| anonim_4396 a întrebat:

Ce se intampla daca pui doua animale din specii diferite (de ex. un caine cu o pisica) sa se imperecheze si sa faca pui?

Răspuns Câştigător
| RKBlue a răspuns:

Doua specii diferite nu se pot face pui, in general.
Exista anumite cazuri in care 2 animale din 2 specii diferite au pui, care se numesc hibrizi.Acestia pot fi in multe cazuri infertili, dar nu intotdeauna.
Exemple de hibrizi:
ligru(mascul leu + femela tigru)-masculul ligru e steril, dar femela nu e.
tigon(mascul tigru+femela leu)-si masculul tigon este steril
liligru(femela ligru+mascul leu)-foarte rari, ii poti gasi in cateva gradini zoologice
Catâr(femela cal-iapa- si mascul magar)-cu putine exceptii, acesta este steril.
Bardou(mascul cal+femela magar)-sunt mai rari decat catarii si se obtin prin incrucisare spontana.Nu au o rezistenta foarte buna.
Pasarile se pot imperechea de multe ori intre specii.Alte animale la fel.
Singura conditie e ca ADN-ul sa nu fie prea diferit, deoarece atunci celula ori nu se poate forma ori sarcina nu poate sa se finalizeze.

5 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Nimic,cele doua adn urii nu se pot unifica su sa creeze unul nou adica cele doua speci sunt mult prea îndepărtate,la fel si noi vs un cimpanzei ne despart milioane de ani de evolutie si nu putem,dar uite lei cu tigri pot, poti cauta pe google sa vezi, specile apropiate pot sa aiba pui din pacate multi mor sau ei numai se pot reproduce, trebuie inteles faptul ca se putea asta acum multe milioane de ani cand viata era mai simpla dar acum e prea complexa, caini de exemplu se pot reproduce cu lupi deci noi le am tinut dupa noi

| RAY a răspuns (pentru RAY):

Trebuie inteles faptul ca nu există o specie care sa fie acelasi pe termen lung,evoluția e continua e un proces continu de schimbari lente,mutati,mrdiu, selectie sexuală, toate astea duc la aparitia unor noi speci sa spun asa, si caini poate in timp nu o sa se mai poate reproduce cu lupi dar repet e ceva lent dar pisicile cu caini se îndepărtează si ele desi nu sunt sanse repet specile se indeparteaza unele de altele desi toti avem acelasi stramos comun, in acel adn e un set de instrucțiuni fiecare specie il are diferit e un model de construcție a aceei vietati de asta un adn de caine vs pisica nu poate rezulta ceva ca sunt doua seturi diferite plus compabilitaea genetica, adica un proportie de cat e identic adn de caine vs pisica nu mult incat sa se ajunga la cv

| Sofer a răspuns:

Nu se împerechează.

| oglindasultanului a răspuns:

Nu le pui, combini embrionul in laborator, exista organisatii care fac astfel de exprimente.

| Felissa13Eden a răspuns:

Cel mai probabil, femela(caine, sau pisica) o sa moara cand o sa incerce sa nasca, sau in timpul actului sexual