| fastlane a întrebat:

Ce s-ar intampla daca globul pamantesc s-ar opri brusc din rotire?

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Depinde din care miscare de rotatie s-ar opri. Daca nu s-ar mai invirti in jurul propriei axe, nu am imi avea ciclul zi noapte. Pe o jumatate ar fi mereu noapte si pe cealalta jumatate ar fi mereu ziua. De asemeni ar fi de la frig la foarte frig in jumatatea in care este noapte, exceptind momentele in care aerul cald din jumatatea luminata se mai preumbla si pe partea intunecata. In contrast cu partea asta, in partea luminata ar fi mai mereu seceta si in cele din urma zona ar deveni desertica. Se mai poate tine cont si de faptul ca se micsoreaza miscarea aerului care tine si de rotatia pamintului, deci vinturile vor fi provocate exclusiv de diferentele de temperatura dintre masele de aer. Si mai sint efecte. Daca te referi la miscarea de rotatie in jurul soarelui, atunci ar fi realmente catastrofal. Miscarea asta mentine planeta pe orbita. In lipsa ei, dispare forta centrifuga care se opune fortei de atractie gravitationale a soarelui si incet incet ne-am apropia de soare, finalmente fiind inghititi de el tongue

13 răspunsuri:
April
| April a răspuns:

Cum aceeasi lege guverneaza intregul Univers, ar insemna ca totul sa se opreasca.Si atunci o dimensiune a existentei ar disparea:TIMPUL!

constantaproca
| constantaproca a răspuns:

Cred ca asta va genera disparitia vietii pe pamant.

| Vizitiul a răspuns:

Vom avea parte de o moarte lenta, dar sigura.

| Bishop a răspuns:

Pe jumatate din planeta s-ar opri timpul, pentru ca nu vor mai vedea lumina soarelui, va fi bezna.

| Catalion a răspuns:

E simplu si logic. Pe o jumatatea indreptata spre soare o sa fie mereu lumina, caldura si soare, iar pe cealalta jumatate o sa fie mereu intuneric si din cauza lipsei de lumina si caldura cu timpul o sa fie din ce in ce mai frig pana cand o sa semene cu o era glaciara.

| cristi202 a răspuns:

Ca sa dai de zi ar trebui sa faci citeva mii de km, de noapte, la fel. Schimbar climatice de mare anvergura. In citeva luni am disparea cut toti - pe partea cu zi, batuta mereu de Soare, te-ai coace binisor, pe partea cu noapte, te-ai congela. Nu ti-ar mai ramine de ales decit modul in care vrei sa disparihappy - copt sau congelathappy.

| fabiola a răspuns:

Se strica echilibrul universului!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ne dezechilibram si cadem... unii peste altii! laughing

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nici in genuchi nu am mai sta dar nici turtit nu ar mai arata.Si-ar micsora volumul la 92 la suta, timpul nesesizabil ar fi acelasi, Ma amuzat cestia cu zi noapte, miezul se arde prin comprimare pina depaseste in forta gravitatia si atunci sa vezi (intre ghilimele ) LUMINA

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Murim cu totii;;

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pai nu s-ar intamplahappy

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eh... daca la noi ar fi numai noapte astia nu s-ar mai ori din sex si ailalti e zi nu o sa mai faca laughing

| Anakin a răspuns:

Nu ai vrea sa stii crede-ma