciun spatiu de manifestare. Daca fiecare gest, fiecare zambet, fiecara cuvant sau privire este urmarita cu vigilenta de cineva care se considera unicul destinatar al tuturor atitudinilor tale, te saturi pana la urma.Si culmea este ca nici veghetorul nu este fericit in situatiile date. El macina in minte tot felul de frustrari si abia asteapta sa -si verse amarul cu prima ocazie.Si asa incepe sa se destrame tot ceea ce fusese candva iubire, poate chiar adevarata.Gelozia nu constuieste nimic, dar poate darama totul.

| Alex08062018 a răspuns:

O parere proasta

| Marcus99 a răspuns:

O parere proasta

| Andrei226035 a răspuns:

O parere proasta