| Yurisa a întrebat:

Credeti ca e ok sa se foloseasca gaze lacrimogene la protest? De ce nu se zice nimic de asta? Lumea nu e constienta ca acolo sunt si copii si batrani?

104 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Lipsa de ratiune,prostie la maxim,tipic romanesc,aia stia ca sunt ultrasi acolo,stiau si unde in fata ca chiar ei au recunoscut,numai vb de femeia jandarm ce cauta acolo singura cu inca unu,nu tin cu nici o parte,o nebunie,daca aia e diaspora sa se emigreze in jungla,daca trebuia,poate dar repet sa vrut dramtizare, ca la sf sa aduca cai ca sa ce, sa faca poze prostestari cu ei, ce frumos, da tot tipic romanesc sau adus si copii, o mare prostie

| Drimmero a răspuns:

Nu e o noutate ca astia si pe stadioane dau cu gaze cand se scandeaza, si nu se ia nimeni la bataie.
Nu gandesc in momentele alea...

| anonim_4396 a răspuns (pentru Drimmero):

Am fost pe stadion la Craiova-Hermanstadt, Craiov a câștigat fără emoții, după cum probabil știi, dar niște cretini de acolo au avut chef să provoace jandarmii, să-i înjure și să sară la bătaie din plăcere. Asta s-a întâmplat și acum.

| Drimmero a răspuns (pentru anonim_4396):

Se intampla si sunt de condamnat acei suporteri care vin sa se bata, desi echipa lor trebuie sa fie sustinuta in fiecare moment.

Aici din cauza lor au pornit, au dat cu gaze peste tot, lucru care in mod evident i-a infuriat pe ultrasi,, multi dintre ei revendicati deja de galeria lui Dinamo.

| RAY a răspuns (pentru Drimmero):

Man salbatici aia stateau in fata lor de ore intregi, de ce nu au intervenit? ca sa vrut circ, drama, prostie

| Freya1 a răspuns:

I s-a spart la unu butelia nu a dat nimeni cu gaze.
Bine ca atunci cand jandarmul sta pe margine si vine ala si ii da cu bordura in spate din senin nu vedeti, cand sare ala cu picioarele pe jandarm nu vedeti.
Chiar nu intelegeti ca printre protestatar mai sunt multi si care instiga la violenta, carora nu le pasa de protest ci merg sa faca valva.Au format cordoane in jurul oamenilor si nu ii lasa pe care vor sa plece acasa sa plece (ei intre ei).
Si ce cauta cu copii mici la protest? Nu se gandesc ca ii pun in pericol, ca se poate intampla orice?

| Dalmore a răspuns (pentru Freya1):

Glumesti cu,, nu a dat nimeni cu gaze'', nu?

| Savas10 a răspuns (pentru Freya1):

Ti se pare normal sa treci pe langa jandarm si sa iti iei bata in cap si spray pana cazi inconstient? E o miscare politica proasta din partea unui fricos, sa victimizezi jandarmii in situatia asta e o gandire fara nicio noima. Da, au fost violente importiva jandarmilor, in mod clar si-au luat-o si unii din ei cat sa le ajunga, dar asta pentru ca nu au scos instigatorii dintre oameni, ci au actionat asupra tuturor, violent si fara rost.

| Freya1 a răspuns (pentru Savas10):

Eu nu am nimic cu rahatul ala de guvern, cu parlamentarii, din partea mea sa le de-a foc la toti si sa ii calce in picioare.Da si jandarmi aia sunt oameni si au rabdarea lor.Nu cred ca avea cum sa se bage printre ei sa ii intrebe "tu ai venit aici sa instigi la violenta? Da iesi acasa.Nu stai aici".
Ti-am spus din partea mea intre peste ei de la presedinte la femeia de servici, dar trebuie sa intelegem o data pentru totdeauna ca peste tot exista oameni din astea ce fac asa.Sti cum sunt tiganii? Aia ce trec pe langa o banca in parc si nu pot daca nu ii dau cateva picioare sau nu ii rup un let din ea? Nah asa sunt uni romani la noi. Daca nu fac raca si scarba nu sunt sanatosi si baga si oameni nevinovati in ambuscada in care nu mai sti care de unde da si de cine sa te feresti.Am vazut multi ce au jucat un teatru ieftin ca vai de mine l-au *** un cu.r,da asta dupa ce el dadea cu bolovani, ii scuipa, sarea cu picioarele...

| Dalmore a răspuns (pentru Freya1):

Nu cred ca avea cum sa se bage printre ei sa ii intrebe "tu ai venit aici sa instigi la violenta? Da iesi acasa.Nu stai aici".

