| SaveTheNature a întrebat:

Cine vrea sa plece din romania? In ce tara? Si din ce motiv?

28 răspunsuri:
kongeriket
| kongeriket a răspuns:

1. Eu. Cât mai repede cu putință.
2. Norvegia sau China
3. Exclusiv financiar.

kongeriket
| kongeriket a răspuns:

Oricum ai da-o, dragostea (pentru orice) trece prin stomac.
Demascatzii afirmă că "de obicei doar cei care nu au iesit din tara niciodata vor sa plece "cat se p[oate de repede"". Discutabil. Înclin să nu fiu de acord.
Am ieșit din țară de mai multe ori decât îmi permiteau filele din pașaport și sincer îți spun că m-aș stabili dacă nevoia financiară o va cere fără să clipesc în cam oricare din țările în care am mai fost fără să mă gândesc de două ori și fără să-mi pară rău.
Viața e scurtă și e numai una și nu, nu am de gând s-o irosesc pe cai verzi pe pereți gen "iubire de țară" și alte mituri de sorginte tribală de tipul ăsta.

În încheiere, aș vrea să știu de ce răspunsul lui ÉrotiqueConseils a primit stupid.

P.S.: ÉrotiqueConseils menesker fra her tenker jeg at de hater deg. Kanskje denne problemen er fra aaretuser dritsnakskap.

ÉrotiqueConseils
| ÉrotiqueConseils a răspuns:

În Norvegia sau Canada.
Motive sunt destule. În Norvegia nivelul salarial este mult mai mare decât în România, sistemul educațional este bun, rata infracționalității mult mai mică decât a României, limba este relativ ușoară, și cel mai important lucru, libertatea cuvântului este respectată. Despre Canada pot spune aceleași lucruri, cu excepția faptului că limba vorbită acolo nu mă atrage deloc.

Apache
| Apache a răspuns:

Eu vreau sa plec...sincer,iubesc tara asta, dar e prea greu sa iti faci o cariera aici.te saturi sa nu dea statul 2 bani pe tine, te saturi sa iti tot fie scazut salariul si nimeni sa nu reactioneze!
Eu cum fac 18 ani.as vrea sa plec, nu stiu unde...dar nu vreau sa imi fac un viitor in Romania, pentru ca in final.nu ajungi nicaieri!
Nu stiu unde as pleca... oriunde se traieste mai decent!
Dar chiar daca as pleca...as pleca cu un gol in inima!
Romania e o tara frumoasa...e tara mea,o fi condusa de prosti, o fi ea plina de oameni idioti...dar totusi e tara mea, si indiferent unde o sa plec.nu o sa fiu genul care sa isi ascunda indentitatea!
Sunt roman si ma mandresc cu asta...dar adevarul e ca si mandria asta nu mai tine de foame

| carminaburana43 a răspuns:

Eu o sa plec doar daca copiii mei vor fi stabilizati definitiv in alta tara.Dar copiii mei in mod sigur vor pleca baiatul in Canada fata inca nu stiu.Un lucru stiu ca familia noastra nu a avut noroc in aceasta tara am suferit si precum vad nici copiii nostri nu vor fi.Aici pot fi fericiti cei care se multumesc cu foarte putin sau cei care mostenesc miliarde.

| Paulla a răspuns:

Eu am de gând să plec.
N-am nici un motiv să rămân şi o grămada de motive să plec. Faptul că România e ţara natală mă lasă rece. Chiar nu văd importanţa lucrului ăsta, puteam la fel de bine să mă nasc şi în Austria, Franţa sau oriunde altundeva.
România nu-ţi rezervă nici un viitor, dacă ai şansa să pleci, n-ai de ce să stai să te gândeşti.
În ce ţară? Nu m-am hotărât încă, poate Suedia, Marea Britanie sau Germania. Oricum, o ţară mai dezvoltată, doar n-am să mă chinui să plec ca să mă duc în Spania sau, mai rău, în India.

| mgtow a răspuns:

Eu vreau sa ma intorc inapoi pentru ca aici unde ma aflu nu gasesc de munca si mai ales in tara am ocazia sa ma angajez in domeniul care imi doresc.

| MagicSmile7 a răspuns:

Voi vreti sa plecati din Romania, eu vreau sa vin big grin.

| KyraW a răspuns:

