| cucarachaalien a întrebat:

Ce s-ar intampla daca se impaca Dumnezeu cu Lucifer?

6 răspunsuri:
| anonim4565 a răspuns:

Este un lucru imposibil ca Satan sa fie iertat de Dz
ce a scris Biblia se va implinii si nimic nu poate schimba asta.
daca sa zicem ca s-ar intampla cine e in masura sa-ti raspunda la intrebare?

| GusWaters a răspuns:

Nu poti impaca doua personaje care nu prea exista,cu atat mai mult,cat sunt personaje extreme.Dar daca s-ar intampla asta,crestinismul nu ar mai exista,pentru ca tocmai pe asta se bazeaza: esti bun,stai cu acel patetic Dumnezeu, esti rau, stai cu acel patetic Lucifer/Satana.Crestinii n-ar mai avea de ce sa creada in Dumnezeu,atat timp cat Lucifer,prin existenta sa biblica, garanteaza existenta crestinismului in sine, si al pedepsei divine.

| Archdaemon a răspuns:

Cum sa impaci doua personaje imaginare?

| SimoDR a răspuns:

Dar cine ti-a spus ca sunt certati? Daca citesti atent cartile genezei vei observa ca Lucifer a fost pedepsit, deci niciodata nu a fost pe acelasi nivel de egalitate cu Creatorul. Pentru ca nimeni egal ca rang nu te poate pedepsi. Deci, incornoratul sef e un inferior si asa va ramane, indiferent cat si unde isi va baga coada. laughing Prin urmare, putem sa fim linistiti, nu se va intampla nimic, pentru ca bunatatea si intelepciunea lui Dumnezeu nu vor fi depasite.

| Kitler a răspuns:

SimoDR ce legatura are raspunsul tau cu intrebarea?
Eu cred ca o sa sculte muzica buna si o sa danseze, cam asa: http://www.youtube.com/watch?v=qC9hGAgAYqM

| DianaaSykes a răspuns:

E imposibil, si daca s-ar intampla, ar fi haos, noi n-am fi existat. ya know. happy!