Ba da, chiar asta era singurul lucru pe care il aveau de facut. Era un grup de agitatori si in loc sa-i pescuiasca pe ei, au dat subtil spre tooooata lumea cu piper. Pe altii i-au batut din senin pentru ca se aflau pe acolo. Deci a fost ceva planuit. Si lasa-ma cu rabdarea, ca daca n-ai nervi, nu ai ce cauta jandarm acolo, sunt si alte joburi in lumea asta daca esti panseluta sensibila la cuvinte.

| Freya1 a răspuns (pentru Dalmore):

Ma bucur mult ca ai raspuns.Ai vazut cand grupul de jandarmi se plimba printre oameni si o jandarmerita cu un coleg de al ei au ramas mai in spate, iar un malac a sarit cu picioarele pe ea si apoi la gramada i-au impartit pumni si picioare de a sarit colegul ei pe ea sa o acopere si ii tine capul in brate sa nu o nenoroceasca? Aia is oameni ma? Aia se plang de niste gaze lacrimogene? Jandarmi aia de aia sunt platiti, din salarul acela isi cresc copii, sunt acolo sa ii opreasca pe huligani si sa nu lase sa degenereze in violenta.Aia ce muncesc in strainatate si se chinuie pentru o bucata de paine nu stiu cat e de greu? Le-ar conveni sa vina si la ei cineva la munca sa ii ia la bataie pentru ca isi fac treaba?
Vor sa le rupa capul parlamentarilor? Foarte bine faca asta cand nu sunt proteste, sa ii ia pe rand daca au sange in iei si rupale capu ca nu ma doare nici la basca de un hot ce va fi in minus.Dar nu sara ca animalele pe niste oameni ce isi fac meseria.
Ai azut ca la asazisele steaguri avea bate metalice? De ce crezi ca le-au luat? De prosti si needucati ce sunt uni si nu stiu sa puna problema decat cu furca.Ii voteaza ii pune sus pe scaune pe toti si apoi nu le mai convine, iau furcile ii dau jos si tot pe aia ii voteaza.
https://m.adevarul.ro/......index.html

| anonim_4396 a răspuns (pentru Freya1):

Cand am ajuns in Piata era ora 17, nu eram nici 10k rasfirati pe acolo, o ora pana la protest, lumea era chill si dadusera de 3 ori cu gaz deja. Ti se pare normal? Cand ai o multime si ii gazezi din senin, fara ca ei sa faca nimic, nu e normal sa se enerveze si sa mai existe tampiti care-ti dau si-o piatra-n cap? :/ Asta au cautat.
Vai, rabdarea Jandarmilor. Si rabdarea a 110k care au suferit pentru o mana de agitatori? Ma rog, pretext, stie toata lumea cine a fost adus acolo sa agite. Cum sa nu poata Jandarmeria sa se bage intre ei si sa vada care-s agitatori si care nu? Pai de ce mai exista, daca cu atatia ani de experienta, sunt atat de incompetenti? Si nu fac diferenta intre agitatori (dubiosi, infofoliti, cu fetele ascunse) si oameni normali (femei, batrani, imbracati de strada)? Se vedeau de la distanta care sunt grupurile dubioase de care trebuie sa stai departe, dar ma rog. Vezi 3 oameni ca se agita si tu dai cu gaz in mijlocul unei multimi linistite, GENIAL.

| Dalmore a răspuns (pentru Freya1):

Cand stateau oamenii in fund, pe jos, in semn ca protesteaza pasnic si i-au stropit ai vazut? Cand statea tipul ala in fund, si a venit un jandarm sa-i dea un picior in spate din senin ai vazut? Cand statea un tip langa o duba cu mainile sus, si unul a venit si l-a batut, ai vazut? Si nu-mi spune ca sigur instiga la ura, ca nu face nimeni asta cand e singur si se indreapta 50 de jandarmi in directia lui si chiar si asa, nu avea dreptul sa-l bata, ci sa-l ridice si sa-l duca la sectie. Femeia cu piciorul rupt de jandarmi care nici macar nu era in Piata, ci pe o straduta laturalnica, ai vazut-o? Oamenii gauriti de gloante oarbe, i-ai vazut? 250 de raniti. Please. O singura jandarma sifonata si tot de protestatari scoasa din grup. N-ar fi existat violenta, daca nu ar fi fost cretini si nu ar fi gazat aiurea. Nici n-au fost galeriile aseara. Dar azi ies toate laughing)))

De aia sunt platiti din banii nostri, sa ne faca rau? Hello, comunism.

Da, sunt prosti si needucati peste tot. Dar hai sa nu ridicam Jandarmeria in slavi, ca au facut-o de oaie rau de data asta, au fost setati sa faca asta de la bun inceput.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Freya1):

La ora 14 nu arunca nimeni cu nimic, si nici la 20 jum, dar ca sa vezi big grin jandarmeria a gasit un motiv imaginar ca sa sprayeze in avans.

| Freya1 a răspuns (pentru Dalmore):

Da am vazut toate alea si sincer nu le-a dat bine.
Eu am vazut cum un limbric singur a iesit din multime cu picioarele pe un jandarm ce statea langa un gard.Da tu crezi ca aia nu sunt oameni, nu au demnitate, au corp de fier?
De erai tu sau mama, sau sorata si o luau sau te luau malaci la pumni si picioare PE O FEMEIE frate iti era tot una? Da ce i-au putut face aia ma la sute de barbati? O singura jandarmerita sifonata? Tu ai vazut ca din 70 de raniti 64 is jandarmi? Da crezi ca aia is de fier.
Incerci sa ii ti pasnic deoparte da cand iti sar cu picioarele in cap le rupi coastele in ei f...ai soarele de animale.
Acuma f...va in cu.r parlamentari, guvernatori ca voi i-ati votat ca va baga huligani printre voi si capata de batut oameni nevinovat.Cand au batut-o pe jandarmerita aia au sarit si niste protestatari sa o acopere si strigau "Ii femeie ma sunteti nebuni.Ce va facut?".

| anonim_4396 a răspuns (pentru Dalmore):

Fata aia, de 20 de ani, care era la muncă, e într-un pericol imens de a rămâne paralizată toată viața, și tu zici ''șifonată''?
Sper să fii și tu șifonată așa.

