| Aannddrreeeeaa123 a întrebat:

Bună, am nevoie de un sfat, simt ca înnebunesc. Cred, de fapt stiu că am de 2 ani depresie. Am început liceul, foștii mei prieteni m au uitat după prima zi de liceu, ironic, eu chiar ii credeam prieteni. Mai aveam o singura prietena căreia i-am fost alături in cele mai grele momente * si chiar ma refer la întâmplări foarte nașpa *, si cu toate astea cand ea s-a transferat la liceul in care se afla restul "prietenelor" a început să mă bârfească, sa spună lucrurile pe care eu i le-am spus s.m.d. A TRECUT UN SEMESTRU si m-a chemat să ii înapoiez o brățara pe care mi-o cumpărase cu ceva timp in urma. I-am dus o, mi-a " explicat " situația si cum de fapt eu eram cea vinovata pentru ca eu trebuia sa o ajut să distrugă psihic o fosta colega care cică ii este rivala. Eu nu m-am băgat, dar stiu toată situația de la acea fata care a suferit mult din cauza ei. Ea mi-a spus ca toate fostele mele prietene m-au bârfit *au spus niște cuvinte atât de urate despre mine încât, efectiv, imi venea sa plang *. Am facut depresie, inca mai am depresie, anxietate socială din cauza lor. Astazi, dupa jumătate de an, am ieșit cu o prietena. Fosta mea "bff", daca pot folosi ironia in cazul ăsta, a venit la mine si m-a îmbrățișat, am rămas asa surprinsă de gestul ei, a stat 2 secunde cu mine dupa a plecat de lângă mine râzând ..si s-a dus la celelalte "prietene ". M-am simțit ca ultimul om, inca mă simt. Cu ce am greșit? Invat bine, chiar foarte bine, sunt frumușica adica sunt mulțumită de aspectul meu, dar nu înțeleg... De ce se comporta asa cu mine. Daca am intrat la un liceu mai bun, in București, asta nu înseamnă ca trebuie să se comporte asa. poate eu nu merit să am prieteni, poate eu sunt cea care a greșit. Chiar sufăr mult, foarte mult, de cand a început vara doar stau in casa si plang.

7 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Ai vazut ca nu poti sa te bazezi pe lume, invata sa traiesti fara ea

| OldSoul a răspuns:

Ideea este simpla...
Nu te atasa de persoane!
Poate prietena ta chiar a fost o persoana buna, dar atat timp cat cineva din anturajul ei are ceva impotriva ta, este foarte usor sa o manipuleze si pe prietena ta astfel incat sa o intoarca impotriva ta.
Invidia este mare, asta e o posibila cauza pentru care s-au separat de tine, sau pentru ca pur si simplu nu le mai erai de folos, poate ai fost manipulata in generala, si dupa ce ai plecat la alt liceu ele nu mai aveau nevoie de tine si uite asa s-au detasat de tine.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Incearca sa nu-ti pierzi increderea in oameni.E complet gresit si o sa-ti faci rau.
Singura ta greseala a fost ca te-ai lasat pacalita.Ai crezut ca e o idee buna sa ai,, prietena'' o tipa care vrea sa faca rau cuiva.Alege-ti cu atentie prietenii!
Dupa parerea mea orice persoana care se comporta urat, indiferent cu cine, nu-mi merita prietenia.
Trebuie sa treci peste momentul asta!
Fa-ti prieteni adevarati, oameni care iti vor demonstra prietenia la nevoie.
Si nu uita, fericirea ta nu trebuie sa se bazeze pe prieteni, ci pe familie.

| criss94 a răspuns:

Incearca sa-ti gasesti alti prieteni, iar atunci cand cineva din "bff" te cauta spune-le direct tot ce te deranjeaza...ai spus ca te birfesc, deci mai rau nu va fi, macar le vei spune si tu tot ce ai pe suflet... daca le vei spune, mai devreme sau mai tarziu vor intelege situatia in care te aflai si pot regreta ca te-au neglijat. Si eu am fost in aceeasi situatie ca si tine, si am inteles ca e mult mai bine singura decat cu cineva care te suna doar cand se plictiseste, le-am spus-o, un timp a fost tacere, iar acum cand ma suna deja eu le evit. si tot eu sunt rea ca nu le raspund big grin deci, niciodata nu vei face pe plac tuturor. ai putin orgoliu, mergi inainte si nu privi inapoi, cat de greu nu ti-ar fi ))

| AnimefangirlYaoi a răspuns:

Reallity sucks!
F*ck society!
F*ck the people!
Nu ai nevoie de prieteni...nici nu există asa ceva...Ai nevoie de oameni cu care sa petreci timpul...atât...Știu cum e depresia, anxietatea socială... dacă vrei...sa vorbim...nu stiu...Eu sunt o persoana hipersensibila, mi-e greu mereu sa nu plâng, sau sa nu reacționez bipolar, cum o fac mereu...si mna...te înțeleg, oricum...bafta in continuare!

| Drimmero a răspuns (pentru AnimefangirlYaoi):

Nu toti sunt nemernici pe lumea asta/

| ElPocho a răspuns:

Majoritatea prietenilor uita de tine sau se schimba cand intra la liceu, cam toti am trecut prin asa ceva deoarece rar gasesti prieteni adevarati.Incearca sa-ti faci noi prieteni, in care sa ai incredere si cu care sa te poti distra! happy