| puscahoreangaion a întrebat:

Ce pot sa fac sa scap de perfectionism?

6 răspunsuri:
| Doηηa a răspuns:

De ce sa scapi de el?!
Eu zic ca e foarte bine sa fi perfectionism.
Cel putin mie una asa imi place. laughing

| ovidius a răspuns:

Făcând (intenţionat) gafe?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Respectul de sine scazut duce la perfectionism. Doresti ca sa faci toti perfect ceea ce este imposibil oricine ai fi. Este o boala psihica dar nu esti nebun, ca sa nu intelegi gresit oamenii se dezvolta in asa fel datorita celor din jur care ii trateaza inferior si astia la un moment dat ajung sa ii creada.
Esti genul de om care cand este vorba de lucru in echipa iti este frica sa iti dai cu parerea ca nu cumva sa fii luat de prost?
Stima de sine scazuta nu poate duce nicaieri decat la suferinta, fie psihica sau fizica in momentul in care decizi sa te sinucizi pentru ca esti un nimic pentru societate (asta bine inteles in ochii tai.). Este treaba cam grea, eu spun sa te duci la psiholog pentru ca el cunoaste mai multe lucruri si stie pe ce cai sa te aduca pe calea cea buna.
Ori cauti pe internet despre stima de sine scazuta, temperamentul melancolic samd. noroc

| Andr3y25 a răspuns:

Du-te la psiholog.El stie ce e mai bine. Daca nu o sa ajunci pe la spitalul de nebuni...Incercand sa mananci un pufulete perfect laughing)))))))))))

| Siegfried a răspuns:

Trezeste-te! E simplu.

| Pain15 a răspuns (pentru Siegfried):

Trezeste-te? Asta spui unei persoane cu nasul pe sus. Baiatul considerandu-se modest in tot ceea ce face a ajuns sa se indoiasca de capacitatile sale.Este ceva perfect nomal pana la o anumita varsta (+18)