| anonim_4396 a întrebat:

Ce pățești dacă nu mănânci o lună?

34 răspunsuri:
| cristi202 a răspuns:

1) Slăbești
2) Visezi la mese îmbelșugate.
3) Te poți alege cu probleme de sănătate.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Slăbești. Dacă ai o obezitate excesivă și faci asta sub control medical, este una. Dacă o faci singur, riști să îți deteriorezi foarte tare sănătatea. La revenirea la mâncare obișnuită, dacă nu o faci treptat, ci brusc, riști să mori pe loc.

DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns:

Https://playtech.ro/......sta-214698

"Revenind la problema principala, legata de perioada in care se poate supravietui fara apa, in conditiile unui bune stari de sanatate si in conditii optime (temperatura constanta, efort minim), un om, poate supravietui in jur de 3-5 zile."

Sursa: https://www.sfatulmedicului.ro/......i-apa_7750

| Mosotti a răspuns:

Slabesti in jur de 10 Kg daca nu mananci o luna, daca ai in plus Kg, e bine, daca n-ai, s-ar putea sa ajungi schelete, depinde cate Kg ai la momentul cand incepi sa nu mananci.

Atat timp cat ai Kg in plus, corpul se hraneste din grasime, deci nu e problema, se hraneste si 2 luni daca ai 20 Kile in plus,
Vei muri in momentul in care nu va mai avea nici fibra de mancat din tine.

| Catrice a răspuns:

Dai coltul după 25 zile.

| CostinAlamariu a răspuns (pentru Catrice):

Fals. Exista multi oameni care n-au mancat nimic 40 de zile

| anonim_4396 explică (pentru CostinAlamariu):

Eu abia ce l-am văzut pe unul pe YouTube care n-a mâncat nimic timp de o luna sau așa zice el

| Mosotti a răspuns (pentru Catrice):

Nu, depinde cate Kg are in plus, daca are 20 poate trai si 2 luni fara sa manance nimic, ca, corpu isi ia toate kcal necesare pe zi din grasime, no problemo.

| Mosotti a răspuns (pentru CostinAlamariu):

Evident, aveau 13-14 Kg in plus, si le-a ajuns alea 40 zile, puteau sta si mai mult daca aveau mai multe Kg in plus.

| Catrice a răspuns (pentru Mosotti):

Nu e strict vorba de kile e vorba că corpul nu trăiește doar cu grăsime, are nevoie și de vitamine, minerale etc ori daca nu mănâncă cu lunile de unde sa le ia?

| Mosotti a răspuns (pentru Catrice):

Vitamine exista, sunt vitamine liposolubile, lasa ca stie el corpu ce si cum, minerale nu stiu, insa poate si pe alea le are pe undeva, dar nu-s sigur de asta.
In evolutia noastra tocmai aia a fost si ideea, de aia si ne ingrasam, tocmai sa traim daca nu avem ce manca.

| Catrice a răspuns (pentru Mosotti):

Aportul de vitamine și minerale se ia zilnic din alimentație. Daca organismul ar avea rezerve, de ce apar carențele atunci?

| Mosotti a răspuns (pentru Catrice):

Chiar daca mai apar ceva carente dar nu e asa o f mare problema, o luna poate trai.

Pai si atunci care era rolul ingrasarii daca nu pentru rezerve?! Si de ce slabesti, de ce-si ia toate kcal din grasime daca n-are sens? Deci corpul se hraneste macar sa fi asa si asa.
Nu e perfect, dar se descurca si asa o perioada.

| Catrice a răspuns (pentru Mosotti):

Nu merge sa te îngrași 100 kile ca sa nu mai mănânci un an laughing
De asta medicii nu recomanda înfometarea ca și metoda de slăbire.

| Mosotti a răspuns (pentru Catrice):

Medicii nu recomanda infometearea ca sa nu ai carente de vitamine, minerale, si sa nu pierzi masa musculara multa, insa cand faci post negru, iti asumi astea.
Insa traiesti daca ai cate kile in plus trebuie. Bine, sa nu fie un an.
O luna o luna si ceva asa cam. La scara asta vorbim.

| Catrice a răspuns (pentru Mosotti):

Tu ziceai mai sus de un an.
Nu tii post negru toată ziua, după apus poți să mănânci. Parca.

| Mosotti a răspuns (pentru Catrice):

Am zis ca ar merge si un an dupa cantitatea de energie asa dupa regula, insa real nu ar face nimeni post negru mai mult de o luna sau hai un maximorum 40 zile.

| Catrice a răspuns (pentru Mosotti):

Eu studiu cum că un om nu rezista mai mult de 3 luni fara mâncare.

| Mosotti a răspuns (pentru Catrice):

Daca asa e, o fi, nu te contrazic, nu aveam informatii sigure, dar pana in 3 luni alea ar merge se pare, o luna clar merge.

| RAY a răspuns (pentru Mosotti):

În cazul marelui nostru scoțian, domnul AB, personalul din școala medicală de la Universitatea din Dundee l-a urmărit cu atenție. Nu a mâncat niciun fel de mâncare, dar personalul i-a dat drojdie în primele 10 luni și multi-vitamine în fiecare zi. Potasiul este esențial pentru buna funcționare a inimii și, atunci când nivelurile sale de potasiu au scăzut puțin în jurul valorii de 100 de zile, i s-au administrat tablete de potasiu timp de aproximativ 70 de zile. El a defecat rareori, aproximativ la fiecare 40 până la 50 de zile.