Eu sincer as vrea.In orice alta tara, de preferat UK pentru ca acolo se castiga cel mai bine, dar trebuie sa ai niste cunostinte necesare de plecare.As pleca din simplul motiv ca acolo banul are cea mai mare valoare,e mult mai civilizat si mai curat, mai ales imprejurimile, iar oamenii au o altfel de mentalitate.

| SaveTheNature explică (pentru KyraW):

Sunt aici deja.nu e asa cum iti imaginezi tu, sau cum vezi la televizorhappy

| SaveTheNature explică (pentru KyraW):

Imi pare nespus de rau sa iti spun ca sunt aici de 5 ani.cu toata familia(suntem 7). vreau sa iti spun ca in afara de bani, in rest totul este altfel decat ce vedeti voi la tv, sau auziti de la cunostinte.mancare e jalnica indiferent de unde cumperi si ce cumperi,vremea(ploua aproape mereu),oamenii sunt reci,hapsani, zgarciti, avari.Si nu in ultimul rand nespalati.deci ei nu prea ser spala,, si in plus dorgurile si alcoolul sunt la ordinea zilei la ei.si nu e o minciuna cand spun ca mai bine de jumatate se drogheaza.Sunt homosexuali, pedofili(intr-un cuvant e un fel de iad pe pamant)-cu bani.asadar si prin urmare intentionez sa fug cat de repede pot,in saraca mea romanie cu caini vagabonzi, cu oameni saraci, cu putina mancare dar buna.asa cum am trait pana la 20 de ani.

| Biggiesan a răspuns (pentru SaveTheNature):

Așa să faci frate! Vino în țara ta și luptă cum poți! Dă-le la m_u.e.la străinii ăștia că_cănari!

| SaveTheNature explică (pentru Biggiesan):

Ai mai fost plecat? sau cum de gandesti asa? Ca de obicei doar cei care nu au iesit din tara niciodata vor sa plece "cat se p[oate de repede".Ma mir ca mai e cineva ca tine prin Romania si te admirbig grin. Eu am avut o situatie mult prea proasta in Romania de aceea am plecat in strainatate.Dar cu mana pe inima pot spune ca multe tari vestice sunt mai josnice decat Romania. Cei care sunt deja plecati si spun ca e foarte bine prin tari straine sunt mincinosi.De ce toti romanii pe care i-am cunoscut aici in UK si in Italia si Suedia sunt prost dispusi,agitati,hapsani, avari, si agitati.Si nu lucrez ca necalificat pe aici, chiar am un serviciu.si tot vreau sa plec.

| Biggiesan a răspuns (pentru SaveTheNature):

Fratele meu! Am fratele plecat în Italia de 6 ani, de 5 ani n-a mai venit în țară că o duce greu pe-acolo unde românii știm cu toții sunt tratați ca sclavii și ultimile jigodii( ceea ce nu e chiar așa)! Acolo le dă lecții la m_u.e. iștii de italieni despre lucrul cu lemnul, e artist, patronul lui l-a numit șef de echipă și are cel mai mare salariu dintre toți angjații, câștigă undeva la 3000 de euro pe lună și nu are terminat nici liceul iar eu care am studii superioare o frec în România dar mă descurc, treaba mea cum(n-are asta importanță). Acum au plecat și sora mea cu cumnatul în Olanda să câștige un ban acolo pe care aici nu-l câștigau...dar e extrem de nasol, sunt grele despărțirile astea de părinți, de copii, de frați! Și fratele și sora vor să mă ia în străinătate dar eu nu vreau să plec! Chiar dacă uneori mi-e mai greu rămân în țărișoara mea, alături de părinți care devin din ce în ce mai neputincioși, dacă aș pleca și eu ar rămâne singuri iar eu nu-i voi lăsa la greu! Nu-mi părăsesc prietenii și originile! Dacă plec, plec doar în vizită, în rest să fiu eu sclav la străin ba! La m_u.e. cu ei!

| doctorandus a răspuns (pentru SaveTheNature):

Lol, azi a fost linsat un pedofil in Assen, Olanda.

| SaveTheNature explică:

Eu sunt deja in Anglia.Nu prea imi plac tarile straine.Caci am fost si in Italia SI Suedia.Pot sa vad clar ca in orice tara din lume am merge, suntem tratati bine dar FALS.totul e o robotizare, si toti fac ce fac nu pentru ca simt, ci pentru ca asa au fost invatati.Totul e o minciun, iar noi cei emigrati ne amagim in bani, in material.si stim ca nimic din ce e al lor nu ne apartine, pe cand in Romania ne apartine TOTUL.si pentru ca in strainatate uitam sa apreciem ceea ce e mai frumos ceea ce avem din plin in Romania,peisaje superbe,oameni nu roboti, natura, trecut.totul ne apartine.

