| Ramygirl99 a întrebat:

Cine imi poate descrie si mie sentimentul de "iubire"? Nu iubire fata de un necunoscut, ci iubire fata de parinti, familie, poate chiar prieteni. Ce simte persoana in cauza? Credeti ca este posibil ca un om sa nu poata avea acest sentiment, dar sa tina cat de cat la anumite persoane (adica sa nu vrea sa le piarda)?

3 răspunsuri:
| ElenaSA a răspuns:

Iubire fata de parinti-nevoia sa fii alaturi de ei, sa comunici cu ei, sa-i ajuti, simti nevoia sa-i protejezi, te simti in siguranta fata de parinti.

| Dante30 a răspuns:

Iubirea nu poate fi definita dar voi incerca dupa parerea mea sa iti explic:
iubirea difera de la persoana la persoana felul de a iubi, modul de a o spune si felul in care privesti poate denota iubire, Ca simt si ca percepere al acestui concept, simti ca poti avea incredere in acea persoana fie el :parinte, prieten, iubit/iubita.
Iuibrea de asemenea ca sfat isi pierde farmecul daca nu o intretii cum trebuie si la fel si ideea de a spune "te iubesc" Daca o spui de 2 ori zilnic pentru o persoana la care tii isi pierde farmecul, dar daca o spui vorba aia din joi in pasti sa zicem ca esti intro relatie si sunteti de 4 luni impreuna dar nu ia-i spus te iubesc sau esti frumoasa, Atunci iubirea si insasi fraza "te iubesc", "esti frumoasa" capata importanta din cauza anxietatii persoanei care asteapta aceste cuvinte.
Asta ca o parere a mea, Iar posibilitatea sa nu simti acest sentiment dar sa tii la cineva da, prin faptul ca acea persoana ti-a fost alaturi si ai diverse trairi amintiri experiente cu ea, ea capata importanta in ochii tai astfel nascunduse sentimentul ce incerci tu sa il intelegi, dar nu iubire sau prietenie ci mai degraba comfort vizavi de acea persoana, si idea de intelegere, Ca ti se creaza iluzia ca te intelege, Dar pana la urma cat de mult te intelege? Sau mai bine zis nu cumva tu o intelegi mai bine si insasi tu ramai un neinteles?
Daca vrei sa mai adaugi sau sa intrebi ceva te rog continua la raspunsul meu dar o idee chiar ma concret, sau o curiozitate dar bine explicata curiozitatea ok?

| WhiteTiger15 a răspuns:

Oamenii iubesc in felul lor, mai mult sau mai putin. Dar faptul ca nu iti spune "te iubesc" in fiecare zi nu inseamna ca nu te iubeste sau dimpotriva daca iti spune in fiecare zi "te iubesc" asta nu inseamna ca te iubeste. In familie este ceva special poate nu vb cu tatal tau ceea ce vb cu mama ta. Adica ma refer la chestii personale....cred ca este posibil ca cineva sa nu aiba sentimentul acesta dar pana la a fi iubit trebuie sa fii placut si apreciat chiar si de familie.winking