| Lina4ka a întrebat:

Ce rol are inflorescenta in viata plantei? slabo sa rapunzi?

1 răspuns:
| SamSon a răspuns:

Inflorescența este un ansamblu de flori dispuse grupat la extremitatea tulpinii sau pe mai multe axe secundare, într-o anumită ordine.
inflorescențe monopodiale sau racemoase (numite și ascendente, centripete sau nedefinite):
simple
racem simplu (strugure simplu)
corimb simplu
umbelă simplă
spic simplu
capitul simplu
compuse
homotactice (combinații de inflorescențe de același fel)
racem compus
umbelă compusă
spic compus
heterotactice sau mixte (combinații de inflorescențe de forme diferite)
asociere de corimb cu calatidiu (antodiu)
panicul (asociere de racem și spic)

Amentul și spadicele sunt variante de spic, iar știuletele este o variantă de spadice. Calatidiul sau antodiul este întâlnit la floarea-soarelui, mușețel, etc.
inflorescențe simpodiale sau cimoase (numite și pendente, centrifuge sau definite):
cimă unipară (monocaziu):
drepaniu
cincin
ripidiu
bostrix
cimă bipară (dicaziu)
cimă multipară (pleiocaziu)
inflorescențe anormale (întâlnite la conopidă și smochin)