| lanadelrey15 a întrebat:

Ajutooor crying in 5 luni am examenul de evaluare nationala si nu stiu absolut DELOC la geometrie (aproape), am incercat si mi-am dat silinta sa invat dar nu stiu cum sa ma organizez si mai ales ca maine am simularea... habar nu am ce sa fac si am nevoie de sfaturi, mai am timp sa invat? si daca da, cum? si cum m as putea ghida/organiza in asa fel incat sa stiu sa rezolv problemele macar de la subiectul 2, puteti sa lasati macar cateva lectii pe care le as putea parcurge pentru subiectul 2, Va rog ajutati-ma cu niste sfaturi /explicatii, sau chiar experiente, mor de stres.

9 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Dar ce ai facut pana acum, de cand a inceput scoaala?
De ce nu pui mana serios sa inveti?
Timp ar fi daca iei scoala ins erios si pui mana sa tocesti zilnic la romana si sa rezvoli cel putin 10 exercitii si 10 probleme la matematica, zilnic, iar in weekend sa stai in casa si sa rezolvi cate 30 de exercitii si 30 de probleme, ca numai asa se invata matematica, rezolvand cu pixul pe hartie.

| lanadelrey15 explică (pentru Violleta2022):

M-am focusat in mare parte pe algebra pentru ca asta faceam la meditatii, si nu stiu de ce dar profesorul meu de meditatii chiar nu s-a axat pe geometrie chiar daca i-am spus ca acolo este punctul meu slab, nu e ca si cum am stat degeaba, si stiu ca am fost putin cam exagerata cand am spus ca nu stiu deloc, de fapt am incercat sa invat si sa ma familiarizez cu notiuniile de baza.

| dullcat a răspuns:

Adica niciun link din raspunsul meu anterior nu te-a ajutat? Greu de crezut.Eu presimt ca nu ti-ai dat deloc silinta asa cum spui.Hai sa spunem ca e asa, caz in care te sfatuiesc sa vorbesti cu parintii si sa faci pregatire.Nu-i capat de lume. Spor.

| lanadelrey15 explică (pentru dullcat):

Am incercat dar lectiile sunt amestecate, m-am uitat la videoclipuri dar cand incerc sa rezolv problemele nu reusesc sa identific lectiile din care apartin

| Alexia999997777777777777 a răspuns:

Salut,cu siguranță dacă ai ambiție și te ții de un program de studiu vei putea face progrese în următoarele luni.
Îți sugerez să te pui la un birou sau să înveți într-un loc liniștit,vezi tu matematica se învață cu pixul și foaia în mână,adică prin exercițiu.
Rezolvă problemele unde ai dificultate uitându-te la n modele similare( modul de rezolvare).
Trăiești în era tehnologiei,acum ai acces la n lecții predate de profesorii din mediul online( YouTube).
Secretul este să te liniștești pentru că uneori emoțiile sunt bune sunt constructive,dar într-un exces pot să fie problematice.
Lucrează cât mai mult, întreabă profesoara/ profesorul acolo unde nu înțelegi, poți cere sfaturi de la colegi, rude, etc.

| lanadelrey15 explică (pentru Alexia999997777777777777):

Stiu crying dar problema mea e ca nu stiu cum se numesc unele lectii ce apartin problemelor din testele de antrenament, si sunt foarte multe, as vrea sa invat dar nu stiu ce trebuie sa invat, pentru ca nu stiu sa identific lectia

| Alexia999997777777777777 a răspuns (pentru lanadelrey15):

Încearcă să cauți programa clasei a 8a, poți lucra mai multe teste și să vezi pe ce se bazează.

| vlllaaddd a răspuns:

Hahahahaha

Răspuns utilizator avertizat