| NoNameJunior a răspuns:

Eu as vrea sa merg in America.sau in Marea Britanie pentru ca este condusa de o regina si o duc foarte bine! dar dintre cele doua aleg America pentru ca acolo oamenii au bani si o duc mult mai bine decat noi, romanii.din cauza tiganilor au inceput sa ne jigneasca francezii, Basescu l-a invinovatit aiurea pe regele Mihai si multe altele!
m-as duce cu cea mai mare placere dar totusi mi-ar fi foarte greu sa ma despart de Romania.pentru ca aici sunt anumite obiceiuri,aici m-am nascut,aici am anumiti prieteni,aici am trait pana acum!
dar ar trebui sa indur toate acestea o mica perioada de timp deaorece daca ar fi sa plec, m-as inoarce la un moment dat. poate s-a schimbat ceva.
cum noi romanii suntem saraci, nu prea avem bani sa mergem in alte tari.

| Biggiesan a răspuns:

Ai postat întrebarea de două ori, îți mai răspund și acum: vreau să plec în țara minunilor s-o prind pe Alice, oricât ar fugi ea prin poienițe tot o prind!

| IsabelaIssa a răspuns:

Eu. Si nu doar ca vreau, asa si fac de vreo 3 ani incoace. Romania pentru mine inseamna doar rude si vacanta. Dorul de casa, de prieteni. atat. Motivul pentru care plecam il stim cu totii. Eu in Grecia am fost pana acum, si cred ca tot acolo o sa ma duc. Tu ce ai de gand?

| Cita a răspuns:

Eu vreau sa plec in Anglia. Iubesc eleganta si istoria lor.
Dar,totusi, as ramane si in Romania, fiindca aici totul e posibil.Este tara perfecta pentru mine, dar, ce sa faci, ma cheama necunoscutuuu laughing

| CristiB93 a răspuns:

Eu nu vreau sa plec din Romania pentru este casa noastra pamantul nostru care a fost aparat de stramosii nostri pana la moarte, trebuie sa ne iubim tara pentru ca aici ne-a lasat Dumnezeu

| Slim a răspuns:

I wanna emigrate to jamaica cuz drugs are not so expensive. I wanna be a "grass" dealer and live a beautiful life in a palace near sea. laughing

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Intrebarea e cine nu vrea ce naiba sa faci aici. Ai vreo speranta la ceva in vitor doar la saracie

| Madu2027 a răspuns:

Eu as dori sa plec din tara.pentru ca in ziua de azi in Romania este foarte greu sa rezisti te izbesti de tot felul de lucruri.Aici nu vad sa am vreun viitor...>big grin

| johny92 a răspuns:

Eu am plecat deja de vreo 2 luni sunt in Anglia si nu am plecat de placere iubesc mult tara si abia atunci iti dai seama cat de mult o iubesti cand esti plecat printre straini, iti dai seama cate iti lipsesc de acasa dar din pacate nu am un viitor prea stralucit acolo daca as ramane. Parintii mei is aici de ani buni si am venit si eu, ai mai multe sanse aici chiar daca esti printre straini, sper sa se schimbe si la noi sistemul ala corupt pentru ca altfel nu prea avem ce face, sa vedem ce se va intampla la anul dupa alegeri sper sa se schimbe macar in proportie de 50% in mai bine happy

| jdbsg a răspuns:

In USA ador tara aia,mi se pare ca totul e posibil in ea,acolo sunt cele mai importante vedete, constructii, cea mai vorbita limba si de multe alte lucruri. Acolo ma duc!happy

| Tito97 a răspuns:

În Vest sau în țările baltice. Pentru că îmi doresc și eu să-mi permit sejururi în Ibiza/Bora-Bora, să călătoresc, să experimentez. De ce să alegi să trăiești pentru tot restul vieții aici pe 400€ /lună și cu rate la casă și mașină de 1.000? Doar dacă ești masochist. Știu, e dureros să-ți lași părinții și rudele în urmă, dar ei au trăit vremuri în care cât de cât aveau asigurate casă și masă.