| Freya1 a răspuns (pentru anonim_4396):

Bai lasa vrajeala asta.Au avut spray cu piper la ei daca in caz ca ii ataca.
Si cand vine unul pe langa tine si inghionteste, te scuipa si te injura si nu vede toata lumea in pana mea ca e imbulzeala tu stai si zici f...ma si in gura.Normal ca dai cu spray si apoi sar de cu.r in sus ma atacat, m-a lovit.
Ai vazut interviul cu ala ce instiga la violenta? Ce zicea ca il impusca in cap pe un jandarm si ii scoate matele? Sau ala ce i-a furat jandarmeritei pistolul?
Aia is oameni ma? Nu imi spune tu mie ca pe aia ia apucat din senin sa le da-a in cap la oameni pentru ca sunt ei jandarmi.Cand a fost o problema la mine in cartieri si au venit mascatii nici nu au intrat in scara blocului fara aprobare.
Aia au facut cordon si au rupt gardurile sa intre inautru, iar astea sunt platiti sa pazeasca institutiile statului.Cu ce sunt de vina?
Tu daca vine unu si te injura si scuipa constant, te inghionteste si se impinge in tine stai ca mutu si zici dai?
E clar ca s-au provocat si nu s-au lasat umiliti.Dar din cauza ca printre protestatari erau si tigani, drogalai, mari smecheri ce stiu sigur ca is cu mancarimi in fund nu o sa le iau niciodata apararea.Nu s-au gandit la jandarmi foarte bine, dar la oameni aia ce au mers sa protesteze pasnic si incercau sa ii desparta nu s-au gandit?

| Dalmore a răspuns (pentru Freya1):

UPDATE 01.05: 440 de persoane au necesitat asistență medicală la fața locului, între care 24 de jandarmi. 65 de persoane au fost transportate la spital, 9 dintre ele fiind jandarmi.

| Freya1 a răspuns (pentru Dalmore):

Eu nu ma mai cert cu tine ca nu are rost. Daca nici macar nu ai vazut ca jandarmi dau cu gaze si se indeparteaza sa tina o distanta intre ei si protestatari ma obosesc degeaba.

| Dalmore a răspuns (pentru anonim_4396):

Inca nu se stie diagnosticul definitiv, oricum, din cate vad e singurul argument pe care il aveti unii laughing. cand ai un asemenea job si stii ca o sa instigi la ura impotriva a 110 000 de oameni, ai putea sa anticipezi macar un caz de genul si sa nu te bagi, daca esti femeie si n-ai ce cauta acolo. mai ales ca se pregatisera ca la razboi. cai, caini, testoase, gaze. n-aveai cum sa crezi ca o sa iasa bine. a fost un caz nefericit

malin are umarul dislocat si ceva la ochi, apropo, l-au inchis in duba si refuzau sa-i acorde ingrijiri medicale aseara laughing

| Dalmore a răspuns (pentru Freya1):

Draga, toti prietenii mei au fost acolo, ce ai vazut tu la TV e treaba ta.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Dalmore):

Deci n-avea ce să caute la muncă fiindcă e femeie. Foarte bine gândit.

| Freya1 a răspuns (pentru Dalmore):

App de aia cu nu avea ce cauta acolo.Da daca aia e meseria ei ce sa faca? sa stea acasa?
Daca tu esti politista si te trimite sefu acolo ce faci? Nu te duci?
Daca si prieteni tai fac din astea atunci e clar de ce vb asa.
Tu nu ai fosta colo? Daca erai trebuia sa iti iei pumni pentru ca te-ai dus?
Acolo au fost infiltrati niste protestatari care sa faca asta si sa provoace si. Iar voi restul ati pus botul si i-ati ajutat.

| Savas10 a răspuns (pentru Freya1):

Jandarmii sunt instruiti special tocmai pentru a face si lucruri de genul asta, sa scoata din multime huliganii si provocatorii. Ei n-au avut o atitudine defensiva, au atacat inconstient tot ce au prins in cale, ca robotii scurtcircuitati. Nu trebuia sa fie ce a fost aseara, a fost un abuz miselesc de putere.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Freya1):

Ai vazut interviul cu ala ce instiga la violenta? Ce zicea ca il impusca in cap pe un jandarm si ii scoate matele?

- de unde stii ca nu a fost pus platit sa spuna asta? eu video-ul l-am vazut pe antene laughing

| Freya1 a răspuns (pentru Savas10):

Pai da au incercat sa ii opreasca sa ii prinda da fugeau, se bagau in multime si instigau sa se acopere.
Cand au venit intariile jandarmilor cativa din ei s-au dus sa ii opreasca sa nu ii lase sa isi scoata colegi din pumni. Daca mergeau de la inceput la unu doi si ziceau tu iesi acasa ca o sa faci scandal sau cred ca esti huligan sareau in sus ca nu au facut nimic si ii scoate din multime, ca nu ii da dreptul sa protesteze.
Recunoaste ca nici cum nu era bine.

| Freya1 a răspuns (pentru anonim_4396):

Pai nu am spus ca nu a fost platit, dar s-a lasat platit sa instige la violenta si dupa ne miram ca ii ia la bataie...Pai nu le-a dat pe drept atunci?

| anonim_4396 a răspuns (pentru Freya1):

Iesi diseara in strada si o sa-ti schimbi parerea. E usor sa ai pareri din spatele unei tastaturi

| anonim_4396 a răspuns (pentru Freya1):

