| Fjor a întrebat:

Ce parere aveti despre Tinutul Secuiesc? O sa ai o viata buna daca te stabilesti acolo in interes de serviciu, fiind roman?

6 răspunsuri:
| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Ținutul Secuiesc este o denumire dintr-un basm.
Regiunea respectivă face parte din teritoriul României, și nu există diferențe de trai notabile.
Este puțin mai greu în unele localități, pentru că se vorbește și se scrie mai mult maghiară decât română, dar dacă insiști, ți se vorbește română.

| Drimmero a răspuns:

L-am vazut doar ca turist, momentan voi vorbi in calitate de turist, n-am avut ocazia sa locuiesc acolo, totusi hai sa nu mai numim acel teritoriu romanesc ca fiind"Tinutul secuiesc" pentru ca e o entitate ce nu exista in realitate, e doar visul umed al ungurilor, acolo e tot Romania, e o parte de Ardeal. E o zona frumoasa din punct de vedere geografic, are destule atractii turistice, peisaje si iti accentueaza tot mai mult ideea ca avem o tara frumoasa cu de toate. Evident ca partea frumoasa e doar ceva de suprafata, daca sapam adanc se vede mizeria de sub pres, toata nebunia politica ce se invarte in jurul zonei. E strigator la cer ca in zonele alea sa existe primari unguri care fac tocmeala cum vor ei, deja si-au tras pe dreapta zona, deja se cred stapanii teritoriului in timp ce mai marii romani tolereaza situatia. E inadmisibil ca acolo romanii sa fie minoritari din toate punctele de vedere, am intrat in niste marketuri din zona si se vorbeste ungureste, vanzatoarele "nu stiu romana" si cand le zici sa vorbeasca in romana, adica le atragi atentia brusc isi amintesc ca stiu si romana, sa nu mai zic ca vezi steagurile ungariei si a secuilor la tot pasul agatase de institutii sau gardurile caselor, eu unul am ramas cu gust amar cand am vazut. Mi se pare foarte trist ca un roman sa ajunga sa intrebe daca va avea viata buna intr-un loc ce face parte din Romania...trebuie schimbata situatia.

| lpavel a răspuns:

Binenteles, de ce nu? Chiar daca majoritatea sunt de entnie maghiara, vreo 30% sunt romani! Si chiar daca ai fi singurul roman, esti in Romania, traiesti intr-un oras nu in padure, unde exista politie si legi! Dar stai linistit ca din cate aud se impaca bine Romanii cu maghiarii de acolo. Bine sigur sunt si cativa care nu se impaca dar padure fara uscaturi nu exista. Trec pe acolo in fiecare an de vreo 3 ori de vreo 15 ani si nu pot spune ca am o parere proasta despre acel oras!

| CostinAlamariu a răspuns:

N-am fost pe acolo dar mi se pare o zona frumoasa, curata, civilizată. Ar trebui ca mai multi români să se stabilească acolo.

| Smmo a răspuns:

Depinde unde mergi si ce job ai. Am fost doar la Tusnad de cateva ori. Nu am prea avut timp sa aflu problemele locale. Zona e foarte frumoasa, m-as intoarce pentru asta. Sunt brazi, e aer curat, dar vine ursulica zilnic... Oamenii mi s-au parut cam crispati, nu am avut probleme, dar se uita ciudat si reactioneaza diferit pentru ca vorbesti romaneste... e ca si la noi cand ne exprimam in alta limba. Ti-ar prinde foarte bine sa stii maghiara.

| healerdx7 a răspuns:

O zona frumoasa, daca stii sa iti faci viata n-ai treaba cu ei. Sunt putini care nu stiu si limba romana, mai ales la orase. Banuiesc ca nu vrei sa te stabilesti intr-un sat retras.