| anonim_4396 a întrebat:

Ce să fac dacă nu mă înțeleg cu colegii de la facultate? Sunt niște oameni foarte toxici și răutăciosi. Au început să mă jigneasca și să mă barfeasca doar pentru că eu sunt mai retrasă deoarece sufăr de anxietate si depresie, dar ei nu înțeleg chestia asta și mă fac să mă simt ca ultimul om, în viața mea nu am fost mai umilită. Mă înjură și fac mișto de mine pe toate grupurile de socializare, fiind conștienți că și eu văd mesajele. Nu am nici un coleg cu care să vorbesc, mă simt exclusă. Merită să mă las de facultate doar din cauza colegilor? Oricum cred că am sa pic, nici nu am cu cine face proiectele si profesorii nu acceptă sa le fac singură.

2 răspunsuri:
| Mosotti a răspuns:

Si ce treaba ai tu cu colegii? Tu te-ai dus acolo sa inveti, nu sa fi inclusa sau exclusa undeva!
Lasa-i sa injure, ce treaba ai tu? Lasa-i sa dea din gura.

Vezi de treaba ta, spune la profi situatia si o sa ii oblige sa faca proiect cu tine daca profii nu vor sa faci singura, deci se rezolva, nu sta asa!
Pai daca te lasi de fac inseamna ca nu ai minte sincer, plus ca le dai satisfactie mai mare la colegi, vrei asa?

| Dismally a răspuns:

Esti sigura ca asa stau lucrurile? De multe ori cand suferi de anxietate, cand esti in depresie ai tendinta sa vezi probleme si acolo unde nu exista.