| Pamanteanul a întrebat:

Ce părere aveți despre violenta domestica în familie, atunci când bărbatul își bate nevasta cu cruzime și o injura și ea plânge și el nu ii simte lacrimile și suferintele? As vrea sa știu de ce mai stau acele femei cu astfel de bărbați și nu pleacă?

4 răspunsuri:
| Wr3nch a răspuns:

Ca nu au unde de obicei. Sau familiile lor nu vor sa le primeasca inapoi.

| JOHNtheADVISOR a răspuns:

Din teamă, de frică,de rușine că ce o să zică lumea,fiindcă tot pe ea or să o acuze, nu are unde să plece cu copiii.Și chiar dacă ar avea curajul să îl părăsească, sunt bărbați cărora li se întunecă mintea și mai tare și nu o să o lase să-și refacă viața și continuă să fie un coșmar pentru femeie.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Intrebarea corecta ar fi big grine ce s-au cuplat in primul rand? Ca doar asa ceva se observa la inceputul relatiei. poate ca si femeile sunt atrase de barbatii duri. iar cand o incaseaza mai bine tac decat sa se faca de rusine cu alegerea facuta. este un cerc vicios.

| Morbid a răspuns:

Sunt de părere ca amândoi sunt toxici. Și el dar și ea. Și merita unul pe altul.
Pentru că nu găsesc pe alții care sa stea cu ele. E normal sa simti empatie fata de ele, dar dacă o gândești la rece, o să-ți dai seama că tot se găsește cineva care sa de-a în ele la ce caracter au, daca auzi că una a fost supusă la violenta de orice fel, eu îți recomand să fugi cat te țin picioarele, pentru că dacă ai cunoaște situația nu l-ai judeca atât de aspru pe ăla, ai zice numai că i prost. Pentru că au o gura spurcată si alea, nu sunt vinovate nici ele în relațiile alea.
Prea puține relații de genul in care exista sau a existat violenta unul e nevinovat. Numai copii sub 14 ani sunt nevinovați in cazurile de violența domestică.