| anonim_4396 a întrebat:

Ce se intampla dragi utilizatori, ca de ceva vreme sunt foarte multe persoane aici pe TPU care doresc sa se sinucida, nu ma refer la cei care o spun sub o forma sa capteze cumva atentia, nici la cei pe care cumva gresit ceilalti ii catalogheaza trolli, ma refer daca cei care doresc sa faca acest lucru scriu si chiar fac acest lucru. Majoritatea sunt adolescenti sau trecuti usor de varsta adolescentei. Ce se intampla foarte foarte multe persoane au depresie si aceasta pare sa fie cauza generala? De ce bunicii nostri nu aveau depresie de exemplu si nici ganduri de sinucidere? V-ati intrebat vreodata? Nu cumva depresia- acest fenomen ingrijorator, este ceva adus odata cu modernismul acesta accentuat? Nu cumva societatea contribuie la acest lucru?
Ce parere aveti?

Voi milita importiva acestei afectiuni, daca aveti sfaturi prin care putem ajuta si indeparta aceasta afectiune iarasi este un suport prin care faceti bine. Internetul ar trebui sa fie un loc al utilului si placutului nu ceea ce a devenit.
Pe de alta parte multi ati scris cu alte ocazii ca ati suferit de depresie si v-ati vindecat, impartasiti gandurile, tratamentele si ideile care v-au schimbat viata! Eu zic ca e mai bine sa ajuti decat sa faci rau sau sa fii indiferent/a. Indiferenta in sine este si ea un lucru rau!
Orice postare este binevenita, rog sa ne abtinem de la glume si ironii in schimb pe o tema seriosa.

25 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Rata sinuciderilor este destul de constantă în lume. Totuși în USA în ultimele două decenii ea a crescut în rândul tinerilor și adolescenților, fiind a doua cauză de deces între 15-24 ani, Cauzele le studiază sociologii și medicii și propun măsuri și programe de prevenție.
Orice asemenea posibilitate trebuie luată în serios de părinți, educatori, medici.
Din păcate este subiect tabu.
Situl TPU, are o poziționare specială. Astfel aici sub protecția anonimatului, orice persoană se poate exprima liber. Din acest motiv, cei ce au asemenea gânduri aici pot găsi un forum unde să aibă un dialog lipsit de oprobiul, lipsa de înțelegere și catalogarea ca bolnav mintal. Din această cauză, exprimarea unor asemenea gânduri va fi aici mai frecventă decât frecvența reală a fenomenului în realitate. Că uneori răspunsul nu este cel adecvat situației, este inerent naturii sitului, exprimare liberă a opiniilor. Dacă situl ar fi cenzurat din acest punct de vedere, nu și-ar atinge scopul.

DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns:

De ceva vreme? Ca de ani buni se intampla asta...

Ii ajutam cum putem, dar pe langa asta, consideram ca sunt doar probleme ale adolescentei, pentru persoane care nu... sunt suficient de inteligente sa traiasca. Dar oricum, daca pun o asemenea intrebare, se confirma acest lucru.

| Simpatic a răspuns:

Oameni buni nu m-am referit aici doar la adolescenti ci la toti suferinzii de depresie ca un intreg. Dupa o lunga perioada de suferinta psihica multi aleg sa-si ia viata, desi daca stai sa te gandesti doar gandurile ii fac sa recurga la aceste gesturi extreme. Ca este o afectiune despre ea vorbesc, nu cred ca cineva si-ar lua viata ca nu are nu stiu ce smartphone.

| anonim_4396 explică (pentru Simpatic):

Ceea ce intrebi tu e ceva serios si nu se regaseste in respectivii indivizi care doar "ameninta cu sinuciderea si cat de nedreapta e viata".
Ai zis de adolescenti in intrebare. Despre asta ti-am spus.
Majoritatea lor doar sufera de lipsa grava de atentie si validare, chiar si afectiune.
Daca nu primesc asa ceva e ca si cand deja ar fi morti pe dinauntru si se simt si neajutorati. Cum ziceam...bad parenting.

