| anonim_4396 a întrebat:

Credeti ca copiii care cresc in puf si au parte de tot ceea ce vor si primesc orice ajung ceva in viata? Ma refer la acei copii rasfati,crescuti cu haine de firma,cu jucarii scumpe etc Credeti ca vor ajunge vreodata adulti responsabili, economi?
Voi ati fost rasfatati?
Primeati mereu ce va doreati?

8 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

La cat de plângăcioși si hibersensibili sunt, nu stiu ce o sa devina

| sierra1 a răspuns:

"copiii care cresc in puf...vor ajunge vreodata adulti responsabili"

de fapt probabilitatea ca ei să ajungă mai bine decât cei săraci (și cu duhul) e foaaaarte mare

| Freya1 a răspuns:

Sunt oameni si oameni.
Mai sunt copii cu părinți bogați ce nu au lipsuri mari ce ajung cineva in viata, dar mai sunt si beizadele ce vor avea bani in continuare de la părinți nu din inteligenta sau munca lor.
Acum in zilele noastre foarte puțini copii din familia înstărit nu fac tampeni.Dar asta nu doar din răsfăț cat si din dezinteresul părinților fata de ei si lipsa educației.
Eu nu fac parte dintr-o familie instarita.Ai mei traiesc decent si in copilărie m-au educat cred eu ca frumos.Indiferent de neînțelegerile de acasă au stiu sa imi explice ce am nevoie, daca am nevoie, cum si ce trebuie sa fac.Intr-adevar ca am gresit si eu si din cauza greselilor mele nu am devenit o persoană neapărat realizată, dar ai mei mereu m-au ajutat si îndrumat.

| Sofer a răspuns:

Asta depinde de fiecare dacă ajung oameni responsabili și economi.
Nu am fost răsfățat.
Primeam ce îmi doream când aveam bani suficienți.

| CostinAlamariu a răspuns:

Sa-ti resfeti copilul si sa-l cresti in puf e condamnare la moarte pentru acel copil si e garantat sa ajunga un om de nimic.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Depinde daca fac ceva sa ca sa merite sa primeasca tot ceea ce vor(in anumite limite).
Responsabilitatea tine mult de educatie.E o diferenta intre a ti se oferi totul pe tava fara ca tu sa faci nimic si intre a munci si a merita ceea ce primesti.
Da, am fost.
Da

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Nu cred că e nimeni crescut în puf, asa le place unora să creadă că alții au avut o copilărie mult mai bună decât ei. Oameni limitați cu mentalități de victime. Deși ei nu au trăit vreo secuda copilăria ălora.
Uneori da, alteori nu.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Din instinct toata lumea ar zice că NU. Dar omitem ceva, copiii astia daca au fost crescuti in puf inseamna ca au parinti care isi permit. Deci sunt mai mult sau mai putin înstăriți. Șansa ca ei sa nu reuseasca in viata e destul de mica.

Din proprie experienta, cunosc pe cineva cu parinti bogați si care este răsfățat, dar omul garantez ca va avea succes. Învață pe rupte la ce il intereseaza si economiseste. Normal, el este o exceptie. Unii cand vad ca obtin de toate se lasa intr-o ureche si spun lasa ca nu mai trebuie sa muncesc ca ma asigura parintii. Intr-adevar si asta e o realitate din păcate. Dar sa stii ca mai des se intampla ca odrasla sa doreasca sa isi depaseasca parintii din punct de vedere financiar. Chiar daca poate nu isi doreste, exista o presiune. Te-ai simti prost sa vii din familie de bogați iar tu sa ajungi doar "bine". Ti-e frica de parerile oamenilor. Sa stii ca nu e usor nici sa fii bogat sau răsfățat, cum cred unii. Eu nu as putea trai o astfel de viata. Presiunea sa devii un om de succes e prea mare, nu iti permiti sa riști nimic.