| CravataAlbastra a întrebat:

Considerati ca gândirea pozitivă ajuta in viata? De ce? Argumentati va rog.

6 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Consider ca gandirea rationala este benefica in viata

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Eu sunt dotat cu asa ceva, si ma simt 'favorizat'.
In primul rand, esti mai ferit de depresii, boala destul de naspa. Nu vezi 'sfarsitul' de fiecare data cand o dai in bara, cum fac pesimistii.
Dar cu o gandire pozitiva nu rezolvi tot, trebuie sa fii si realist, altfel esti un visator, si asta nu ajuta pe nimeni.

DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns:

Gandirea pozitiva ajuta in viata.
Este ca si cand ai avea speranta. Gandesti pozitiv in sensul ca o sa fie bine, speranta, si speranta este cel mai important lucru pe lumea asta, care ne tine in adevaratul sens al vietii.
Daca gandesti negativ nu stii sa pretuiesti ce e bun si ce o sa se intample bun in viata. Iar daca gandesti pozitiv poti sa intelegi mai bine lucrurile si sa vezi mersul lor. NU mai pui la suflet totul. Treci mai repede peste probleme. Treci mai usor prin viata.

Si tare as vrea sa gandesc si eu pozitiv sad

| alexandrualind a răspuns:

Da,altfel se distrug mai multi neuroni deodata in creier.

| AllNone a răspuns:

Gandirea pozitiva este cea ma buna metoda de a atinge ce iti doresti.
Voi incerca sa nu o sa explic prea filozific :
Chiar daca ai lucruri rele intampinate in viata, ele sunt create pentru a ne intari, pentru a ne pune la incercare. Unii oameni spun ca gandirea pozitiva nu ajuta la nimica. Insa se inseala. Acei oameni niciodata nu vor reusi ce si-au propus. De fapt, nu avem noi puteri magice sa schimbam viitorul, insa gandirea pozitiva ne va determina sa ne separam de ce invinsi cu cei care reusesc.
Am decis ca in loc sa scriu sute de randuri despre exemple, si sa imi bat capul, am lasat pe cineva care va reusi :http://www.elefant.ro/......90005.html
Poate vei spune,, nu vreau sa citesc sau nu imi place ( ai putea spune, nu cu siguranta ), insa aceasta carte m-a facut sa inteleg cu adevarat ce inseamna atitudinea. Aceasta carte este plina cu lectii de viata, morale si lucruri pe care nu o sa le uiti. Cea mai buna carte pe care am citit-o vreodata (si vreau sa zic ca nu ma omor cu cititul, insa m-a captivat enorm ). Poate ti-ar mai placea aceasta carte care prezinta o gandire mai degraba de invingator :
http://www.elefant.ro/......09058.html
Stiu ca este pe stoc epuizat, insa am vrut sa ti-o prezint!
Sper ca te-am ajutat!

| CravataAlbastra explică (pentru AllNone):

Am niste carti asemanatoare de la editura curtea veche. Multumesc tuturor pentru răspunsuri! :*