Întrebare recomandată | mikici a întrebat:

Copiii trebuie pusi de mici la treaba ca sa devina oameni harnici?

19 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Decat sa faca prostii mai bine sa invete cum trebuie sa se descurce in viata.

| Bacemi a răspuns:

Consider ca trebuie sa fie responsabilizati, la nivelul la care sunt.
Sa simta satisfactia de a contribui si de a invata astfel lucruri noi.
Chiar si un simplu facut al patului sau dusul gunoiului.
In functie de varsta, sa creasca treptat si raspunderile.
Dar ajuta mult sa fie si el incantat de sarcina respectiva.
Daca se simte obligat, cred ca mai mult face rau.

| XxXNotForKiidsXxX a răspuns:

Da,desigur.Nu trebuie sa faca treburi foarte dificile, ci doar sa ajute.De asemenea de la varsta de 13 ani sa invete sa faca si ceva de mancare(usor, usor pe la 16 ani o sa stie sa gateasca).
Motivul? Pai cand o sa stea la un camin la facultate nu o sa se mai bazeze pe mama ca ii face de mancare, acolo o sa fie nevoit sa fac singur o parte din curatenie(cel mai probabil o sa faca cu saptamana) si sa isi gateasca singur. ^^

| IzvorulDeIntelepciune a răspuns:

Absolut. Altfel cresti niste putori care nu vor pune umarul la treaba niciodata si vor fugi cand dau de greu.

| Duucu a răspuns:

Trebuie învățați să fie responsabil, dar nu impus cu forța.Cel mai mult au nevoie de libertate, trebuie lăsați să vadă ei singuri că e mai bine să fie responsabili.

| SilviaStefan a răspuns:

Consider ca trebuie sa invete sa isi castige singuri bani

| AlinaMaricescu a răspuns:

Da, de mici. Prin alte tari asa se face.

| DEADON a răspuns:

Nu. Nu trebuie sa fortam copii. Nu e bine deloc. Unii isi dau seama de responsabilitate, altii invata. De obicei trebuie invata-ti de la varsta de 13 ani in colo.

| ionandreea97 a răspuns:

Da. Insa la inceput trebuie sa faci treburile sa fie ca o joaca si, bineinteles sa fie sarcini pe masura varstei lor. Daca nu ii obisnuiesti de mici, cand cresc o sa te chinui mult cu ei sa ii faci sa ajute.

| StefanR0 a răspuns:

Eu as zice ca nu.Au destule pe cap de la scoala(in cazul in care se preocupa de scoala). Acum depinde si de la copil la copil pentru ca unii pot sa aiba o constiinta mai sensibila altii mai impenetrabila."Cat e copil, copilul se joaca" asa spunea cineva odata.Suntem o societate moderna si, de acord, nu ar trebui sa ne luam lumea in cap insa, copilul care e lenes de mic, sa nu ai sperante prea mare.Prin faptul ca sta la tv, ca isi petrece zilele pe skype cu prietenii sau pe afara e alta poveste.Cel mai repede iti dai seama de "lenesitatea" lui in momentul in care ii ceri ceva.

| FlorinMihai2014 a răspuns:

Da,deoarece copiii daca nu sunt invatati de mici ei cand vor fii mari nu vor stii sa faca nimic.

| XxLarysukaxX a răspuns:

Dalaughing)

| Muffin123 a răspuns:

Da asa ar trebui, dar dupa sa le ramana si lor timp liber happy

| Alberto_Zgonea_1998 a răspuns:

NUUUU.Nu trebuie pusi la treaba de mici.de la varsta de 2 ani la 7 ani i se creeaza personalitatea. Daca tu vrei sa-i distrugi copilaria punandu-l la munca treaba ta.mai bine lasa-l sa faca ce-i place! ca asa va castiga incredere in ele, si nu va gresi pe viitor!

| Droopy_Roxi_1995 a răspuns:

Pai da de exemplu eu am avut o invatatoare care nedadea multe teme, mult de lucru. Asa cum ne dadea mult mai tarziu eram obisnuita sa muncesc mult, iar fratele meu a avut o invatatoare care nu ii dadea mult doar un exercutiu. Lui i-a venit greu dupa acea la munca multa. Si din asta rezulta ( ca la matematica happy )ca ar trebui sa fie copii obisnuiti cu munca ca sa le fie mai usor mai incolo.

| d3 a răspuns:

Eu zic "Da!"

| σηℓууσυ a răspuns:

Pai consider ca trebuie sa invete ce inseamna munca, dar cu masura, Nu trebuie sa renunte la timpul de joaca si odihna sau recreere dar un pic de munca nu o sa le strice.E bine sa stie, ca in viata este importanta munca, nu totul vinde dea-gata si trebuie sa fie harnici, deci ar trebui sa fie un exercitiu bun pentru viitor happy Poti sa ii pui sa te ajute la treburile casnice, ca sa ii inveti lucruri ce le vor folosi mai tarziu si sa nu devina lenesi. Oricum, nu exagera cu munca, si recompenseaza-i apoi, facand din totul ca un joc distractiv.

| Alexutzu45 a răspuns:

Copii trebuie sa invete si dupa aceea daca le ramane timp sa se joace si sa faca si treaba.

| deniimickey05 a răspuns:

Da, însă între 3-7 ani eu zic că ar trebui să fie pus doar să-și adune jucăriile, lucrurile pe care le ia de la loc. :33
De la 7 ani în sus, îl mai poți pune și să măture prin casă sau pe la poartă etc. :3