| Yurisa a întrebat:

Credeti ca e ok sa se foloseasca gaze lacrimogene la protest? De ce nu se zice nimic de asta? Lumea nu e constienta ca acolo sunt si copii si batrani?

104 răspunsuri:
| Dalmore a răspuns:

Lumea protesteaza pasnic si jandarmii dau cu gaze din juma in juma de ora. Nu e normal.

| Freya1 a răspuns:

I s-a spart la unu butelia nu a dat nimeni cu gaze.
Bine ca atunci cand jandarmul sta pe margine si vine ala si ii da cu bordura in spate din senin nu vedeti, cand sare ala cu picioarele pe jandarm nu vedeti.
Chiar nu intelegeti ca printre protestatar mai sunt multi si care instiga la violenta, carora nu le pasa de protest ci merg sa faca valva.Au format cordoane in jurul oamenilor si nu ii lasa pe care vor sa plece acasa sa plece (ei intre ei).
Si ce cauta cu copii mici la protest? Nu se gandesc ca ii pun in pericol, ca se poate intampla orice?

| Yurisa explică (pentru anonim_4396):

Din 10 000 sau cati sunt se gasesc vreo doi, trei sa fie violenti :)) Dar de persoane nevinovate care ajung sa fie duse cu ambulanta din cauza gazelor lacrimogene ce mai zici
https://www.facebook.com/vlad.alexandrescu.oficial/posts/939267929577781

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru Yurisa):

2-3 violenți?laughing) Sunt câteva sute-mii.
Omul ăla, în momentul în care copilul lui e inconștient la spital, stă să scrie un roman pe Facebook și să mai pună și o poză cu el? Serios?rolling on the floor)
S-a vorbit despre violență, s-a instigat la violență de când protestul a fost anunțat, unul a instigat și la uciderea jandarmilor, tu te așteptai la ceva pașnic?
Nu aveau ce căuta acolo persoane care n-au de-a face cu violențele.

| Dalmore a răspuns (pentru Freya1):

Glumesti cu,, nu a dat nimeni cu gaze'', nu?

| Freya1 a răspuns (pentru Dalmore):

Prima oara cand s-au dat cu gaze i s-a spart unuia butelia am vazut pe filamre, a dat si la tv. Dupa ce ia apucat spumele pe aia au reactionat.
Da ti se pare normal sa mergi cu copilu la protest printre jandarmi si huligani?
Sa stea oameni cu probleme la inima in caldura?
Sa se bata cu jandarmi?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru anonim_4396):

Care sute de mii, in mm? Ai fost acolo? Pentru ca eu da, lumea era superlinistita, se dadea cu gaz de cate ori incepeau sa strige,, mooie psd''. Eu inteleg ca tu esti PSD-ist la cap si profiti de orice ocazie sa le intorci in favoarea ta, dar mai du-te-n mm si cand o sa iti misti fundul ala basinos de pe scaun si o sa fii in multime, sa comentezi. Peste tot s-a vorbit despre faptul ca nu se vrea violenta, daca tu te uiti numai la Antene si Mircea Badea, asta spune totul despre tine.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru Freya1):

S-au dat cu gaze INCONTINUU, de cate ori se incepea scandarea. Nu a apucat spumele pe nimeni. Nu e normal sa vii cu copilul la proteste. Dar lumea a fost foarte linistita. A fost un grup mai agitat, in care au fost identificati PSD-isti.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru anonim_4396):

Am zis ''sute-mii'', nu sute de mii. Învață să citești.
Unde peste tot? Mălin Bot zicea ieri(în timp ce făcea live și se înjura cu un taximetrist) că azi se va intra peste guvern, Dide la fel... unde peste tot?big grin

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru anonim_4396):

Deci PSD-iștii au venit și s-au bătut cu jandarmii. Caz închis. big grin

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru anonim_4396):

Iesi in strada si vorbeste cu oamenii, daca nu scoti capul din Antene. Malin a zis ca ocupam guvernul, nu a zis in ce fel, a zis chiar ca SPER sa fie un protest pasnic si jandarmii sa nu agite lucrurile. Adica exact ce s-a intamplat.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru anonim_4396):

Esti nou pe planeta asta?

