nony
| nony a întrebat:

Ce s-ar fi intamplat daca Lucifer l-ar fi detronat pe Dumnezeu?

Răspuns Câştigător
| psiholoaga a răspuns:

Se inversau numele si atata tot. Biblia ar fi vorbit de un zeu tiran, pe care salvatorul Lucifer il detroneaza, noi i-am fi pupat picioarele pe icoanele din biserici si nu am fi ridicat niciodata intrebari de genul: cum ar putea un "inger de lumina" sa fie altfel decat cel bun, cel drept etc?, iar lucrurile ar fi fost asezate.

10 răspunsuri:
nony
| nony explică:

Leinad, eu ma gandeam mai mult la un razboi divin, o batalie intre ingerii care erau de partea lui Lucier, si cei care erau cu Dumnezeu. Apogeul bataliei era lupta celor doi, si nu ma gandesc la ceva fizic, ma gandesc la ceva de-a dreptul ¨intelectual¨ o batalie a cunoasterii, a deciziilor, a puterii de conducere.

lolita
| lolita a răspuns:

De unde stii ca acum ne conduce Dumnezeu ci nu Lucifer, tinand cont de toate razboiele, copii bolnavi si morti de foame, pedofilii, criminalii, oamenii in general catre si-ar vinde si mama pentru bani?

| mircea a răspuns:

Acum l-am fi injurat pe Dumnezeu si ne rugam la Dracu, sa ne ia cu el acolo jos, sau sus, ca nu se prea stie...

| username_8290 a răspuns:

Pai ar fi fost o lume..care ar tinde spre rau..am fi ca niste thinking emo

| iryna_4737 a răspuns:

Asta nu se putea intampla. e imposibil

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Toti am fi mici dracusorihee hee

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ce ar fi lumea fara pic de moralitate? ce ai face tu? daca ar fi anarhie si fiecare ar trai dupa bunul plac? fiindca evreilor li s-a dat tablele legii si un messia pe care nu l-au primit fiindca nu l-au cunoscut, cu toate ca il asteptau si il asteapta si acum. dar noi neamurile l-am primit si am crezut in el.de ce? fiindca legea noua, ne-a fost scrisa in inima, nu pe piatra. uitate si tu.chiar daca lucifer nu l-a detronat pe Dumnezeu marea majoritate tot pe el il slujim si il ascultam.ni se pare mai usor sa fim robi ai pacatului decat liberi prin credinta.nony,nu stiu daca tu crezi, dar avem un sfat de la Iisus.sa nu va temeti de cei ce pot distruge trupul.sa va temeti de cel ce poate distruge si trupul si sufletul.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Lucifer=cunoastere. Oare cum ar fi fost?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Si cand te gandesti ca lucifer inseamna aducator de lumina hee hee Nony, banuiesc ca ai ctitit caderea lui Lucifer nu? Stiu ca Lucifer nu ar fi putut nici macar sa-l atinga pe Dumnzeu si sti si u astawinking

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Daca ai fi citit cu atentie biblia, ai fi observat acde fapt Dumnezeu l-a izgonit pe Lucifer, nu s-au duelat.Asta denota faptul ca Dumnezeu era mult mai puternic decat el si ca intotdeuna binele invinge raul.De fapt asta trebuie sa intelegi din acel pasaj din biblie.