Doar nu vrei sa-ti spun de oamenii care trec prin depresii reale pentru ca au pierdut pe cineva drag sau pentru ca o boala grava le macina existenta zi dupa zi. Schimbam foaia deja.

Sinuciderile reprezinta un subiect sensibil si n-au mereu numai o singura cauza, nici neaparat mereu una pe fondul depresiei. Unele sinucideri sunt doar evadari de la responsabilitati imposibil de indeplinit (sa platesti sume imense de bani sau ramai fara casa), situatii imposibil de acceptat (sa faci puscarie), atentie sau importanta acordata insuficient (din egoism intr-o relatie toxica), evadari fata de propria persoana expusa negativ altora (reputatie / rusine din cauza unei greseli foarte mari), etc.
Depresia poate fi vindecata (chiar daca nu mereu foarte usor) si nu orice forma de depresie duce automat la sinucidere.

| Simpatic a răspuns (pentru anonim_4396):

Tu vorbesti foarte bine de parca ai fi unul dintre primele locuri de aici. Bine nu are doar asta relevanta am spus ca idee.

| Celcestietot a răspuns:

Păi dacă nu îl au pe Dumnezeu în viața lor, îți dai seama dragă frate.

| OldSoul a răspuns:

Pai, viata e din ce in ce mai usoara cum s-ar spune, avem multa libertate, si toate cele, sau cel putin, in copilarie multi au fost asa, rasfatati, sau protejati cum s-ar spune.
Dar crescand in varsta, observi ca viata nu e usoara, iar de multe ori ceea ce ne dorim e greu de obtinut, trebuie sa depunem efort, o sa esuam de multe ori pana sa ajungem la acel ceva pe care ni-l dorim, dar, din nou, cand in copilarie ai fost invatat sa primesti tot ce iti doresti fara sa depui efort in schimb, cand brusc te trezesti la realitate si vezi ca viata e mult mai dificila, te ia depresia.

PS: Acum ceva timp, era o gluma la un nr de stand-up, gen "Pe vremea mea nu exista depresie, daca-i ziceam mamei ca nu fac *ceva, nu mai stiu exact ce* ca am depresie, cand venea spre mine sa-mi dea o mama de bataie, stii cum uitam de suparare?"

| Thecurious a răspuns (pentru OldSoul):

Da, aveti dreptate. Generatia copiilor hiper protejati de parinti se numeste generatia fulg de nea.

| mentholinks a răspuns:

Lipsa de sex duce la depresie. Bunicii nostri se insurau de mici si aveau parte de sex din belsug, in ziua de azi numai rahaturi de drame in "iubire" incepand de la varste fragede.

| Simpatic a răspuns (pentru mentholinks):

Daca stau sa ma gandesc si tu ai depresie, am citit 1 minut pe blogul tauwinking

| mentholinks a răspuns (pentru Simpatic):

Da, ***, nici n-ai terminat liceul si esti si psihiatru. Ne mai intrebam de ce e tara de rahat?!

| Simpatic a răspuns (pentru mentholinks):

Sunt mai mare decat tine de ani, crede-ma, nu sunt psihiatru inteleg usor lucrurile din jurul meu, iar pe cele pe care nu le inteleg pun intrebari. Nu stiu ce a cenzurat siteul, probabil m-ai jignit sau ceva, dar nu-mi pasa si nici nu te dusmanesc daca ai facut-o, fiecare este liber sa faca ce vrea. Am fost smecher in felul meu, stii cat de repede poti sa cazi? usor.
Pe de alta parte nu am spus-o cu rautate, din ceea ce am reusit sa citesc, foarte putin, mi-am dat seama datorita felului meu de psiholog fara studii. Sa ma scuzi daca tu crezi ca eu am vrut sa te jignesc si fara sa imi stii prezentul crezi ca eu am pus aceasta intrebare pe TPU doar asa sa fac misto de ceilalti. Am fost foarte activ si am sarit mereu cu raspunsuri de bine fata de cei care si-au exprimat aici intentiile de sinucidere, asta inseamna sa fii un om bun parerea mea. As putea sa insult fara motiv precum trolii jumatate din acest site doar citindu-le raspunsurile si intrebarile, dar nu asta este scopul meu.

