| Cristea202 a întrebat:

Ce parere mai aveti de copiii din ziua de azi?

Copii care in clasa a 6a vin cu ultimul iphone si haine scumpe la scoala, parintii isi rup spatele 15 ore pe zi sa le ia lor toate alea si ei invata cat sa nu ramana corigenti.

30 răspunsuri:
greece12
| greece12 a răspuns:

Parerea mea este ca, inainte sa devii parinte, ar trebui sa faci scoala de parinti.
Pentru ca un copil are nevoie de grija, indrumare si dragoste 24 din 24, ca sa stii ca ai oferit societatii un om intreg.Si nici atunci nu poti fi sigur...
Din moment ce tu ca parinte nu-ti iei rolul in serios si nu esti responsabil, evident ca si copiii tai vor fi la fel.Iresponsabili!
Parintii vor ultimul model de Mecedes,copilul va vrea ultimul model de iPhone.
Mai sunt si cazurile celor care nu-si pot permite asa ceva si cu vorba buna, poate si cu vorba muta-exista si asa ceva-isi invata copiii ce este modestia, rusinea, bunul simt si valorea nenorocita a banilor.
In fata acestoe parinti ma inclin, iar fata de acesti copii am un respect deosebit si increderea ca exista un viitor.
Ceilalti n-au decat sa ramana corigenti!

| Violleta2022 a răspuns:

Cred ca parintii sunt unicii vinovati!
Nici un parinte cu ceva minte in capusorul ala, nu da unui copilas de 11-12 ani ultimul model de telefon si nici parintele care-si rupe statele, sa munceasca 15 ore pe zi.
Nu vezi tu realitatea, sau nu o intelegi.
Eu una, am dat copiilor telefoanele noastre vechi si daca ma gandesc bine, cred ca aveau peste 16-17 ani pe atunci, ca la 12 anisori, chiar nu ai nevoie de telefon, fiindca esti tot timpul sub supraveghere parinteasca.
Foarte putini sunt cei care cumpara telefoane scumpe odraslelor, poate din cei care obtin banii in mod ilegal sau nu le pasa de valoarea banilor, ci doar sa-si rasfete copchii, care stiu doar sa bata cu piciorul in podea si sa ceara.

floresdemayo
| floresdemayo a răspuns:

"parintii isi rup spatele 15 ore pe zi"

Nu fi așa sigur!winking
Dacă făceau asta, nu le-ar fi dat bani să își cumpere iphone și țoale de firmă.

| GabiDumitrescu a răspuns:

Generalizezi. Iar parintii aia sunt niste cretini.

| Catrice a răspuns:

Of of generația asta e mai invidioasa pe cei care au decât pana acum sad

| Frank51 a răspuns:

Copilul nu trebuie neapărat să îndeplinească standardele societății, iar părinții au diferite nivele de educatie, ceea ce înseamnă că nu există un mod general de compensare a inteligenței, educației, sau a altor caracteristici.

| Lukasssz a răspuns:

E vina parintilor....Doar ei le cumpara...

| Brizbriz a răspuns:

Parerea mea e ca in afara de "iPhone" ai descris copchii "ciclopi" dintotdeauna, aia (iPhonu') fiind singura diferenta intre generatii

| NietzscheFrumosSiDesteptSunt a răspuns:

De unde stii?

| Cristea202 explică (pentru NietzscheFrumosSiDesteptSunt):

Stim cu totii cat de rasfatati sunt astea din ziua de azi.

| Nirvanaaa a răspuns:

Trebuie sa le facă și educație, nu doar sa le cumpere de toate.

| Cristea202 explică (pentru Nirvanaaa):

Pai ei asa cred, ca daca le cumpara de toate, o sa invete, n-o sa mai planga etc... dar de fapt ii fac mai lenesi.

