| MistarGoGu a întrebat:

Ce sanse avem *( procentual % ) sa vedem in Romania in urmatorii 10-15 ani acte de violenta ca cele din Statele Unite sau tari sud-americane *( Brazilia, Columbia & Venezuela )?
Exclud liberalizarea in Romania a accesului la arme!

8 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Când o să avem și noi situația economic din Venezuela sigur vom ajunge la același nivel de agresivitate.

| MistarGoGu explică (pentru suntserios):

Nici mult nu avem daca ne da Vladimir un sut in dos cadem 3 etaje fara amortizare!

| suntserios a răspuns (pentru MistarGoGu):

Da, Romania, tara in cadrul UE, cu un maxim de inflatie de 16% suntem fix aproape de Venezuela o tara condusa de un dictator cu un maxim de inflatie de 300.000%. Nu mai avem mult.

| Simpatic a răspuns:

Sanse sunt dar nu prea mari, in afara de faptul ca 'americanii' sunt inascuti si crescuti cu arme si au acest concept al apararii proprietatii cu arme de foc...prost inteles si mai ales aplicat, caci te poate omora orice limitat fara sa te cunoasca! numai intru in exemple de retardati care omoara clase intregi de colegi si pe profesori ca a primit el nota mica la un obiec...

slabe sanse ca in Romania sa creasca foarte mult violenta in urmatorii 10-15 ani, ai spus acolo brazilia, columbia, venezuela,da, sunt tari unde exista multi raufacatori, dar nu ai luat in calcul faptul ca ani la rand anumite zone din Mexic erau mult mai dure, violente iar criminalitatea, deci si omorurile, au fost mult peste ceea ce se intampla in SUA sau alte state unde criminalitatea este ridicata!

Noi romanii suntem cunoscuti a fi violenti dar mai ales tari in 'clanta' si atat!
De asta "mafiotii" nostri isi dau replici prin liveuri pe tik-tok si nu se gasesc fata in fata vreodata, niste fatalai de altfel care au sotiile si iubitele la produs si se dau mafioti in fata camerei de filmat, etalandu-si 'posetele' scumpe, dresurile pe care le poarta si masinile mana a 5-awinking

nu in ultimul rand actele de violenta (de toate felurile) sunt raportate si la gradul de civilizatie generala a unui anumit popor, noi totusi nu suntem precum cei din Mexic, Brazilia sau Venezuela, suntem totusi un popor de oameni ceva mai culti si mai civilizati decat stimabilii amintiti de mine!

in procente nu am cum sa ma exprim fata de intrebarea ta pentru ca nu am statistici in fata pe toti anii, perioade etc
aceste informatii si statistici le detin centralizat cei de la MAI si alte structuri ale statului asemenea...

| MistarGoGu explică (pentru Simpatic):

De americani m-am convins in 2015 cand am fost 3 săptămâni in N York si 4 zile o fuga prin Boston. Desi am viza pe 10 ani *( expira in 2025 ) am jurat ca nu mai pun piciorul acolo nici daca primesc apartament MOCA pe 5th Avenue cea mai fitoasa zona din NY. Da sud -america e " caz special "!
Daca in Romania nu se pune iute stop la mizeria asta cu drogurile iti garantez ca in maxim 5 ani vei iesi pe strada cu 2 rottweileri cu ranga sau maceta in mana! Sa ne ferească Dumnezeu!

| Simpatic a răspuns (pentru MistarGoGu):

Da, la faza asta cu drogurile astea actuale din Romania, aceste porcarii accesibile (10 lei bucata) tuturor pustilor, ai dreptate!

| Standt a răspuns:

Sansele sunt mari, chiar mai devreme de 10 ani. Din pacate!

| LisaJulie a răspuns:

Sincer nu prea cred ca vom deveni cu tara precum cele din America Latina! Și acolo unele lucruri sunt puțin exagerate! De observat este ca toate tarile cu rata mare a crimei au avut o istorie destul de violenta