| RAY a întrebat:

Credeti ca anumite frici, de exemplu frica de albine sau anxietatea sociala, te fac mai puțin masculin?

8 răspunsuri:
| Mosotti a răspuns:

Anxietatea sociala e cumva boala, nu tine de sex. In categoria anxietatilor intra si fobia sociala. O boala sau o deregleare te face sa nu mai fi om, nici nu cont ca mai putin masculin, feminin sau ce o fi.
Frica de albine este normala insa, si la barbat si la femeie, caci daca te inteapa alea, si barbatul si femeia sufera cam la fel, poti sa si mori daca te inteapa multe deodata.
Un barbat nu are nici un motiv sa aiba frica mai putina in situatii care-l afecteaza la fel ca si pe femeie.

De fapt in afara ca barbatu poate face munca grea si poate face fata la agresiuni fizice mult mai bine ca femeile, de fapt ei sunt fix pix mai presus ca femeile, la un accident, cand cade avionu, cand sare un sarpe sa muste, roi de albine care pot intepa, orice boala, atac de catre mai multi caini, bine, aici poate se mai descurca putin mai bine ca o femeie dar discutabil.
La agresiuni cu arme, e egal ca si femeia aici, nu e mai putin afectat el, glontu nu tine cont de sex caci structura osoasa, carne si tot, tot frectie e si la barbat.
Si multe altele.

Deci si la barbat o gramade de frici sunt normale ca si la femeie, mai putin anxietatea sociala si anxietatea ca boala in general, dar aia e anormala si la femei.

| Celcestietot a răspuns:

Nu, dar intai de toate ar trebui sa definim masculinitatea.

| RAY explică (pentru Celcestietot):

Acel mascul neînfricat

| Celcestietot a răspuns (pentru RAY):

Ce neinfricat RAY, ca majoritatea sunt speriati de bombe, asta este nimic pe langa fricile lor si prostia incomensurabila a indivizilor. Daca ar veni un razboi la noi in tara s-ar ascunde in dulap de frica si ar spune ca #rezista de pe telefoane laughing.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Oarecum,pentru ca din mosi-stramosi barbatul adevarat e neinfricat! Aceste gandiri de 2 bani au ramas!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Merge rolling on the floor fie ca esti baiat sau fata, toata lumea fuge de albine, iar anxietatea hmm... Ia zi, ai pe cineva (in viata ta) pe care te poti baza, care te place si te sprijina? Asta e leacul pentru anxietate.

| Bruno92 a răspuns:

Anxietatea sociala de fapt se numește tulburare de anxietate și da te fac mai vulnerabil daca nu ști să controlezi boala

| Tyranolow a răspuns:

Sunt doua tipuri de masculi alfa si beta. Diferenta dintre ei este metoda de a te chisa. Daca te chisi in padure esti alfa daca te chisi in WC publice esti alfa daca te chisi cu cineva langa esti alfa daca te chisi cu o fata esti simp daca te chisi pe pervaz esti beta. Sper ca te-am ajutat.