Copiii din generatiile mai noi sunt obisnuiti sa li se cumpere tot ce vor in a doua secunda.

| Nirvanaaa a răspuns (pentru Cristea202):

Nu ii invata sa aprecieze ce au, vor doar sa ii răsfețe.
Daca le da totul de-a gata e evident ca nu vor învața ci doar vor pierde vremea.
Vina e a ambelor tabere. Părinții ca nu educa copilul și ca ii cumpara orice le trece lor prin cap și copiii ca nu isi iau atribuțiile de elev și fiu/fiica în serios.

| Cristea202 explică (pentru Nirvanaaa):

''Nu ii invata sa aprecieze ce au, vor doar sa ii răsfețe.'' da, pentru ca azi parintii nu mai fac 5-10 copii, fac maxim 2 si pe aia ii rasfata pana la maxim. Si de multe ori ambii parintii sunt la munca cel putin 12 ore pe zi, timp in care copiii stau singuri pe acasa si isi fac de cap.

| StrongHeart a răspuns:

Problema lor si a parintilor lor, daca isi permit, de ce nu? Ei ar trebui sa-i invete valoarea banilor, nu altcineva.
Stii vorba aia, cum iti asterni asa dormi.
Dar n-ai cum sa zici ca e doar vina copiilor, daca muncesc parintii 15 ore pe zi, unde le mai ramane timp sa-i educe? Ei fac ce vad in jur si normal ca daca x are nu stiu ce minunatie o sa vrea si y, e normal sa iti doresti sa ai si tu ce au ceilalti ca sa te integrezi.
Scoala are rolul sa-i educe, dar pe langa asta conteaza si educatia de acasa.

| Cristea202 explică (pentru StrongHeart):

''Problema lor si a parintilor lor, daca isi permit, de ce nu?'' nu stiu cat de idiot sa fii ca parinte sa ii iei la ala micu telefon de 5000 lei, cand tu lucrezi pentru banii aia o luna (in cazuri bune). Sau sa faci rata la banca...

Si problema e ca la scoala nu i educa, cel putin nu la fel de bine ca in alte vremuri. Mai nou ii lasa pe telefoane in ora si la scoala generala nu doar la licee. Copiii se duc sa se dea mari ca au iphone (in timp ce parintii lui fac eforturi mari sa-i ia), iar cei care nu au sunt dati la o parte.

| 1997onur a răspuns:

Bravo lor

| haileewatson a răspuns:

Si care e problema? Si parintii tai aveau aceeasi parere despre generatia ta, spre exemplu. Tu in clasa a 6-a aveai telefon si pc, jocuri video & altele, lucruri pe care generatia parintilor tai nu le avea.

| Cristea202 explică (pentru haileewatson):

In clasa a 6a aveam un iphone la mana a doua de 1000 lei nu telefon cat tot salariul la parinti. Si il foloseam sa -mi fac temele. Ei au telefon de ultima generatie doar sa trimita mesaje pe Instagram.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Se adapteaza si ei la noile trenduri sociale.

| Cristea202 explică (pentru anonim_4396):

Adica de acum încolo va fi din ce în ce mai rau?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Sunt victime ale prostiei parintilor.

Răspuns utilizator avertizat
| SimonaBubu a răspuns:

Cei mai smecheri copilași, știu ce vor de la viata și in plus de asta ce te deranjează pe tine ca au ei de toate? Va ofticați voi amărâții ca nu aveți? Nespalatilor.

| StupidCucumber a răspuns:

Mai mult ca sigur sunt părinți care cred că, cumpărând chestii, o să-și facă odrazlele fericite.
Dar este o fericire temporală.
Eu sincer cred că ar fi mai bine să ai un Nokia de alea de primă generație și timp de calitate cu cei apropiați, decât să ai toate mercedes-urile din ultimii 10 ani și să-ți câștigi fericirea cumpărând mai mult și mai mult.
Da, gândire cam...nu știu dar nu cred că merge cu generația noastră. Nu?