| Dyingfetus a întrebat:

Credeti ca Adolf Hitler a fost un geniu (dar malefic)? Cum il vedeti din punctul vostru de vedere?

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

A fost un geniu malefic.El detinea extrem de multe informatii top secrete pe care omenirea nu le stie nici azi cu exceptia celor mai mari servicii secrete din lume..Toti stiti ce insemna nazismul nu? O politica care nu putea fi inventata doar de cat de un om foarte rau.

18 răspunsuri:
evenso
| evenso a răspuns:

Exact - un geniu malefic, chiar nu sunt destule cuvinte - pentru cat rau a facut sad

| Dyingfetus explică (pentru evenso):

Dar totusi, crezi ca a fost un geniu?

| anonim_4396 a răspuns (pentru evenso):

Sa stii ca desi a facut mult rau el a facut asta doar pentru ca Germania sa devina una dintre cele mai puternice tari din lume ceea ce a si fost. Daca nu ma inseala memoria..nu stiu daca el sau altcineva vroia sa preia controlul lumii d.p.d.v maritim.

| evenso a răspuns (pentru Dyingfetus):

Nu, doar ca si-a dat seama ca este foarte bun orator si poate sa manipuleze cu acest "har".
A avut unele calitati care a folosit pentru scopul lui final, oricum geniu nu se poate numi, doar un bolnav mental, in fine mai bine ar fi fost daca intra la Academia de Arte Frumoase si ramanea un pictor.

| evenso a răspuns (pentru anonim_4396):

Ideea lui de a schimba istoria are radacini deja din I Razboi Mondial, el s-a nascut in Austria de fapt, originea lui mereu ascundea, chiar nu se stie exact daca nu avea rude evrei, cred ca in copilaria sa si situatiei lui in familie plus acele timpuri a pornit ceva in el.
Dar te-ai intrebat de ce vroia el neaparat ca Germania sa devina cea mai puternica tara - natie din lume? raspunsul cred ca ar trebui cautat tot la "frustrarile" lui personale.
Ura lui fara limita - sangele lui rece - mintea lui bolnava a cauzat al I I - lea Razboi Mondial si din pacate el nu este singurul care e in stare de asa ceva.
Doamne Fereste-ne ca un nebun ca el sa aiba atat de mare noroc incat sa ajunga la acea putere ca sa porneasca un al III Razboi Mondial.
Einstein scria undeva asa: " Nu stiu cu ce se va lupta in al III-lea Razboi Mondial, dar cu siguranta in al IV-lea se vor folosi pietre"
Oare ce a vrut sa spuna cu asta?

| anonim_4396 a răspuns (pentru evenso):

Totusi el a facut un popor puternic aproape invincibil. Daca nu inghetau combustibilii de la tancurile din Rusia ale nemtilor cucereau sigur si Rusia si deveneau Primii pe plan mondial.O fi avut Hitler o minte bolnava dar a fost aproape sa devina cu Germania lui Primul in lume..Doar pentru asta trebuie apreciat. avea o tactica uimitoare in razboaie..Ca sa iti raspun da vorba lui Einstein..Multi considera al 3-lea razboi ca fiind si ultimul. Poate el se refera ca nu va mai avea loc un al 4-lea razboi..asta e parerea mea..Ca nu va mai fi un al 4-lea.Dar in al 3-lea se vor folosi arme nemaivazute de om si arme care nici imagnatia noastra nu poate sa le conceapa care le tin secrete..Se vor folosi si asa zisele arme psihotrnice..va fi un dezastru..cu astea..Stephen Hawking a spus ca daca lumea va mai supravietui inca 1 secol, vor fi mari sanse ajunga la un statiu de civilizatie incat sa nu mai fie nevoie de razboaie. Parerea mea este ca atata timp cat exista armata exista ura. Ura genereaza razboi, iar razboiul este o lama cu doua taisuri care genereaza si mai multa ura.Intram intr-un cerc al infinitului sumbru ce priveste Pamantul inca de la inceputul istoriei. Albert Einstein a ajuns la aceasta concluzie in anul 1943 cand a contribuit fundamental la descoperirea bombei atomice si la experimentul Philadephia. Ideea este ca, dupa ce a vazut efectele a spus: "Daca stiam ce rezultate vor avea studiile mele, ma faceam ceasornicar. Omenirea nu este pregatitata pentru descoperirile mele"-citat din memorie.
Al patrulea razboi mondial ar fi unul intre niste oamnei primitiv dupa o evolutie de la 0 a rasei umane.

| evenso a răspuns (pentru anonim_4396):

