| anonim_4396 a întrebat:

Ce semnifica proverbul "Haina face pe om". Funda :*:*

5 răspunsuri:
| Ramonaaaa a răspuns:

De fapt proverbul era "Nu haina il face pe om" si,mai exact, inseamna ca nu trebuie sa judeci o persoana dupa aspectul fizic ci sa vezi inauntrul ei, sa vezi ce are de oferit si din alte puncte de vedere.

| CristianoRonaldo10 a răspuns:

Daca vezi un om cu haine vechi sau cv de genu' nu trebuie sa-l judeci pentru. ca este si el om la fel ca tine, ca toti...Semnificatia proverbului "Haina face pe om" este ca un om arata mult mai bine cu haine noi etc...big grin

| EricaElena a răspuns (pentru CristianoRonaldo10):

Raspunsull tau e eronat rau laughing)

| DoarBogdan a răspuns (pentru EricaElena):

Eu cred ca el stia asta si a spus asa...

| DoarBogdan a răspuns (pentru EricaElena):

Eu stiam ca "haina nu il face pe om, dar il recomanda".