| CravataAlbastra a întrebat:

Considerati ca gândirea pozitivă ajuta in viata? De ce? Argumentati-va părerea, va rog.

7 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Optimismul de face sa renunti mai greu

| RareşTPUro a răspuns:

Daca esti pozitiv poti realiza mai multe. In schimb cu negativitatea pici in jos si ajungi sa nu ai nimic pe viitor.

| UnBroken2016 a răspuns:

Pana la un anumit punct. Nu e bine sa gandesti mereu negativ dar nici sa fii un visator prost. Nu o sa castig maine la loto doar pentru ca gandesc pozitiv, asta e clar.

| alexandrualind a răspuns:

Sa gandesti pozitiv pt.ca altfel se distrug mai repede neuronii din creier.

| NH4OH a răspuns:

Gândirea pozitivă îmbinată cu realitatea, altfel nu se poate să vezi totul frumos. Atâta timp cât ești om, ai sentimente, păreri, trăiri, senzații etc. E imposibil ca cineva să aibă o asemenea putere. Gândirea pozitivă ajută, de exemplu: la un examen, la întrunirea pentru un job și alte lucruri asemănătoare. În rest, e bine să fim realiști, după părerea mea, asta ajută cel mai bine în viață.

| Biițăăă a răspuns:

Gândirea pozitivă, dar și logică în același timp mereu va fi un plus pentru noi.
Gândirea negativă te face mereu să vezi partea goală a paharului, să-ți scadă încrederea în sine, să pretinzi că „nu-ți pasă" în timp ce te distrugi psihic tocmai păsându-ți.
Ideal ar fi să nu ne lăsăm înglobați de părțile „sumbre" ale minții noastre, pentru că altfel vom irosi momentele frumoase din viața noastră complet inutil tinzând către fericire, fără să realizăm că fericirea se află în lucruri și gesturi mici.

| AKA370 a răspuns:

Eu sunt mai mereu negativista, vad numai partea rea. Asta nu a insemnat ca am si o viata oribila, ba din contra, cand gandesc la raul care poate sa mii se intampla, patesc numai bine. Cand gandesc ca imi va merge bine, atunci dau de belele. Un exemplu mai de inteles este atunci cand dai un test. Daca te gandesti pozitiv ca vei lua 9 si cand vin rezultatele si iei 5, normal ca esti dezamagit de tine, dar cand te gandesti ca vei lua 5 iar rezultatul este 8, te vei bucura, a trecut peste asteptari.