| William a întrebat:

Cred ca stiu cum sa rezolv problema promovabilitatii scazute la bacalaureat, introducerea stagiului militar obligatoriu pentru cei care pica examenul. Credeti ca ar functiona?

6 răspunsuri:
| Libelle a răspuns:

Te lovesti de o problema, si anume sistemul de guvernamant. Nu poti impune o asemenea masura intr-o tara democratica, pentru ca limitezi libertatile omului. Un adult, asa cum e un elev de clasa a 12-a care da BAC-ul are dreptul sa aleaga ce face cu viata lui, chit ca promoveaza examenul, chit ca nu.
Chiar daca practic societatea e afectata de promovabilitatea scazuta, nu se poate face nimic care sa ii constranga intr-un asa mod sa invete.
Zic ca ar fi mai bine sa se stimuleze pozitiv dorinta de a lua BAC-ul, si treaba asta nu poate fi facuta de acum pentru cei din anii terminali, ci de acum pentru cei mai mici, asa incat oportunitatile pe care le-ar putea avea sa ii motiveze pe tot parcursul scolii.
E complicat, oricum.

| T0T a răspuns:

Nu cred că ar rezolva-o atât de mult dar uite că e o idee chiar bună.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Credeam ca o sa zici de noul proiect al lui Psihotrop laughing si subscriu la ce a zis 9octombrie.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu.
Pentru română, o idee ar fi dispariția subiectului III.

| Dededededededede a răspuns:

De ce să vii cu o "pedeapsă" când îi poți ajuta să nu ajungă în acel punct?