| JetBlueJet a întrebat:

Credeti ca Dumnezeu sta in Rai pentru ca ii este frica de ceea ce a creat aici pe Pamant?
laughing

21 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Isi face lista cu cine merge in rai si cine merge in iad

| Alyra a răspuns:

Păi, Dumnezeu poate ţine Pământul într-o mână. N-ai vrea să stea pe Pământ, nu?
Am fi striviţi toţi. sad

| JetBlueJet explică (pentru Alyra):

Eu nu mai inteleg nimic.
Citisem un raspuns cum ca Dumnezeu e peste tot, si acum asta cum ca nu poate sta pe Pamant.
thinking

| Alyra a răspuns (pentru JetBlueJet):

E complicat. laughing

| Drimmero a răspuns:

Frica lui Dumnezeu? Pocneste din degete si ne arde precum sobolanii. Pamantul asta este condus de oameni, Raiul e Imparatia Lui, aici noi ''conducem''.

DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns:

Lui Dumnezeu nu ii este frica de nimic. Si el nu sta numai in Rai. Sta peste tot. Si in noi.

| JetBlueJet explică (pentru DoarBogdan):

Dupa raspunsul pe care mi l-ai dat inteleg ca si tu crezi in El.
De ce crezi in Dumnezeu happy?

| DoarBogdan a răspuns (pentru JetBlueJet):

Sa nu crezi ca sunt un fixant sau ceva... desi stiu ca asta o sa se inteleaga, in fine.
Eu nu fac bine pentru ca asa se spune. O fac pentru ca imi place. Nu ma spovedesc pentru a-mi ierta pacatele, adica nu cred ca e asa de simplu. Daca e ceva, eu sunt vinovat pentru ce am facut. Nu Satana sau ce se mai zice.
Si nu o sa pornesc o disputa sau ceva acum pe tema asta.
Dar... fiecare crede in ceva. Pe mine m-a ajuta ceva. Ceva care este mereu acolo. Dumnezeu. Nu incerc sa ii fac pe altii sa creada sau ceva, cu toate ca din punct de vedere religios, gresesc, dar asta e.
Chiar aseara m-am gandit ca cele mai mari dorinte pe care II Le-am pus s-au indeplinit.
Si erau trei lucruri pentru care se spune ca Dumnezeu exista. Eu o sa iti zic doar unu asa... nu prea are sens, dar totusi, macar sa fie laughing
Ce este Dumnezeu din punct de vedere al definitiei? Fiinta spirituala care nu duce lipsa de nimic. Daca nu duce lipsa de nimic, inseamna ca le are pe toate. Daca le are pe toate, are si existenta :*

| Florentina9210 a răspuns:

Nu Dumnezeu ne-a creat rai, noi am devenit.
Toate nenorocirile sunt aici pe pamant.
Dumnezeu, este peste tot. Nicio frunza nu se misca fara El!

| syd2 a răspuns:

Cred mai mult in deism, deci nu.
PS: citeste ce e, sa nu crezi cumva ca-s ateu

| FABULOSUL6000 a răspuns:

Pai imagineaza-ti si tu. Daca coboara aici si nimereste prin Ferentari, ramane si fara cerculetul aurit, fara haine si este ameninta sa nu sune la politie ca ii face buzunar cu briceagul. laughing

| UnBroken2016 a răspuns:

Clar nu e unul care foloseste logica. Creeaza planetele si restul din nimic dar pe Adam din pamant si Eva din coasta lui. Fu.ck logic

| JetBlueJet explică (pentru UnBroken2016):

Si in poze mai apar si cu buric(Adam si Eva) laughing Mda, chiar ai dreptate, nu are pic de logica in el.(Daca o exista, eu una nu cred in El )

| UnBroken2016 a răspuns (pentru JetBlueJet):

Ce sa ii faci. Aia care au inventat religia nu au fost foarte inteligenti, totusi destul de inteligenti. Uite cati oameni au prostit in 2 milenii.

| Deaad a răspuns:

Stă ca șeful în rai cu câteva c**ve în jurul lui, fumând un mare joint.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu mersi, am mâncat azi.

| DeathOfDreams a răspuns:

Nu cred în Rai sau Iad.
Nu cred în Dumnezeu.

| Jigokunokishi a răspuns:

Astea mi se par tampenii. Eu nu cred ca Dumnezeu e vreun fel de zeu sau naiba stie cum si-l imagineaza multi, vreun batran care sta p-un tron intr-o alta dimensiune departe de noi. Eu zic ca ceea ce multi numesc Dumnezeu este de fapt energie care sta la baza crearii Universului si a fiecarei fiinte. Dumnezeu este energia datorita careia traim. Asa numitul "Dumnezeu" nu locuieste nici in Rai, nici in biserica ci in fiecare lucru, in fiecare fiinta.

| JetBlueJet explică (pentru Jigokunokishi):

In sfarsit o persoana ce gandeste la fel ca mine

| Jigokunokishi a răspuns (pentru JetBlueJet):

Daca zici ca nu crezi in dumnezeu banuiesc ca nu esti de religie crestina. Esti ateu sau genul de persoana care a scotocit mai adanc si a gasit alte invataturi spirituale care i s-au parut interesante? big grin

| JetBlueJet explică (pentru Jigokunokishi):

Da happy Esti medium in devenire... big grin tongue