| iceheart123 a întrebat:

Ce sfaturi imi puteti da in legatura cu semestrul al doilea din clasa a 12-a? ma refer cum sa-mi organizez tipul in asa fel incat sa invat si la materiile de bac si sa am timp si de admitere ( eu dau la medicina )

1 răspuns:
| elyfel a răspuns:

Eu cred ca mai indicat ar fi sa te pregatesti mai intens pentru medicina(prin meditatii, sau tu singura)cum tie mai usor.Invata cate 1 h si fa pauza cate 10 min, vreo 3-4 h pe zi depinde cat de mult consideri ca ai nevoie sa aloci studiului.Cat despre materiile de bac pot sa inveti strictul necesar cat sa treci(acum cum vrei tu daca vrei sa ai nota buna 8 va trebui sa tragi). Cunosc persoane care au luat 7 la bac si 9 la dmitere dar si invers care au picat pentru ca nu s-au pregatit corespunzator.
Sfatul meu e sa te pregatesti serios daca vrei la medicina, media de la bac nu conteaza prea mult