Aproape? Pai aceeasi greseala a facut si Napoleon, i s-a rupt briceagul in rusi.
Trebuie ceva lamurit. Scopul lui Hitler nu era una nobila.
El ce a facut "pentru" nemti a facut de fapt pentru el, oricine se apuca sa studiaza macar un pic viata lui Hitler isi da seama ca era un nebun si poate multi l-ar fi oprit daca stiau asta inca atunci cand se putea.
Se pricepea la razboi pentru ca s-a si luptat in I Razboi Mondial ( culmea ironiei ca l-au refuzat din armate din cauza fizicului ), dar era un gen lider care avea curaj - nebunii de regula sunt curajosi!
El nu trebuia sa porneasca impotriva rusilor - dar starea lui mentala era deja prea intunecat ca sa asculta pe cei care erau maistru in strategii.
Ce s-ar fi intamplat daca el cucerea Rusia s.a.m.d? nici nu vreau sa ma gandesc - de la rau la mai rau - mureau mai multi oameni si gasea el un motiv sa ureasca si alte natii decat acel BLOND - INALT - cum vroia el sa formeze Germania noua si probabil ar fi omorat toata lumea ( daca ar fi fost dupa capul lui ) ca sa devina el conducatorul intregii lumi - un fel de Dumnezeu.
De asta sunt periculosi oamenii cu putere mare - cu cat mai mare putere au cu atat sunt sanse mai mari de a-si pierde ratiunea.

| anonim_4396 a răspuns (pentru evenso):

Sa stii ca in mintea lui se gandea serios la cucerirea lumii. Ai dreptate..In concluzie era ca un fel de erou negativ din desenele animate ca sa fie pe intelesu' tuturor

| evenso a răspuns (pentru anonim_4396):

Mda, din pacate el a fost real.
Apropo acum mi-a venit in minte, dupa cate stiu nici un geniu nu este pentru razboi - cred ca putem concluziona ca Hitler nu era geniu sub nici o forma doar unul dintre cei mai malefici creaturi din istore.

| anonim_4396 a răspuns (pentru evenso):

Mpoate asa e dar nici nu putem spune ca a fost prost.A fost destept dar nu a fost chiar un geniu asa e..Cred ca am raspuns amandoi la intrebarea asta mai mult decat complethappy

| evenso a răspuns (pentru anonim_4396):

Da laughing eu te-am si votat!

| anonim_4396 a răspuns (pentru evenso):

Ms..si eu!

| CosminC86 a răspuns (pentru evenso):

Da tata Stalin pe care predecesorii tai l-au pupat undeva, nu a facut rau? Daca castiga Germania razboiul, acum Rusia si America nu mai imparteau lumea dupa cum aveau ei chef. Mai asteptati putin si va disparea si Romania de pe harta lumii. In urmatorii 20-30 de ani acest lucru va fi inevitabil, la cata prostie exista in tarisoara asta.
Daca Hitler a facut rau, Stalin, Roosevelt si Churchill au facut rau inzecit divizand aceasta tara abuziv. Eu personal daca as fi fost nascut in acea perioada as fi luptat contra Rusiei pana la capat in ciuda tradarii miselului care-si spune rege si astazi, "maria sa" mihai I.

| Holocaust a răspuns:

Da.Hitler a fost un geniu.Cine n-a fost de acord cu el a fost îndeajuns de prost să-l urmeze, să se lase manipulat."Mulţimea este ca o nevastă proastă." zicea el. Orice minciună îi spui, aprobă fără să gândească.Cam asta se întâmplă şi în ziua de azi, doar că nu mai există oameni cu o mentalitate ca şi a lui.
A fost cam irealist pe alocuri, fără să-şi dea seama, ajungând doar unealta altora.Mare om, totuşi.N-ar trebui să vă încredeţi în tot ce-i scris în cărţile de istorie despre holocaust sau despre el.Istoria e scrisă de marii lideri, care au fost atenţi să ascundă esenţialul.

| Cosmotel a răspuns:

Nu a fost un geniu, doar un psihopat.

| alecsalecs a răspuns:

ASculta la mine si nu te mai gandi la nimic absolut nici nu ti mai face tot felul de teorii si ganduri!
A Fost Produsul Unor Servicii Ultra Secrete! ok? esti de acord cu mine?

| alecsalecs a răspuns:

Si hai sa ti mai spun ceva si sa mi dai Dreptate! Eu cred ca nici un om nu poate avea atata mare putere intr un stat Daca nu este ajutat de cineva! Multi Fosti actuali si viitori presedinti si cei care sunt in Fruntea tari la conducere sunt De fapt Niste Produse"Ale unor Servicii secrete mai mici sau mai mari! esti de acord cu mine? Fara ele nu ai nici o putere! ok?

| AndreiDarkMind a răspuns:

Nu neaparat el a fost un geniu. El a avut ideile principale, dar subordonatii sai le-au imbunatatit intr-un sens rau vorbind despre construirea lagarelor sau intr-un sens bun, adica cele mai bune tancuri din lume pe vremea aceea, primul avion cu reactie, racheta telighidata V-1 etc. Oricum nu cred ca el a fost malefic in sine: daca il punea cineva sa omoare un evreu, sigur nu avea curaj, lucru demonstrat si prin faptul ca s-a sinucis; daca era un om foarte curajos, indura umilinta, dar...