| Maripapaia a întrebat:

Salut.
Ieri iubitul meu mi-a zis ca lui nu ii plac persoanele geloase.
Problema e ca eu sunt geloasă. Sunt foarte geloasă. Ce as putea face in privinta asta? Cum scap de gelozie?

11 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Gelozia merge mana-n mana cu iubirea si uneori se transforma in posesivitate, chiar schizofrenica.
Casa scapi de gelozie, trebuie sa lasi libertate partenerului /ei, sa-si vada si el /ea de viata lui /ei.
Nu trebuie sa te gandesti pesimist, ci invers: cu cat esti mai gelos /oasa cu atat mai repede iti vei transforma partenerul /a in DUSMAN, dar cel putin va fugi de tine, de dictatura ta.
Gandeste-te! Daca-l enervezi cu gelozia ta, il vei indeparta de tine si poate va cauta intr-adevar consolare la alta. Deci, lasa-i "lesa" lunga sa se simta mai liber, dar sa-i dai de inteles daca merge prea departewinking

| Adry05 a răspuns:

N-ai cum, te controlezi si realizezi ca sa te consumi cu gelozia n-ajuta la nimic, el daca vrea sa te insele o face si ca esti tu sau nu geloasa. Din contra, atitudinea asta poate chiar sa-l intarate ca automat ii intaresti ideea ca sa fie cu alta e interzis iar oamenii sunt atrasi de lucruri interzise (alo, eva si marul? ). Deci maturizeaza-te si gandeste rational.

| RAY a răspuns:

Trebuie sa intelegi ca iubitul tau nu e un obiect pe care sa il posedezi in totalitate, stiu cum este cu gelozia asta, iar sfarsitul e tragic din pacate

| GabiDumitrescu a răspuns:

Faceti un threesome ca sa iti treaca.

supadeceapa
| supadeceapa a răspuns:

Nimanui nu ii plac peresoanele geloase. Mergi la psiholog.

| Lioana a răspuns:

Depinde ce te face pe tine geloasa. Ai motive reale sau e doar imaginația ta?
Gelozia fara motiv e daunatoare relatiei. Gandeste-te la asta înainte de a face o scena si controleaza-te. Actioneaza cu inteligență in functie de situație.

| ywar a răspuns:

Sa te duci la psiholog, iar prietenul tau sa fuga cat se poate de repede de langa tine.
Eu in locul lui as fugi.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

E bine sa fii geloasa intr-o masura mica. Gen, sa nu accepti ca prietenul tau sa iti spuna sa stai acasa si el iese cu fete si baieti. Sau sa faca complimente la alte fete... etc. Cu asa persoana nici nu merita sa te complici. Insa nimanui nu ii place sa aiba partener prea gelos. De exemplu daca el lucreaza si are colege, sa ii spui: ai vazut cum se uita aia la tine? sigur te place! la mine se uita urat. Sau... de ce nu mi-ai raspuns la mesaj? ce faceai? da sa vad cu cine ai vorbit azi. Vreau parola de Facebook. De ce o ai pe aia pe Facebook? Cred ca nici tie nu ti-ar placea sa inceapa el sa itj spuna: vezi ca tu prea zambesti si ala se da la tine. Sau unde mergi? de ce nu ai raspuns din prima? etc.

E bine sa ai incredere atata timp cat nu ai motive. Si daca totusi iti vine un gand de gelozie, analizeaza un timp daca chiar ai motiv, fara sa ii spui lui. Si doar daca chiar consideri ca e ceva ce nu iti place, ii spui ce te deranjeaza. Geloziile nu ar trebui sa fie dese, numai daca tu exagerezi sau el chiar face ceva in neregula.

| supadeceapa a răspuns (pentru anonim_4396):

,,sa nu accepti ca prietenul tau sa iti spuna sa stai acasa si el iese cu fete si baieti''
Ce prostie laughing.
Toti avem nevoie de seri doar cu prietenii nostri, nu sa stam 24/24 legati de partener.

| MGEORGESCU a răspuns:

Gelozia e o boala, cel mai adesea relatiile de acest gen nu functioneaza in parametrii proprii. Gelozia este produsul fricii de a nu-l pierde pe celalalt, al lipsei de incredere, al lipsei simtei de sine, a unei experiente nefaste din trecut si se trateaza prin autoeducatie, prin respectul si libertatea pe care ti le ofera celalalt, prin iubirea impartasita sau prin experimentarea unei relatii in care celalalt este mai gelos si mai posesiv decat tine, si abia atunci simti pe pielea ta efectele geloziei.
In cazul tau, din ce observ aici spui ca iubitului tau nu-i plac persoanele geloase, e normal sa nu-i placa gelozia excesiva, tu cum te-ai simti daca el te-ar controla mereu(aici cuprind absolut toate aspectele)? Nu cred ca ti-ar placea sa nu poti misca un deget, sa iti controlezi toate gesturile si vorbele, e un fel de inchisoare, un interogatoriu continuu...iar o relatie trebuie sa fie ceva frumos, nu un stres.
Sfatul meu e sa te pui in pielea lui, sa vezi cate din actiunile pe care le faci ti-ar conveni, sa le analizezi, sa incerci sa iti diminuezi starea asta de gelozie excesiva daca nu vrei sa pierzi oamenii la care tii. Tu esti singura in stare sa scapi de asta, lucreaza cu tine la capitolul incredere in partener si la incredere in tine insati. Succes!

Răspuns utilizator avertizat