| limaaan a întrebat:

Credeti ca Dumnezeu te poate pedepsi sa fii bolnav?

24 răspunsuri:
| Aasdfghj a răspuns:

Buna! Nu, este absolut imposibil asa ceva si este stupid sa iti traiesti viata crezand ca orice se intampla rau, e pentru ca cineva a facut asta, in loc sa vezi ca este o consecinta a lucrurilor pe care le-ai facut sau nu le-ai facut, in functie de ce se intampla. Orice ti se intampla, bun sau rau, e o consecinta a ceva, ori ai ghinion sau noroc, depinde despre ce vorbim.happy

| Violleta2022 a răspuns:

Dumnezeu nu pedepseste pe nimeni, el s-a sacrificat pentru noi.
Tu singur te pedepsesti (cand nu faci ce trebuie si nu mananci ce trebuie).

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

El nu bate nici cu bățul, și nici așa.

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Daca ar exista... Da.
Dar inca nu e clar daca intervine pe pamant, sau doar ne priveste de sus, apoi ne asteapta la judecata alien
In Biblie sunt niste legende de zici ca Dumnezeu intervenea zilnic, in realitatea noastra nu prea mai face lucrari.

DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns:

Nu cred ca Dumnezeu pedepseste in acel fel.
Daca cineva ajunge sa fie bolnav, o face datorita anumitor conditii si factori... din mediul inconjurator.

| limaaan explică (pentru DoarBogdan):

Pai gen daca vorbesti urat despre el, nu te pedepseste?

| DoarBogdan a răspuns (pentru limaaan):

Nu functioneaza chiar asa.
Daca vorbesti urat despre cineva, probabil tu singur iti induci o anumita stare, ajungi sa ai ganduri negative, si tot asa din proces in proces ajungi sa faci sau sa NU faci ceva la un anumit moment de timp, care implicit poate sa duca la ceva rau pentru tine.

Dar asta se poate intampla oricand, oriunde si oricui.

Dar poti sa zici ca tu te "autopedepsesti".

| Mosotti a răspuns (pentru DoarBogdan):

Dar nu s-ar mai ajunge in situatia sa faci ceva rau, ca daca chiar ar fi existat dzeu ala, ar fi dat ganduri si intentii bune omului si de la sine nu mai facea ceva rau.

| Mosotti a răspuns (pentru limaaan):

Nu te-ar pedepsi nici daca vb urat de el, ca cineva bun nu te pedepseste din cauza asta chiar daca vb urat de el, cineva bun nu pune la suflet daca vb urat de el, deci nu vor fi probleme.

| DoarBogdan a răspuns (pentru Mosotti):

Pai... daca am considera ca Dumnezeu ar fi toate acele lucruri, tot ceea ce exista, atunci s-ar ajunge la orice situatie posibila, in care omul sa faca ce vrea. Pana la urma... este vorba despre liberul arbitru.

| Mosotti a răspuns (pentru DoarBogdan):

Pai depinde cum e si cu liberul asta arbitru ca de multe ori el nu prea e, de multe ori alegi in functie a ce simti ca vrei sa faci, ia ce simti si cand simti, nu tu controlezi.

Mai putine situatii cand sa alegi pe bune.

De ex vei alege sa mananci dintre produsele care-ti plac, deci esti constrans sa iei de acolo, ca doar nu vrei sa iei ceva ce nu-ti place, deci deja aici n-ai mai ales tu.
Iti alegi cariera dupa cum simti ca ai inclinatia si ce iti place sa faci, asa ca tot nu prea alegi nici aici. Ca inclinatia nu ai ales sa ti-o dai tu, aia o ai sau nu, ce-ti place n-ai ales tu, ti-a placut cutare chestie si gata, tu doar ti-ai urmat simtirile si atat.

Alegem cum vrea inconstientul, ala iti zice ce sa alegi de fapt. Nu e nici o libertate aici asa cum ar parea.

| Mosotti a răspuns:

Nu te poate pedepsi cineva care nu exista, plus ca si daca ar fi si e asa bun cum il crede lumea, nu ar pedepsi asa in nici un caz, ci invers, te-ar face de la sine sa nu mai faci tampenii, ti-ar da ganduri bune si tot ce trebuie, nu s-ar mai ajunge sa faci ceva rau.

Asa ca stai linistit, pe langa ca se si nasc copii bolnavi si altele, deci boala vine oricum, sau nu vine, depinde de noroc, nu trebuie sa faci ceva rau ca sa te imbolnavesti.

| Mayhem666 a răspuns:

Nu exista Dumnezeu si chiar daca ar exista, de ce te-ar pedepsi ca sa patesti ceva atat de oribil, chiar daca nu ai facut nimic rau?
Folositi-va capul oameni buni.

| Dismally a răspuns:

Conform bibliei da, chiar a facut-o de multe ori.

| gemeni6226 a răspuns:

Nu, boala isi atrage fiecare prin gindurile negative ce le are.Cat timp ma hranesc sanatos am grija si de mine si de gindurile mele e exclus sa ma imbolnavesc.Ori de cate ori m-am imbolnavit, nu am avut grija de ceea ce gindesc sau m-am neglijat(imbracaminte, stil de viata.)

| wildthing a răspuns:

Dumnezeu pedepseste?! Si eu care credeam ca Dumnezeu este iubire! Hmm, interesant! De ce pedepseste...pentru ca nu-i ascultam poruncile? Dar parca noi eram creatia lui, nu? Deci desi el este iubire si totusi simte nevoia sa pedepseasca, ne pedepseste pentru ca suntem asa cum ne-a creat el? Hmm!winking

| limaaan explică (pentru wildthing):

Pai gen daca vorbesti urat despre el

| 1997onur a răspuns:

Dumnezeu nu da suferinţa si rautate in viata nimanui dumnezeu nu da nicin fel de boală nimanui. Dumnezeu iti da putere si rabdare acolo unde vede el si aude cum te taraeştI in tacere si suferinţa dumnezeu este langa noi mereu daca el nu ar fi nu am stI ce este sa iubestI cu adevarat daca el nu ar fi nu am stI ce este sa daruiesti cu adevarata daca el nu ar fi totup absolut totul ar fi degeaba poti sa fi cat de puternic vrei ru tu sa fi sau bogat degeaba el iti da adevarata putere pe care ai nevoie sa ajungi acolo unde tu nu poti fara el orice ai face tu el iti da adevaratul curaj pe care ai nevoie sa ajungi acolo unde fara el nu ai putea face nimic el nu a dat nimanui si niciodata nu a vrut sau dorit rau unuia dintre noi fara el nu am mai fi ceia ce suntem azI si ce avem.

| CIaudiu a răspuns:

Daca ar exista, da.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu. Eu cred ca bolile, cele dobandite pe parcursul vietii, sunt rezultatul stilului de viata haotic si al alimentatiei necorespunzatoare cat si a viciilor.

| Mosotti a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu neaparat, bolile-s rezultatul defectiunilor genetice, iar la batranete de la degradarea organismului.

| chuckmanson a răspuns:

Să îți spun un secret. Ceva ce nu există nu poate pedepsi pe nimeni.

| blairelovesmusic a răspuns:

Da.

| Andromeda2022 a răspuns:

Nu cred