Probele de sânge au fost prelevate la fiecare două săptămâni, iar metabolismul său al carbohidraților a fost verificat de nouă ori în cele 382 de zile de post. În mod surprinzător, în ultimele opt luni ale postului său, nivelul glicemiei a fost în mod constant foarte scăzut. Erau în jur de doi milimoli, ceea ce reprezintă aproximativ jumătate din capătul inferior al intervalului normal. Chiar și așa, el nu a suferit clinic de acest nivel anormal de scăzut al glicemiei.

Greutatea sa a scăzut de la 207 kilograme la 82 kilograme. La aproximativ cinci ani mai târziu, el a recăpătat doar 7 kilograme.

La om, postul pare să aibă beneficii pentru sănătate pentru hipertensiune arterială, diabet, astm și epilepsie la copii. La animale, postul pare să reducă declinul cognitiv care se întâmplă în condiții precum boala Parkinson și boala Alzheimer.

O problemă a postului este că puteți deveni obscen și iritabil (și uneori flămând). O alta este lipsa de companie cu semenii tăi. La urma urmei, cuvântul „tovarăș" provine de la rădăcinile „com", care înseamnă „cu„ și „panis", care înseamnă „pâine". Dacă petreceți mult timp fără a împărtăși mesele cu rudele și rudele dvs., riscați să deveniți un străin.

| RAY a răspuns (pentru Mosotti):

Https://www.quora.com/......t-runs-out
Da, persoanele cu un nivel ridicat de grăsime corporală vor muri cel mai probabil din cauza foametei (sau a complicațiilor înfometării) înainte ca grăsimea lor să se epuizeze.

Problema nu este cu adevărat grăsimea în sine... ci faptul că corpul uman preferă să folosească materiale care sunt mai ușor defalcate. Când mori de foame, nu vei face exerciții aerobice... vei pierde. Tu și corpul dumneavoastră veți fi în modul de urgență. În acest caz, corpul va consuma în mod implicit consumul de zahăr din sânge al corpului și apoi va continua cu descompunerea țesutului muscular.

Până la transformarea grăsimii, vă uitați la deteriorarea și / sau insuficiența organelor, niveluri ridicate de uree în sânge, deshidratare severă etc. Toate acestea ar duce la atac de cord din cauza dezechilibrului electrolitic sau a acumulării de toxine din organism de la metaboliți.

Așa cum au subliniat alții, fără o hidratare adecvată și o completare cu electroliți, cel mai probabil ar muri din cauza deshidratării înainte de a muri de foame.

Dar da, foamea nu duce la pierderea în greutate prin pierderea de grăsime. Rezultă în pierderea în greutate prin pierderea apei corporale și a masei musculare. Deoarece acest lucru va declanșa un răspuns de supraviețuire, organismul va fi, de asemenea, mult mai probabil să transforme orice zahar / energie în grăsime, pentru orice eventualitate. Și pentru că masa musculară a fost sacrificată mai întâi de corp, încercările de a pierde în greutate după foamete sunt mai grele, deoarece aveți mai puțină masă musculară care arde energia. -_-;

| Mosotti a răspuns (pentru RAY):

Pai ordine e asa:
1 - Carbo
2 - grasimea
3 - fibra

Nu trece direct la fibra, sigur ca un 30 % pierzi si fibra odata cu grasimea, dar nu taie din fibra in masa pana nu epuizeaza grasimea.

Cu hidratare adecvata sa ziceam.
Totusi ramane intrebarea, daca corpul trage optim toate kcal necesare zilnic din fat, de ce sa moara de foame?!
Ca el iti trage pana la ultima picatura de grasime Kcal cat are nevoie! Nu trage mai putin.
Deci le arde.

| CostinAlamariu a răspuns:

In primul rand nu mori asa cum zic unii destepti pe-aici. Exista multi oameni care n-au mancat nimic 40 de zile

| anonim_4396 explică (pentru CostinAlamariu):

Nu toti au organismul si imunitatea la fel de putrnica...Dar si dumneavoastra aveti dreptate!

| Legion7X a răspuns (pentru CostinAlamariu):

Au ciupit câte puțin, nu ști tu.

| CostinAlamariu a răspuns (pentru Legion7X):

Nu chiar. Vorbesc de cazuri documentate.

| CostinAlamariu a răspuns (pentru anonim_4396):

E adevarat si asta. Probabil un copil sau un om mai batran n-ar rezista 40 de zile. Dar un tanar in floarea varstei n-ar trebui sa aiba probleme.

| Legion7X a răspuns:

Îl prinzi din urmă pe Tutankamon.

| Invictusman a răspuns:

Cred ca mori, dar tot o sa mănânci ceva din instinct, instinctul de supraviețuire.

| CIaudiu a răspuns:

Te autodigeri pana incepi sa ai halucinatii, dureri imense si moarte in chinuri.

| Mosotti a răspuns (pentru CIaudiu):

Nu neaparat, daca are 10 Kg in plus, traieste o luna fara probleme, corpul trage de acolo toate kcal necesare in acea luna.
Nu va avea deloc halucinatii.

Intra in avaria doar cand nu mai are corpu rezerve. Daca nu are foame cine stie ce, ce sa-l doara?
Daca ai 120 kg in plus, traiesti un an fara sa mananci daca nu ti-e prea foame.

Intai iti toaca kg in plus din grasime, dupa aia trece sa-ti pape muschii, si dupa aia mori abia.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

S-ar putea sa nu mori. Insa re schilodesti la maxim, esti stors de energie si incepi efectiv sa 5e outodigeri. Metqbolismul tau e scade cat poate de mult sa confere energia, iar depozitele de muschi si grasime scad drastic. O conspiratie ar fi ca nu ti-ai mai folosi calumea creierul si restul corpului, te-ai dezechilibra, ai uita lucruri etc.
Si ai sa mori imediat, daca nu dai in altele inainte

| Yourcupoftea a răspuns:

Mori, logic