| ЖAngelOfLoveЖ a întrebat:

Ce vise urîte ați visat?-cele mai-, iar a doua zi v-ați simțit, ca și cînd, nu știu, chiar s-a întamplat?

Răspuns Câştigător
| meli120 a răspuns:

Visele? Pot sa fie de multe naturii, se spune ca si ati arata unele adevaruri (se poate intampla sa te visez pe tine in viitor, nu ma refer la visuri imposibile). Acele visuri pot fii si anumite chestii care te framanta si ti se da un raspuns in subconstient sau niste adevaruri generale(teorii) care sunt simple, dar nimeni nu le poate descoperi (parca ar fi bruiate cum s-ar zice) sau cele care sunt in stransa concordanta cu sanatatea ta(daca ai avut o indigestie din cauza mancari )/psihicul tau.Nu stiu exact natura visului tau, dar sunt si vise provocate din cauza ca vezi doar partea negativa.
Vise urate.nu imi amintesc de obicei visele, se presupune ca visam de la 7 pana la 1000 de vise pe noapte depinzand de cate ore dormim si n-il amintim de obicei doar pe ultimul.
Eu nu am vise, sau cel putin nu imi aduc aminte, dar cunosc persoane care viseaza si acel lucru se intampla de obicei(ma refer la lucrurile cu sens), ca si cum ai avea un presentiment, dar se zice ca nu e bine ca cica daca esti pesimist faci ca acel lucru sa se intample.
Vise urate o sa ai mai tot timpul...importante sunt acele prevederi in legatura cu viitorul sau anumite adevaruri esentiale(cunosc persoane care o uitat si le pare rau ca o ratat ocazia ...macar isi aduc aminte ca o visat dar o uitat desi si-o impus sa nu uite ca si cum subconstientu nu te lasa sa afli ceva care este peste gradul tau de intelegere) si acelea sunt rare, desi zice ca trebuie sa ai un coeficient de inteligenta mai ridicat si sa nu fii indoctrinat(asta nu iti permite sa vezi mai departe de ce ai invatat si nu te abati de la acele concepte), in 10 ani cam 3 vise memorabile ca sa zicem asa dar nu toti le au, la alea as vrea sa fiu atenta! Probabil ti se pare o aberatie dar nu e, stiintific vorbind!

| BlackSulphur a răspuns (pentru meli120):

In legatura cu visele care fac prevederi... Multe tin de ratiune (Care se afla si in sub-constient) combinata cu instinct. In general, omul simplu nu poate face prevestiri asa simplu, doar cu mintea, si da, ai dreptate, se poate numai daca nu esti indoctrinat.

| ЖAngelOfLoveЖ explică (pentru BlackSulphur):

Mie mi s-a întâmplat o dată să visez că mă împăcam cu o persoană foarte dragă mie și eu o consideram iubit.Așa ne-am și certat.Iar visul meu era că sufletul îmi ieșise din corp și se plimba singur prin casă și vedeam la un momentdat cum aprinsese pc-ul si vedeam ce vorbea cu el, și simteam că acceptase și plâgeam de fericire..Cam la asta mă refeream. Mulțumesc oricum.Iar eu știu că nu se va mai întoarce la mine vreodată..Asta mă macină cel mai tare.

| Lizzu a răspuns (pentru ЖAngelOfLoveЖ):

Da drumul amintirii si sentimentelor trecute oricat ar fi de greu.
Cat timp vei suferi din cauza asta, visele nu vor inceta pentru ca in ele se reflecta dorintele noastre cele mai profunde si suferintele.

4 răspunsuri:
| nesuferit a răspuns:

Cum zicea si blacksulplhur, visele sunt o reflexie a subconstientului, in mare parte