| SaveTheNature a întrebat:

Cine vrea sa emigreze? In ce tara? Si din ce motiv?

8 răspunsuri:
| DakotaRoyse a răspuns:

Suedia sau Finlanda. Eventual Germania sau Danemarca.
De ce? Oriunde e mai bine ca-n România laughing

| SaveTheNature explică (pentru DakotaRoyse):

Pai eu am fost mai intai in Italia(1 an si 5 luni) Apoi in Marea Britanie(Londra) aici sunt de 5 ani.Si am mai fost la fratele meu in Suedia cam 3 luni.Si am tras niste concluzii:
Nicaieri nu te simti mai bine ca acasa
In strainatate nu se merita sa pleci decat sa aduni ceva bani si sa te retragi inapoi in romania.De ce?:
Vei fi tratat ca un strain indiferent de profesie.
Te vei simti singur chiar daca esti plecat cu toata familia.
Nu prea te poti bucura de peisaje,pentru ca nu-ti apartin si nu-ti vor apartine.
Te vei simti mereu stanjenit sa faci anumite lucruri pe care in Romania le faceai in mod natural.
Plictiseala e cel mai de baza cuvant al emigratilor.
Dezradacinarea e dureroasa pentru multi.
Depresia e mai prezenta in tari precum SUA, Marea Britanie, Finlanda.decat in Romania.
Eu nu am de gand sa raman nicunde in lume ci sa le iau banii si sa revin in Romaania pentru ca acolo imi este locul.

| DakotaRoyse a răspuns (pentru SaveTheNature):

Dacă tu simţi asta, foarte bine. Eu însă nu privesc locul ăsta ca acasă, ci doar ca un loc oarecare.

| IMC90 a răspuns:

Eu happy

USA sau tarile nordice (Suedia, Norvegia... hai si Finlanda desi nu este la nivelul primelor 2) si desigur mi-ar placea si in tarile Benelux big grin

| RaduPhantom a răspuns:

Da
in america
urasc Romania

| xIdiotlollipopX a răspuns:

Japonia - fiindca, desi am 14 ani, stiu foarte multe despre cultura. Acum invat limba si am cel putin 5 prieteni japonezi. :-) si ador j-rock`ul

Coreea de Sud- simt ca as avea un viitor acolo. deocamdata stiu doar cuvinte esentiale. Am si vreo 2 prieteni coreeni si imi place kpop`ul

| SaveTheNature explică (pentru xIdiotlollipopX):

Sfatul meu e sa,nu crezi,ca ce scrie pe internet,sau in carti,sau ce se spune la televizor, e real. ceea ce vei simti cand vei ajunge acolo va fi diferit, mult sub asteptarile talehappy

| Biggiesan a răspuns:

Eu vreau să emigrez în țara minunilor s-o prind pe Alice! Oricât ar fugi ea pe-acolo prin poienițe tot o prind!