| Glont966 a întrebat:

Cine a mai pățit sa i se para ciudat faptul cum vorbește, cum se mișcă absolut totul ciudat cu capul în mori, sa nu te poți concentra pe minim și sa crezi ca vei muri? Am anxientate este normala sau doar eu sunt paranoia?

19 răspunsuri:
| CristiDinBucuresti a răspuns:

Cu capul in mori? Sau in moare( zeama de varză) laughing

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

și sa crezi ca vei muri? Dar e foarte normal. Vei muri în mod sigur, este (aproape) singura certitudine, doar că nu acum. Problema ta este obsesia gândului la aceasta.

| Together a răspuns (pentru sadrian46):

Vreo idee cum am putea evita moartea?

| sadrian46 a răspuns (pentru Together):

Evitare totală și completă nu. Dar dacă te antrenezi, poți lăsa ideile tale moștenire, să le ducă alții mai departe. Asta plus copii, nepoți dacă ai. Prin acestea toate, o parte din tine merge mai departe, supra viețuiește.

| Together a răspuns (pentru sadrian46):

Suna frumos, dar nu pare sa faca mare diferenta ce lasi in urma cand nu mai esti constient... Ai vreo parere despre crioprezervare?

| sadrian46 a răspuns (pentru Together):

Suna frumos, dar nu pare sa faca mare diferenta ce lasi in urma cand nu mai esti constient. Face diferență mare. Nu când nu mai ești conștient, atunci când pur și simplu nu mai ești. Ca să sesizezi diferența, este între a fi și a nu fi, nu între a fi conștient sau nu. În timpul somnului de exemplu, nu ești conștient.
Criopezervarea prezervă ce? Prezervă viața? Nu.

| Together a răspuns (pentru sadrian46):

In timpul somnului, cand nu visezi, nu esti constient. Nu te afecteaza nimic. Nu te face nimic fericit sau nefericit, pana devii iar constient. Nu ai nicio motivatie, niciun gand. Daca ai ramane in starea aia la nesfarsit, nu vad ce diferenta ar mai face ceea ce se intampla in lumea reala, pentru tine.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Este normal, sunt simptomele anxietății, paranoia este mult mai gravă si cronica ( psihoza ) anxietatea are la baza doar frici și foarte multe insecuritati, dacă este cronica poate avea 150 de simptome, majoritatea somatice

| Glont966 explică (pentru anonim_4396):

Mersi pentru sfat cum as putea lua legătura cu tine as avea mare nevoie

| anonim_4396 a răspuns (pentru Glont966):

Nu sunt eu in măsura sa dau sfaturi prea multe, nu sunt psiholog, dar îți sugerez dacă simptomele sunt serioase sa apelezi la un Psihiatru, dar sa fi atent sa nu iei prea mult Xanax, poți încerca jumate de pastila de 0.5 mg sau anxiar 1 mg și Seroxat sau altceva. Ca sa elimini și cauza recomand și un psihoterapeut, pastilele elimina efectele psihologul dacă e unu bun și rezonează cu tine poate elimina cauza care poate fi bine înrădăcinata!
Schimba complet Alimentația, renunța la dulciuri in primul rând, apoi la mâncarea nesănătoasă

| Kiran a răspuns:

Nu esti nici anxios si nici paranoic, pur si simplu nu ai motive sa te concentrezi, ai nevoie de motivatie sa ajungi "om",

| Alinaintreaba059 a răspuns:

Bună din câte observ ai anxietate. Dacă ai putea explica puțin mai mult te-aș putea ajuta deoarece și eu am avut parte de astfel de momente acum un an.

| Glont966 explică (pentru Alinaintreaba059):

Ma încearcă lipsa de aer, am momente în care atunci când ma ia criza aceea nu ma pot concentra pe nimic atunci când ma ia și ma tine 1 ora cam asa atunci când nu pot sa ma concentrez pe altceva, pana și când merg mi se pare ciudat, absolut totul și ca simptome am asa :lipsa de aer, idei prostești despre moarte, parca tot ce am auzit de rău mi le transpun mie parca ma vad în acea ipostaza mortuara, în capul meu e o harababura totala

| Together a răspuns (pentru Glont966):

Ai idee ce declanseaza atacurile astea de panica? Vin asa din senin fara nicio cauza? Si pleaca tot asa, fara sa faci nimic?

Ai citit Eckhart Tolle? Pare ca te-ar putea ajuta un fel de meditatie in momentele alea sa te deconectezi, nu sunt sigur.

| Glont966 explică (pentru Alinaintreaba059):

Zi-mi tu ce folosești

| Alinaintreaba059 a răspuns (pentru Glont966):

Instagram/snapchat

| Glont966 explică (pentru Alinaintreaba059):

Dă-mi mesaj cum ai numele la Instagram sau la snap

| Glont966 explică (pentru Glont966):

Lau_lau966 Instagram

| Glont966 explică (pentru Alinaintreaba059):

Da mi cerere