Tu nu intelegi ca nu au fost luati la bataie instigatorii, ci toti oamenii nevinovati. Si dupa ce au plecat din Piata au fost vanati si batuti pe alte strazi

| Freya1 a răspuns (pentru anonim_4396):

Pai sigur daca ma duc in drum si protestez si imi spune un jandarm acolo nu ai voie nu ma duc.
Nu ai vazut ca au fost oameni pasnici ce cand a inceput bataia au vrut sa se retraga si instigatori au facut cordon si nu i-au lasat sa plece, sa stea acolo cu ei chiar daca vor sa se bata sau nu? Jandarmi de unde sa stie...

| Freya1 a răspuns (pentru anonim_4396):

Au avut voie pana la ora 22 sa potesteze.Iar de la 22 au primit ordin sa intre in forta daca protestatari sunt in continuare violenti si nu pleaca.

| Dalmore a răspuns (pentru anonim_4396):

N-are nicio coloana rupta laughing. Are cateva contuzii. Da. Nu esti in stare sa iti asumi niste riscuri, nu te bagi, frate. Exista si alte joburi in lumea asta, panselutelor.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Dalmore):

Aa, ok, n-are nimic că și-a luat bătaie de la vreo 10 idioți dacă nu rămâne paralizată. Totul e normal.

| Dalmore a răspuns (pentru anonim_4396):

Uite cum vorbesti aiurea numai ca sa nu adormi. Toti au iesit de acolo jupuiti, prietenii mei au venit cu haine DIZOLVATE, gauri in pantaloni si bucati de plastic infipte in picioare. Si asta doar pentru ca au alergat vreo 3 km ca sa nu-i gazeze. Voi chiar nu va puteti imagina ce a fost acolo. 500 de oameni raniti in spitale, toti 110 de mii iesiti jupuiti si innecati de acolo si voi plangeti jandarmii care au fost batuti pentru ca au batut la randul lor. Cum e sa fii atat de rupt de realitate? laughing Du-te mai baga niste Antene si nu mai imprastia fake news. Toti si-au luat bataie acolo. A fost o bataie generala.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Dalmore):

Uite, tocmai am deschis pe Antena 3.

| Holiday a răspuns (pentru Freya1):

Pe cuvant de nu credeam ca ai (putin) mai multa minte. Dar tu chiar nu intelegi cum au stat lucrurile aseara in piata. Cred ca tac-tu a fost la Bucuresti cu trenul in 13-15 iunie 1990. Nu cumva e miner?!

| Holiday a răspuns (pentru Freya1):

"Au avut voie pana la ora 22 sa potesteze."

A fost autorizat pana la ora 23. In plus, jandarmii au facut magarii cu mult inainte. Iti mai spun o data, ca la prosti, incidentele cu jandarmii au fost create de foarte putini indivizi, multi dintre ei infiltrati special acolo de cei care doreau sa compromita mitingul, respectiv PSD-ul. Puteau fi izolate si arestate acele persoane, dar nu asta a fost interesul, ci crearea de provocari care sa-i incite si pe altii la violente pentru a "justifica" actiunile iresponsabile ale jandarmilor.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Holiday):

Cine l-a autorizat?laughing))))))))) N-a vrut nimeni să și-l asume, nu a fost autorizat.
La ora 23 au primit jandarmii ok-ul de la prefectul Bucureștiului să intervină în forță.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Freya1):

,,Daca asta e meseria ei ce sa faca?''
Vorbiti de parca e obligata, saraca faptura, sa lucreze in domeniul asta. N-a avut de ales in viata asta si habar nu are la ce riscuri s-a expus cand era antrenata sa dea picioare. Ioi. Fata a suferit un accident de munca. Pe care si l-a asumat in momentul in care a instigat impreuna cu colegii aia misto, care au lasat-o balta in multime apoi laughing

| anonim_4396 a răspuns (pentru Holiday):

Ora 23, si ei gazau de la 14 laughing))).
33 de cocalari agitati intre 110 000 de civili pasnici si naty tot nu intelege de ce sunt incompetenti si abuzivi jandarmii.

| Holiday a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu sunt neaparat incompetenti, dar aveau alta misiune data de sefii lor, slugile lui Dragnea.

| Freya1 a răspuns (pentru Holiday):

Nu am spus ca nu au fost infiltrati, nu am spus ca toti au fost de vina, nu am spus ca trebuia sa se intample asa.
Am spus au fost anumite persoane ce au instigat la violenta iar ceilalti au ripostat sau s-au aparat.Si din orasul meu au fost persoane, prieten care au plecat la protest si mi-au spus ca atunci cand a inceput scamdalul de s-au bazait intre ei au fost oameni ce au vrut sa plece sa nu intervina in scandal si s-au prins astea de maini ca sa nu ii lase.Cei care au fost pasnici au vrut sa plece, dar au fost peinsi in ambuscade iar jandarmi au fost depasiti numeric sa poata sa ii prinda pe fiecare in parte.Cum a spus un mascat cand a fost la o interventie "cand vine toporu, cand trece furca" nah prindei.
Si-au luat in aceias masura cocsul asta e drept si indiferent ca dai vina pe jandarmi sau protestatari tot romani sunt deci tot aceias rusine o mananci.

| Freya1 a răspuns (pentru anonim_4396):