| mentholinks a răspuns (pentru Simpatic):

Pai e o prostie ce faci, tragi concluzii dupa pasarelele tale din cap, nu-i nimic, asa fac multi oameni. Si depresia este o conditie medicala, un dezechilibru in creier nu ce au pustanii astia derutati, un psiholog calificat oricat de bun ar fi el nici macar nu are voie sa puna vreun diagnostic.

| Emma30555 a răspuns:

Din cauza tehnologiei oamenii sunt mai comozi și mult mai singuri. Înainte comunitățile se ajutau se cunoșteau între ei se vizitau. În plus lumea pe timpuri se concentra pe supraviețuire, aveau probleme punctuale, munceau mult, creșteau copii, în ziua de azi deși avem mai mult confort oamenii vor ce vad la alții vacante, case etc, în plus se pune mai mult accept pe emoțional fiindcă viata e diferita

| Dorotheea21 a răspuns:

Numai doua persoane au murit pe TPU, luati de o boala necrutatoare. Hombre si Popescu_Eugen_1964. sad
Ceilalti, care 'se sinucid' in mod repetat si de ani de zile pe forum, o fac pentru atentie, nici un utilizator care a scris ca se sinucide, nu a facut gestul.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Din lipsa de sex. Cum zicea cineva mai sus. Asa este. Sigur din cauza asta.
Confirm. Da, da.
Fara glume si ironii. laughing
Dar fara parinti care sa se implice suficient in viata de familie e normal ca avem tot mai multi adolescenti suferinzi si care-si gasesc validarea doar in social media. E singura cauza. Societatea incepe de la parinti.

| Simpatic a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu cred ca asta este solutia dar in fine, raspunsul tau si a lui IoZio este de genul acnee este cauzata de lipsa sexului, stiintific depresia nu are vreo legatura cu sexul sau nu atat de mare incat lipsa sexului sa fie cauza ei.
Nu cunoasteti persoane insurate care au depresie? ce naiba.
Este o afectiune ca toate celelalte, eu am pomenit de societate pentru ca lucrurile sunt foarte schimbate si nu in bine, acum avem libertate aparenta si lumea a devenit un mare robot social, se duc mai repede in case ca sa faca videochat sau sa intre pe retele de socializare si cum bine spunea cineva pe aici cand le saluti pe strada nu stiu cum sa fuga mai repede, dar multe au pescari care le-au agatat tot asa sau cu masina. Deci eu zic in continuare ca lumea asta de **** distruge psihicul si prea putin lipsa sexului, dar cine stie!

| anonim_4396 explică (pentru Simpatic):

Nu am vorbit serios cu lipsa de sex, come on!

| Simpatic a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu aveam de unde sa stiu, come on!
Pe de alta parte adolescentii de azi sunt mult mai precoce la a face sex in orice fel si de orice natura, comparand cu alti adolescenti de acum 10 ani, 20 de ani, sau cati ani mai vreti, astia din ziua de azi numai au retineri si tot pentru ca netul i-a indobidocit iata si urmarile.

| anonim_4396 explică (pentru Simpatic):

