| BratosinSilvian a întrebat:

Cine spune mai multe nume de fata care NU SE TERMINA in "a" in afara de Carmen castiga o FUNDA.PS:Numele de fete in LIMBA ROMANA.

Răspuns Câştigător
| Musique a răspuns:

Nu există nume românesc (de fată) care să nu se termine în "a".
Și Carmen are origine spaniolă.
Baftă!

| Florea_Ana-Maria_1991 a răspuns (pentru Musique):

De fapt Carmen, carminis inseamna poezie in latina si cum limba romana vine din latina, poti spune ca numele e romanesc big grin

| Marin_Mihaela_1980 a răspuns (pentru Musique):

Jeni

| Wst_Talyda_1990 a răspuns (pentru Musique):

De fapt, niciunul din voi nu a raspuns corect.Limba latina, din care se trage numele Carmen, provine din limba romana-care este de asemenea prima limba de pe planeta....cum de altfel, si Romania este,, PAMANTUL MAMA'' pentru popoarele indo-europene. Cu alte cuvinte....toate numele care se trag din latina sunt romanesti. happy

50 răspunsuri:
| єχcєєℓ a răspuns:

Ingrid
Miriam
Zoe
Mimi

Atâtea știu.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ingrid alice zoe nini

| Erzaa a răspuns:

Romanesti ar fi Carmen, Alice si Zoe. Altele nu mai stiu.

| darrio2007 a răspuns (pentru Erzaa):

Nici unul nu este romanesc.

| Florrentina14 a răspuns:

Nici Carmen nu e din Romania, daca nu stiai smug toate numele romanesti de fete se termina in "a". Din cate am auzitbig grin

| DeCeSaVaSpun a răspuns:

Emi,Naomi,Noemi,Catrinel,Meri,Jeni,Gbi,Lili,Flori...

| Florrentina14 a răspuns (pentru DeCeSaVaSpun):

Ooooh,sunt si eu pe acolowinking laughing

| DeCeSaVaSpun a răspuns (pentru Florrentina14):

Altfel nu se putea!laughing

| Florrentina14 a răspuns (pentru DeCeSaVaSpun):

Peei.I am specialwinking laughing

| DeCeSaVaSpun a răspuns (pentru Florrentina14):

L-a luat pentru ca si pe mine ma cheama Florentina!

| Florrentina14 a răspuns (pentru DeCeSaVaSpun):

:X big grin

| MalleusMaleficarum a răspuns (pentru DeCeSaVaSpun):

"Jeni" e un diminutiv, vine de la Jenica, la fel cum "Emi" vine de la Emilia, "Gabi" de la "Gabriela", "Lili" de la Liliana sau Liana şi "Flori" de la "Florica" ori "Florentina".

| DeCeSaVaSpun a răspuns (pentru MalleusMaleficarum):

Nu conteaza, poti sa iti numesti copilul Emi, Flori, Lili sau cum vrei!

| Wwwonderlanddd a răspuns:

Astrid?

| Girl228899 a răspuns:

Daca nu stiati, nu se termina nici un nume romanesc in afara de Carmen care sa nu se termine in "a"! Oameni buni, Ingrid este nume nemtesc! Stiu pentru ca provin dintr-o famili.de nemti "KONIG"...

| myky1999 a răspuns:

Lili, Zoe....cam astea sunt!

| Greti_Serban_1969 a răspuns:

Greti,acesta este numele meu

| Rodica_Szotyori_1959 a răspuns:

Catrinel,Iris,Irinel,Miriam.

| Rodica_Szotyori_1959 a răspuns:

CAtrinel,Iris,Miriam,Irinel,ar mai fi diminutive FLori, Emi, Lili

| Daniel_Toroican_1992 a răspuns:

Catrinel...

| Bîrziloiu_Felicia_1973 a răspuns:

Ani, flori, mimi, gabi. lori.adi.vali...

| Luciu_Irina_1984 a răspuns:

Ingrid, Iris, Alice, Gabi, Lili,

| Olga_Iris_1944 a răspuns:

Pot spune prenumele meu? Iris

| Markus_Laszlo_1974 a răspuns:

Floare, Zoe

| Bulgariu_Manu_1968 a răspuns:

Gabi

| Enerusu_Gabrielaenerusu_1965 a răspuns:

Geni, Jeni, Marilen, Beatrice, Ingrid, Ruxi.

| Teodorescu-Fratian_Iris_1985 a răspuns:

Pe mine ma cheama Iris. E nume romanesc pentru ca este denumirea unei flori in limba romana.

| Emilia_Miron_1970 a răspuns:

Alina,aurica,angela,ana,anamaria,andrea,alexandra,brandusa,corina,coca,daniela,denisa,Diana,ioana,emilia,delia,valentina,valerica,mihaela,stefana,sonia,gabriela,georgeta,ilinca,anca,andra,simona,simina,sinziana,teodora,tania,monica,saveta,maria,felicia,adriana,crucita,ileana,Cristina,alina,claudia,florica,adela afina,bianca,anastasia,eugenia,dana,raluca,lacramioara,gloria,draga, doina, emanuela, filofteia, teodora

| Marian_Bobolea_1983 a răspuns:

Iris - Cuvant grecesc iar in traducere inseamna curcubeu