Da chestia asta ne freaca pe noi, nu ca suntem roamni toti fie jandarmi fie protestatari si ca ne facem de rahat ca nu putem face nici un protest cum trebuie.
Ies toti in strada se bat doua zile, iese un bastan din parlament si le promite tot ce vor, merg romani acasa si dupa o saptamana sunt legile iar cum vor ei si noi ramanem cu ura dintre noi.
Daca aia nu aruncam cu nimic in jandarmi si jandarmi nu dadeau cu sprayuri si rahaturi era un protest normal macar chiar daca oricum nu rezolvam nimic.Acuma aruncam tardiv vina pe unu si pe altul ca asa cum printre protestatari au fost din astea ce au fost platiti sa instige asa puteau sa fie si la jandarmi 2, 3 dar asta nu inseamna ca trebuie sa ii bagam pe toti intr-o oala cu oameni ce isi faceau meseria.
Rezolvarea ar fi sa nu mai votam toti rahatii, sa refuzam pana merge si candideaza cineva apt si simplu.

| Emma30555 a răspuns (pentru Freya1):

Este un abuz, o dictatura ce s-a întâmplat la proteste, cu jandarmi atacând oameni pașnici amenințând ca le sparg telefoanele, s au încălcat drepturile omului, nimeni nu are voie sa lovească pe altcineva nici măcar de e vreun infractor, pe infractor îl arestezi nu îl bați, acei oameni nu erau infractori, majoritatea erau oameni de calitate nu erau cocalari nu meritau asa ceva. Erau oameni în vârstă cărora li s-a vorbit urat, au fost îmbrânciti și atacați, stăteau cu mâinile sus și i au lovit, ii cunosc personal pe câțiva, nu au făcut nimic doar erau acolo, nu puteau nici sa fuga deoarece ii fugareau pe străzi jandarmii și pe care ii prindeau ii băteau și ii amenințau, au fost oameni în scaune cu rotile agresați, unii dintre ei nu au avut mila au lovit și au dat în oameni care nu erau agresivi. Este periculos dacă toleram aceste lucruri se pot întoarce și împotriva voastră celor care nu vreți sa vedeți adevărul.

| Freya1 a răspuns (pentru Emma30555):

Important e ca aseara nu sa mai intamplat nimic.Cei cel mai amuzant e ca aud chesti de genul "vezi daca nu au mai atacat jandarmi" (si nu spun mai multe ca nu mai vreau sa intru in polemici ca explic degeaba) cum a fost liniste.Pai toata presa si internetul vuieste ca ia-au prins pe instigatori de la protest,daca aia au fost primsi si nu au mai venit cine sa faca scandal?
Nu am spus ca nu au cazut oameni nevinovati la mijloc,ca si eu am avut prieteni printre ei care mi-au spus clar.Uni nu au putut iesi din ambuscada, alti au ramas pentru ca au vrut sa ii desparta si aia a fost situatia.A iesit ceva urat de care nu ar trebui sa fim mandrii, toate ziarele straine scriu de noi ca suntem animale, ca protestatari sunt huligani si calca jandarmi in picioare si jandarmi ii uda cu apa, ca in alte tari nu se permitea asa ceva.Ne contrazicem pana dimineata, ca indiferent cine a fost de vina problema e ca nu au constientizat ca suntem pe ultimul loc la cei mai nedezvoltati si cand au spus asta nu cred ca s-au referit doar la bani ci si la creier.
Toate ziarele scriu despre protestatarul ce instiga si ameninta ca el are dreptul sa impuste jandarmul in cap, cu femeia in scaun cu rotile pusa sa se tranteasca pe joc sa faca show, cu jandarmerita ce ia bocanci in cap si uite asa le-a mai iesit o data smecheria, si-au mai batut o data joc de voi ca sa va arata ca nu ii comandati voi pe ei.Si tin sa mai precizez ceva daca o sa gasesc poza o sa iti arat interlopii ce impart pumni si picioare si sa nu imi spuna mie cineva ca tiganu cu bani de il doare statea in strada o seara intreaga asa pe gratis.

| Emma30555 a răspuns (pentru Freya1):

Din cate stiu presa straina nu tine partea jandarmilor, dimpotriva, depinde pe ce program de televiziune te uiti. Au fost atatea proteste pana acum si nu s-a intamplat asa ceva. Parerea mea e ca cineva din spate a dorit sa se intample asa. Fiecare are o parere, e adevarat ca e greu sa schimbi opinia altuia dar nu sunt de acord cu violenta la nimereala mai ales ca unii sunt antrenati, au bastoane scuturi de protectie iar altii primesc gaze si sunt raniti chiar daca nu au facut nimic rau. Eu cred ca se putea rezolva si cu mai putina agresivitate. In plus proteste se fac peste tot in lume. Sunt convinsa ca au fost si instigatori si oameni de rea credinta si sunt convinsa ca sunt si jandarmi ok, dar ce am vazut in acea aseara pe mine m-a socat.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Emma30555):

Presa pro-democrați = pro orice ține de #resist în orice țară
presa republicană = contra

| LoveSleep a răspuns:

Nu stiu voi, dar eu mor de râs cum Drimmero face meci de fotbal dintr-un protest rolling on the floor

| minrest a răspuns:

Ca folosesc gaze, sa zicem, dar de ce arunca grenadele mult in spatele primelor randuri de protestatari?

| Dalmore a răspuns (pentru minrest):

Exact. Aruncau in centrul pietei, nu in grupurile de agitatori.