Sunt multe familii "disfunctionale" tot mai raspandite. Foarte multe divorturi. Asta afecteaza buna crestere a copiilor (dpdv psihologic).
Adolescentii de astazi sunt intr-adevar mai preocupati de sex din cauza ca asta vad in jur ca se promoveaza, iar Internetul propaga acest lucru mai agresiv fata de alte medii folosite acum cateva decade.
Multi adolescenti isi doresc relatii (sau sex) pentru ca asa au impresia ca se simt integrati sau validati de catre nu stiu cine.
Dar totul pleaca de la parinti in 90% din cazuri.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Sa-ti mai zic asa o chestie. Nu prea poti tu sa vindeci depresia altuia. Asta daca ar fi depresie pe bune. Ca tot zici de militat.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Consumerismul e cea mai comuna cauza in ziua de astazi pentru asa-zisa depresie la adolescenti. N-au cutare chestie noua, stralucitoare si mai moderna, le creeaza complexe de inferioritate.
Parintii lipsesc de multe ori din peisaj, foarte ocupati cu joburile sau pur si simplu nu-si prea vad de viata de familie si nu invata copiii cum sa nu-si mai reprime emotiile si sa practice activitati mai sanatoase.
Retelele sociale, Facebook-ul mai ales, chiar sunt motoare generatoare de invidii sau gelozii.
Pentru ca adolescentii sunt invatati sa creasca numai prin comparatie, nu sa-si dezvolte propria persoana.
Pentru ei lumea reala e social media. Si tot acolo mor si se reincarneaza. Astea-s depresii mai usoare si de multe ori camuflate prin anumite tulburari de personalitate (borderline sau narcisism).
Depresiile mai reale sunt cu totul altceva, nu doar niste banale slabiciuni. Sunt oameni care nici nu se mai spala din cauza asta.
Poate exista si o componenta genetica, nu doar factori de mediu.
Ia vezi asta:
https://www.youtube.com/watch?v=vYR9JPztdn4

| Andra9pk a răspuns:

Chiar si persoanele casatorite pot pica, candva in depresie..nu e musai la adolescenti. Depresia nu tine cont de varsta. Intr-adevar,in cele mai multe cazuri apare la adolescenti,ei fiind nepregatiti sa gestioneze ce li se intampla. In zilele noastre nu se mai comunica, nu mai stim ce e aia sa se stranga toata familia duminica(cum era inainte, mancam, beam ne simteam bine cu totii). Acum e fiecare cu tel in mana. Stau cupluri la masa in restaurant cu telefoanele in mana. abia daca isi vorbesc. Pai pe vremea mea stiam sa vorbim, sa socializam, sa gasim activitati..etc.
Alta chestie,se discuta treaba cu sexul. Pai e normal ca,din moment ce aproape toti tinerii vad filme,vad la unu si altul ca au iubite/iubiti.vor si ei. Si daca nu au ce se intampla? incep sa aiba pareri proaste despre ei insasi, sa nu mai aiba incredere in ei, sa se detaseze de lumea reala de teama ca nu sunt acceptati si nu ii place nimeni. Cati nu pica in depresie din cauza rautatilor din scoli/licee? Se face atata misto ca esti gras, slab, inalt, scund..ca n-ai tel de ultima generatie, ca parintii nu sunt cine stie ce bogatasi..etc.Pai cum se simte copilul ala? Ii mai vine sa dea ochii cu lumea sau se inchide in casa si plange si devine depresiv?
Urmatorul lucru: depresia in casnicie. Apare din diverse motive. Poate partenerii nu isi mai acorda suficient timp unul altuia din cauza serviciului, hobby-urilor sau mai stiu eu ce. Sau exp urmator : sunt femei care isi dau seama ca sotul nu mai e ca la inceput, apar scandaluri si batai. Femeia plange, se inchide in ea, pica in depresie. ar vrea sa plece dar nu are curaj, poate mai are si un copil si se gandeste sa nu destrame "familia".
Sunt fel si fel de cazuri in care oamenii devin depresivi fara a fi intentia lor..se satura atat de mult de suferinta si de viata lor incat isi doresc sa se sinucida. Stim cu adevarat ce este in sufletul si in mintea unui depresiv? Stim sa radem de el, sa il judecam si cam atat. Facem ceva sa ajutam atunci cand cunoastem personal pe cineva cu depresie? Multi nici nu baga de seama sau sa dea importanta atunci cand de exp, un membru al familiei e depresiv. Il lasa acolo in lumea lui, ei se ocupa de treburile si problemele lor, nu?

| Thecurious a răspuns (pentru Andra9pk):

Pe vremea matale mai era si educatia comunista?
Atunci, stiu cu totii ca, un pionez adevarat nu facea depresie!

| Thecurious a răspuns (pentru Thecurious):

Pioneier*