| RAY a întrebat:

Cine mai doarme doar 4 ore ca mine pe noapte?

18 răspunsuri:
| Drimmero a răspuns:

Eu si sunt mai fresh decat oricand, de ani buni am programul asta.

| RAY explică (pentru Drimmero):

Nu ti somm toata ziua?

| Mosotti a răspuns:

Eu dormeam atat prin 2011-2013 cand aveam un rau de nici sa dorm nu puteam de la depresia aia, eram nauc a doua zi, 3-4 ore dormeam.
S-a rezolvat cand mi-am mai revenit in timp.

| RAY explică (pentru Mosotti):

Si eu sper sa imi revin, am luat nivomane dar mi-a dat dependenta apoi de 28 de zile sunt fara ele, dorm in reprize de exemplu 12 _4 apoi 6 _ 8

| RAY explică (pentru Mosotti):

Am obs ca numai am auto control sunt nervos irascibil si actionez emotional ratiunea doarme, ca ieri ai văzut si tu apoi m-am culcat o o ora si mi am mai revenit faza e ca asa o foamete am la ora 4

| Mosotti a răspuns (pentru RAY):

A dat dependenta asa cum am zis, si toleranta adica aceiasi doza sa nu isi mai faca efect.

| Mosotti a răspuns (pentru RAY):

Poate de foame nu dormi. Inainte sa iei Imovane erai asa nervos si irascibil?! Ca daca nu erai, e dependenta de la imovane inca, sevraju.

| RAY explică (pentru Mosotti):

Hai pe discorf

| Celcestietot a răspuns:

Eu nu. Te simti obosit dupa 4 ore de somn?

| RAY explică (pentru Celcestietot):

Somnuros,ba da ca un zombi

| Celcestietot a răspuns (pentru RAY):

Te cred happy.

| Bruno92 a răspuns:

Ar trebui sa iei serotonina reglează somnul natural și să îți rezolvi problemele interioare acolo e cauza

| Mosotti a răspuns (pentru Bruno92):

Serotonina luata se transforma in serotonina serica adica in sange, care nu are nici o treaba cu aia din sinapse, aia din sinapse conteaza in stare. Trebe sa faci sa fie mai multa in sinapsa, iar asta o faci doar fie cu SSRI care inhiba recaptarea ei din sinapsa si deci ramane mai multa acolo, fie cu serotonin releasers care stimuleaza secreatia, fie cu ceva ce face ambele.
Altfel nu ai cum. Mai sunt agonistii de serotonina adica aia care fac pe serotonina si stimuleaza receptorii din sinapsa ca si cum era serotonina, si ar avea acelasi efect, insa nu se prea foloseste, doar pe endorfine merge adica opioidele-s agonisti de endorfine.

| Bruno92 a răspuns (pentru Mosotti):

Melatonina am greșit eu

| Bruno92 a răspuns (pentru Mosotti):

Mi se mai întâmplă și mie sa am nopți nedormite

| Mosotti a răspuns (pentru Bruno92):

Si la melatonina ar trebui sa fie la fel ca la serot, dar daca unii zic ca merge si asa, o merge. Valdoxanul care e antidepresiv merge si pe receptorii de melatonina, este stimulant al receptorilor postsinaptici de melatonina MT1 si MT2 adica ajuta cand nu e destula in sinapsa.

| Bruno92 a răspuns (pentru Mosotti):

Sincer eu sufăr de multi ani de depresie dar nu prea am avut probleme cu insomnia chiar mă mir cum de nu am putut să dorm ieri mi se întâmplă rar ceea ce e uluitor că eu nu am luat tratament atâția ani poate norocul meu era că mai ieșeam în oraș cu cate un amic nu mai îi numesc prieteni că na gunoaiele au denumirea lor adică nu stăteam cum stau acum în casa mai mă distram de regretat nu regret nimic oricum fiindcă până la un punct erau ok că s-au schimbat pe parcurs e altceva.
Ce mă miră pe mine e că unii din ei au uitat de unde au plecat deși veneau la mine și mâncau acum sunt plini de ei au uitat repede cat bine le-am făcut așa e omul ii ești util cat ii oferi ceva dacă mă ridic sunt sigur că se schimba situația și mă caută din nou da le dau la... La greu nu au fost nici la bine nu am nevoie de ei. Deci eu nu prea am avut probleme cu insomnia și am atunci când meditez prea mult asupra situații mele + alte porcarii ce tine de trecut lucruri negative atunci apare insomnia am sesizat. Oricum când ai depresie cam gândești negativ de la sine la fel te simți și nașpa daca forțezi sa schimbi starea nu funcționează multi nu înțeleg asta

| Mosotti a răspuns (pentru Bruno92):

Se mai intampla sa nu adormi, nu conteaza ca nu ai avut probleme pana acum, dupa aia o sa dormi, bine, perioade si perioade.

Sa nu te mire, f multi oameni sunt niste nenorociti, insa de aia eu am zis ca, cunoastem oamenii insa trebuie sa avem in minte ca este posibil sa ne dezamageasca, sa nu visam ca nu e posibil si alte prostii din astea.
Asa ca ne simtim bine atat cat e bine, si cand nu mai e, adios si gata, am ramas cu perioada buna. Eu asa gandesc. Nu evit relatii cu oameni doar gandind ca o sa ma dezamageasca, pana m-ar dezamagi, imi e bine si mie.

Pai nu inteleg de fraieri, aia cu cap inteleg, pentru ca vor intelege explicatiile mecanismului, de aia, eu am tot explicat asta cand era contextul, cand urca depresia, automat vine gandire negativa, asta e jobul ei, sa faca asta! Pesimism si altele, daca era asa dupa cum vrem noi, nu mai era boala.
Asa cum si invers, cand esti bine si vrei sa gandesti negativ te ia rasu, ca nu se mai leaga, simti ca e ceva in gol gandit fara efect in afect si trairi.
Nu gandul pozitiv urca stare ci invers, cand starea e buna apare automat gandul pozitiv.