| RAY a întrebat:

Cine e vegatarian? Cum arata un menu zilnic la voi?

Nu am de ales de la carnea de peste,porc, grasimi imi vine greata, asa ca ma gandesc la alimentatie vegetariana

9 răspunsuri:
| doctorandus a răspuns:

Nu te astepta la minuni. Sunt multi vegetarieni care sunt grasi sau obezi.

| RAY explică (pentru doctorandus):

Nu e vb de minuni si e vb de ce sa mananc si sa numi vina greata, am citit ca carnea de peste e buna, am cumparat macrou, somon imi vine greata, acum am mancat carne fiarta acum sa vedem daca mai imi vine

| Mosotti a răspuns (pentru doctorandus):

Din ce sa fie obezi? Mananca si altele, de aia raman grasi, altfel nu prea are cum.

| Mosotti a răspuns (pentru doctorandus):

Pai e exact ce am spus, sar de kcalorii pe care le ard, deci e f simplu, mananca diverse care fac asa si deci depasesc. Ca e f simplu Kcalorii in, kcal out. Ala cu probleme de tiroida era altceva, ala e hipotiroidism, dar in mod normal e cum spun.

Eu ma refeream daca ar manca doar legume si atat, ca nu avea cum sa se ingrase.

| gemeni6226 a răspuns:

Era o vreme cand eram nu chiar vegetariana de tot dar lacto vegetariana.Si acum maninc foarte putina carne dar citeodata ma mai las ispitita de un cirnati de slanina.Deci dimineata mincam doua plicuri de gustare ovaz cu zmeura de la Vitalis,apoi mai tirziu cotage cheese cu covrig danez sau pateu vegetal cu ceapa verde tot cu covrig danez,apoi rondele de orez cu chia sau quinoa poti minca un pachet intreg si te saturi fara sa te ingrasi,apoi intr-o zi mamaliga cu lapte(se poate cu orice altceva)eu prefer lapte,in alta zi fasole frecata,de obicei supa mincam supa de zarzavat sau ciorba de legume,in alta zi mazare galbena,in alta zi la micul dejun zacusca, la prinz dovlecei sau vinete pane, cartofi piure doar cu unt si nimic altceva, cartofi gratinati, cartofi la cuptor, tocana de ciuperci cu orez si smintina sau tocana de ciuperci cu macaroane cam astea le variam.

| TamplaruAnisoara a răspuns:

Parca urma sa devii vegetarian imediat după sărbători. A trecut o luna. Când organismul nu mai tolerează un aliment, nici un medicament nu funcționează. Problema este ca de multe ori nu alimentul in sine nu il accepta organismul, ci chimicalele cu care este îmbâcsit. Pentru a ști ce tolerezi si ce nu va trebui sa testezi fiecare aliment in parte. Si daca nu te simți bine după el va trebui exclus din alimentație.Cat despre meniuri,eu mănânc ce am, fructe,salate, legume, zarzavaturi, nuci, semințe. Exista cărți de bucate online.Ligia Pop este o autoare care are cărți de bucate si online si de vânzare in librarii. Mai trebuie sa ai doar voința.

| badriel a răspuns:

Eu nu is vegetarianrolling on the floor