| minrest a răspuns (pentru minrest):

Astazi a fost liniste, asta arata ca nu de la manifestanti pornea problema. Daca faceau si azi ce au facut ieri, s-ar fi cunoscut. Asa ca au lasat manifestantii in pace, si nu s-a intamplat nimic.

| minrest a răspuns:

Nu, nu este ok, indiferent daca sunt copii si batrani sau nu. Gazele nu se folosesc cu usurinta; au fost folosite de Ceausescu in 21 decembrie 1989 ultima data cand stiu eu; nicidecum nu poti sa le folosesti pentru ca s-a depasit ora autorizata. Iar alataieri, a fost un grup violent pe Titulescu, si s-au dat gaze la Antipa. Au fost imbranceli in fata, dar s-au dat gaze mult in spate. Iar apoi nu au mai fost violente, dar s-au dat gaze in continuare.

| Holiday a răspuns:

Dupa cum observi si aici romanii sufera de cretinatate cronica. Exista tampiti care justifica reactia jandarmilor, care nu inteleg ca au existat provocatori infiltrati tocmai pentru a se crea incidente care sa "justifice" in ochii fraierilor interventia brutala a jandarmilor. Apoi e logic si natural ca unii dintre cei care n-aveau nici o intentie de scandal sa fie intaratati si sa raspunda si ei la fel.
Oricum, nu contenesc sa ma surprinda multi cu prostia.
Ca si concluzie: PUIE MSD!

| anonim_4396 a răspuns (pentru Holiday):

Corect, jandarmii aveau chef de bătaie.

| Holiday a răspuns (pentru anonim_4396):

Vezi ce tantalau esti? Jandarmii nu aveau nici un chef de bataie, cel putin majoritatea dintre ei, doar ca trebuie sa urmeze ordinele. Altii sunt vinovati de astea. Mai exact infectul de Dragnea si acolitii lui. E complicat de inteles? Nu cred.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Holiday):

Deci trebuia să lase descreierații să intre în guvern. Am înțeles. big grin

| Holiday a răspuns (pentru anonim_4396):

Din ce in ce mai bine. Ai baut ceva, sau asa tembel esti de obicei? Ti s-a parut vreun moment ca cei 100 de descreierati, repet multi dintre ei instigatori infiltrati, ar fi avut capacitatea sa forteze cordoanele de jandarmi?! Aia trebuiau izolati, scosi din multime si dusi sa fie luati la intrebari. Ti se pare dificil asta? Nu e deloc greu pentru niste trupe de genul asta care fac pregatire speciala exact in sensul asta.

| RAY a răspuns (pentru Holiday):

Dragnea e un gunoi care e marioneta unora de afara, dragnea merita pus pe cruce si luat pielea de pe el jos si ars de viu ca toata clasa politica si toti hoti, sa vina niste oamenii cu creier la putere

| RainmakerX a răspuns:

Printre oamenii aia buni exista si oameni care instiga la violenta si ar merita sa-si ia bataie cu adevarat.

Batranii ii inteleg dar copiii nu cred ca aveau ce sa caute acolo. Pana la o vasta trebuie sa lupte pentru ei persoanele mai mari. Dupa o sa le vina si lor randul, daca o sa mai aiba ce sa apere...

| Emma30555 a răspuns:

Este un abuz, o dictatura ce s-a întâmplat la proteste, cu jandarmi atacând oameni pașnici amenințând ca le sparg telefoanele, s au încălcat drepturile omului, nimeni nu are voie sa lovească pe altcineva nici măcar de e vreun infractor

| PersonajFictiv a răspuns:

Cand doua tabere fac razboi, e normal sa fie si victime...yurisa.

| Dalmore a răspuns:

Lumea protesteaza pasnic si jandarmii dau cu gaze din juma in juma de ora. Nu e normal.

| Yurisa explică (pentru anonim_4396):

Din 10 000 sau cati sunt se gasesc vreo doi, trei sa fie violenti :)) Dar de persoane nevinovate care ajung sa fie duse cu ambulanta din cauza gazelor lacrimogene ce mai zici
https://www.facebook.com/vlad.alexandrescu.oficial/posts/939267929577781

| anonim_4396 a răspuns (pentru Yurisa):

2-3 violenți?laughing) Sunt câteva sute-mii.
Omul ăla, în momentul în care copilul lui e inconștient la spital, stă să scrie un roman pe Facebook și să mai pună și o poză cu el? Serios?rolling on the floor)
S-a vorbit despre violență, s-a instigat la violență de când protestul a fost anunțat, unul a instigat și la uciderea jandarmilor, tu te așteptai la ceva pașnic?
Nu aveau ce căuta acolo persoane care n-au de-a face cu violențele.

| Freya1 a răspuns (pentru Dalmore):

Prima oara cand s-au dat cu gaze i s-a spart unuia butelia am vazut pe filamre, a dat si la tv. Dupa ce ia apucat spumele pe aia au reactionat.
Da ti se pare normal sa mergi cu copilu la protest printre jandarmi si huligani?
Sa stea oameni cu probleme la inima in caldura?
Sa se bata cu jandarmi?

| anonim_4396 a răspuns (pentru anonim_4396):

Care sute de mii, in mm? Ai fost acolo? Pentru ca eu da, lumea era superlinistita, se dadea cu gaz de cate ori incepeau sa strige,, mooie psd''. Eu inteleg ca tu esti PSD-ist la cap si profiti de orice ocazie sa le intorci in favoarea ta, dar mai du-te-n mm si cand o sa iti misti fundul ala basinos de pe scaun si o sa fii in multime, sa comentezi. Peste tot s-a vorbit despre faptul ca nu se vrea violenta, daca tu te uiti numai la Antene si Mircea Badea, asta spune totul despre tine.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Freya1):

S-au dat cu gaze INCONTINUU, de cate ori se incepea scandarea. Nu a apucat spumele pe nimeni. Nu e normal sa vii cu copilul la proteste. Dar lumea a fost foarte linistita. A fost un grup mai agitat, in care au fost identificati PSD-isti.

| anonim_4396 a răspuns (pentru anonim_4396):

Am zis ''sute-mii'', nu sute de mii. Învață să citești.
Unde peste tot? Mălin Bot zicea ieri(în timp ce făcea live și se înjura cu un taximetrist) că azi se va intra peste guvern, Dide la fel... unde peste tot?big grin

| anonim_4396 a răspuns (pentru anonim_4396):

Deci PSD-iștii au venit și s-au bătut cu jandarmii. Caz închis. big grin

| anonim_4396 a răspuns (pentru anonim_4396):

Iesi in strada si vorbeste cu oamenii, daca nu scoti capul din Antene. Malin a zis ca ocupam guvernul, nu a zis in ce fel, a zis chiar ca SPER sa fie un protest pasnic si jandarmii sa nu agite lucrurile. Adica exact ce s-a intamplat.

| anonim_4396 a răspuns (pentru anonim_4396):

Esti nou pe planeta asta?

| Freya1 a răspuns (pentru anonim_4396):

Pai da am spus eu ca toti au facut scandal? Ca nu au protestat oameni pasnic?
Am precizat ca printre ei sunt huligani ce fac expre sa intarate oameni, jandarmi.

| anonim_4396 a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu, m-ai luminat. PSD-iștii s-au bătut cu jandarmii. Ei erau, de fapt, înțelesi cu jandarmii ca să se bată.
Și zecile ăia de oameni de bine care au bătut-o pe femeia aia, care e în stare foarte gravă la spital, erau toți de la PSD.

| anonim_4396 a răspuns (pentru anonim_4396):

Scuza-ma, dar pe tine n-o sa te lumineze nimeni, niciodata.

| anonim_4396 a răspuns (pentru anonim_4396):

Deci jandarma aia despe care s-a anunțat că are fractură cervicală a fost bătută de PSD-iști?

| Drimmero a răspuns (pentru anonim_4396):

Ultrasii, adevaratii romani, singuri care sunt in stare sa faca ceva in Romania asta.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Drimmero):

Misiunea lor în viață e să se bată cu jandarmii.

| Drimmero a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu, nu sa se bata cu jandarmii, ci sa salveze tara.

| Savas10 a răspuns (pentru anonim_4396):

Mircea Badea e un lingau al PSD-ului, un taran si-un badaran ale carui vorbe nu valoreaza nici 2 bani. Fanii lui sunt la fel de imbecili si redusi mintal.

| anonim_4396 a răspuns (pentru anonim_4396):

Bă, tu ești cu noi, aici, pe Terra? Te-ai uitat până la capăt la video-ul cu femeia aia? Cum unii dădeau în ea și alții se chinuiau s-o scoată? Nici atâta nu te duce să faci conexiuni?

| anonim_4396 a răspuns (pentru anonim_4396):

Asta-i lovitura de stat. Si statul ar trebui sa se apere conform legii.
Este problema de securitate nationala.

| Yurisa explică (pentru anonim_4396):

Lovitura de stat este organizata de un grup de oameni care vor sa indeparteze conducerea unei tari (presedinte, guvern) si, de obicei, se faave cu ajutorul unei parti al armatei.

Revolutia din 89 a fost posibila cu ajutorul armatei, aici armata e subordonata ciumei rosii.
60/1991, orice grup de persoane, preferabil constituite într-o persoană juridică, care nu au antecedente penale și nu sunt înregistrați în asociații sau grupări ce au adus în trecut atingere drepturilor sau valorilor cetățenilor. De asemenea, este important ca organizatorii să poată dovedi că au resursa umană necesară gestionării cu succes a adunării, alături de forțele de ordine.

Dreptul la protest este inclus in dreptul la exprimare. Daca cineva protesteaza impotriva primariei, crezi ca japița aia o sa stea si o sa zica "dada duceti-va" laughing
Sunt de acord cu tine in privinta alegerilor democratice. Perfect de acord! Dar toti banii pe care ii platim noi din taxe, si sunt destui sunt ca sa ne asigure noua conditii bune de trai, autostrazi, spitale, siguranta. Nu dam bani ca sa isi construiasca ei vile. De asemenea, jandarmeria si politia au datoria de a proteja poporul nu de a actiona in interese personale. Despre ce vorbim? Adică jandarmeria, cu ani de experiență la meciuri de fotbal și altele asemenea, nu e în stare să identifice și să sustragă pe ăia câțiva care au făcut ieri tămbălău, așa că bat toată piața degeaba, incl. copii, femei, bătrâni ș.a.m.d? Las-o dracu că scârțâie rău.

| anonim_4396 a răspuns (pentru anonim_4396):

Probabil și tu gândești așa:
https://www.dcnews.ro/......07318.html
https://i.imgur.com/zp17ypy.png

| anonim_4396 a răspuns (pentru Yurisa):

Eu știu că orice om pașnic, când vede violență, încearcă să se îndepărteze de locul ăla.; D

| anonim_4396 a răspuns (pentru Savas10):

Deci, fiindcă o filmare cu bătaia e pusă de el, nu are valoare?

| anonim_4396 a răspuns (pentru anonim_4396):

Jur ca ambitia ta de a lua parte la discutii care te depasesc e superamuzanta laughing.

| anonim_4396 a răspuns (pentru anonim_4396):

Ție ar trebui să ți se repete mai des cât ești de proastă, că ți-au repetat propagandiștii, de 2 ani încoace, că ești deșteaptă și liberă și începuși să crezi.

| Freya1 a răspuns (pentru anonim_4396):

Https://mirel.ro/......v-i-d-e-o/

Si au fost sprayuri cu piper de inceput.
Da asta ai vazut-o ca sunt curioasa?
https://m.adevarul.ro/......index.html

| anonim_4396 a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu are de ce sa mi se repete asta, nu sunt tu. Hai, du-te si joaca-te cu masinutele sau ce stii tu sa faci la varsta asta.

| minrest a răspuns (pentru Freya1):

Au fost cu copiii pentru ca erau obisnuiti cu proteste pasnice, cum sant de un an si jumatate. Erau semne semne clare ca de data asta protestul va fi provocat, ca sunt si grupuri cu intentii violente, dar nu isi poate da seama de asta oricine.

| CleanHeart a răspuns:

Normal ca nu, jandarmeria apara hotia si cel mai rau ma doare faptul ca au picat oameni nevinovati la mijloc care tot ce fac e sa.si apere tara! peace.

| anonim_4396 a răspuns (pentru CleanHeart):

Cum îți aperi țara zbierând înjurături în stradă?

| syd a răspuns:

Da, este perfect normal sa raspunzi la violenta de genul cu gaze lacrimogene. oare trebuiau sa-i mangaie pe cap putin ca sa se linisteasca? iar daca, in speranta ca vei atrage niste atentie, aduci copii sau "oameni in scaun cu rotile" in mijlocul unui protest despre care stii foarte bine de dinainte cum se va desfasura, e fix problema ta, esti un imbecil cu diploma.

sau poate trebuiau si jandarmii sa arunce in ei cu pietre, caramizi, fiare, picioare in cap, sa vedem atunci care pe care?

| Theo94 a răspuns:

Jandarmii ar trebuie sa-i apere, ar trebui sa lucreze pentru popor, nu sa fie slugile sistemului corupt, iar despre huligani se spune ca ar fi platiti de catre sistem (corupt) sa se infiltreze in multime si sa genereze violente ca sa-i discrediteze pe protestatarii pasnici ceea ce probabil asa s-a si intamplat.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Din cunostiintele mele, protestul acesta nu este autorizat de catre Primaria Bucuresti. Deci este unul spontan/ ilegal.
Octogenarii sa stea acasa. Despre copii, parintii lor sunt tfl-isti iresponsabili si Protectia Copilului ar trebui sa se auto-solicite.
Nu-mi convine ce Jandarmeria Romana a savarsit. Parerea mea este ca ar trebui sa fie mult mai agresivi fata de oameni si sa foloseasca tunurile cu apa si iarna. Oamenii ce au fost raniti de catre Jandarmerie, sa-si asume.
Avand in vedere ca jandarmii sunt militari, si tu ca si protestatar te apropii amenintator de ei, ii jignesti si nu respecti directivele date de catre ei, meriti sa fi si omorat. Daca este legal ce fac.
In tara asta trebuie sa existe autoritate.
_______________________________________________

Guvernul se schimba la vot! Democratic. Nu in strada.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Toti cei care iau apararea Jandarmilor sunt o specie aparte de retardati si ii invit in Piata Victoriei diseara.

| gheorghe699 a răspuns:

Este ok,asa se intampla in lumea civilizata,vezi in america,democratia inseamna vot,cei votat de popor conduc o tara,nu securistii,nu strada, batranii sa stea acasa, copii la gradinita, iar derbedeii in strada sa se bata cu jandarmii, asta este "trendul'incultilor celor cu m.e PSD

| anonim_4396 a răspuns (pentru gheorghe699):

Că mi-ai dat eronat.
Ia citește și NYTimes(acolo a apărut Dragnea pe prima pagină că ar fi plătit să fie invitat la investirea lui Trump și tot aici, Kovesi a fost prezentată drept zeița anticorupției) Washington Post, doar 2 exemple.
Crezi că resist e o mișcare originală a lui Bot?

| AlexDarius3 a răspuns:

Puie MSD. In cei violenti si enervanti ma refer aici la reporteri, aia care nu ii lasa pe jandarmi sa vorbeasca si ii critica degeaba e complet normal, dar in cei nevinovati care protestreaza pasnic nu e normal. Multi sareau pe jandarmi sa ii bata, ii luau la picioare la pumni si automat e cam aiurea ca jandarm sa fi criticat ca ai incercat sa ripostezi sau sa zica lumea ca esti fricos pentru ca cineva a ridicat pumnul la tine si tu ai ridicat garda, pana la urma nu e frica ci auto-aparare.

| Savas10 a răspuns:

Cica alea nici n-au fost spray-uri lacrimogene. Bine ca bani de pensii si alocatii n-au, au pentru genocide.

| Dalmore a răspuns (pentru Savas10):

A fost spray cu piper.