| Freya1 a răspuns (pentru anonim_4396):

Pai da am spus eu ca toti au facut scandal? Ca nu au protestat oameni pasnic?
Am precizat ca printre ei sunt huligani ce fac expre sa intarate oameni, jandarmi.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu, m-ai luminat. PSD-iștii s-au bătut cu jandarmii. Ei erau, de fapt, înțelesi cu jandarmii ca să se bată.
Și zecile ăia de oameni de bine care au bătut-o pe femeia aia, care e în stare foarte gravă la spital, erau toți de la PSD.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru anonim_4396):

Scuza-ma, dar pe tine n-o sa te lumineze nimeni, niciodata.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru anonim_4396):

Deci jandarma aia despe care s-a anunțat că are fractură cervicală a fost bătută de PSD-iști?

| syd a răspuns:

Da, este perfect normal sa raspunzi la violenta de genul cu gaze lacrimogene. oare trebuiau sa-i mangaie pe cap putin ca sa se linisteasca? iar daca, in speranta ca vei atrage niste atentie, aduci copii sau "oameni in scaun cu rotile" in mijlocul unui protest despre care stii foarte bine de dinainte cum se va desfasura, e fix problema ta, esti un imbecil cu diploma.

sau poate trebuiau si jandarmii sa arunce in ei cu pietre, caramizi, fiare, picioare in cap, sa vedem atunci care pe care?

| Drimmero a răspuns (pentru anonim_4396):

Ultrasii, adevaratii romani, singuri care sunt in stare sa faca ceva in Romania asta.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru Drimmero):

Misiunea lor în viață e să se bată cu jandarmii.

| Holiday a răspuns:

Dupa cum observi si aici romanii sufera de cretinatate cronica. Exista tampiti care justifica reactia jandarmilor, care nu inteleg ca au existat provocatori infiltrati tocmai pentru a se crea incidente care sa "justifice" in ochii fraierilor interventia brutala a jandarmilor. Apoi e logic si natural ca unii dintre cei care n-aveau nici o intentie de scandal sa fie intaratati si sa raspunda si ei la fel.
Oricum, nu contenesc sa ma surprinda multi cu prostia.
Ca si concluzie: PUIE MSD!

| Drimmero a răspuns:

Nu e o noutate ca astia si pe stadioane dau cu gaze cand se scandeaza, si nu se ia nimeni la bataie.
Nu gandesc in momentele alea...

| Drimmero a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu, nu sa se bata cu jandarmii, ci sa salveze tara.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru Holiday):

Corect, jandarmii aveau chef de bătaie.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru Drimmero):

Am fost pe stadion la Craiova-Hermanstadt, Craiov a câștigat fără emoții, după cum probabil știi, dar niște cretini de acolo au avut chef să provoace jandarmii, să-i înjure și să sară la bătaie din plăcere. Asta s-a întâmplat și acum.

| Holiday a răspuns (pentru anonim_4396):

Vezi ce tantalau esti? Jandarmii nu aveau nici un chef de bataie, cel putin majoritatea dintre ei, doar ca trebuie sa urmeze ordinele. Altii sunt vinovati de astea. Mai exact infectul de Dragnea si acolitii lui. E complicat de inteles? Nu cred.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru Holiday):

Deci trebuia să lase descreierații să intre în guvern. Am înțeles. big grin

| Holiday a răspuns (pentru anonim_4396):

Din ce in ce mai bine. Ai baut ceva, sau asa tembel esti de obicei? Ti s-a parut vreun moment ca cei 100 de descreierati, repet multi dintre ei instigatori infiltrati, ar fi avut capacitatea sa forteze cordoanele de jandarmi?! Aia trebuiau izolati, scosi din multime si dusi sa fie luati la intrebari. Ti se pare dificil asta? Nu e deloc greu pentru niste trupe de genul asta care fac pregatire speciala exact in sensul asta.

| Drimmero a răspuns (pentru anonim_4396):

Se intampla si sunt de condamnat acei suporteri care vin sa se bata, desi echipa lor trebuie sa fie sustinuta in fiecare moment.

Aici din cauza lor au pornit, au dat cu gaze peste tot, lucru care in mod evident i-a infuriat pe ultrasi,, multi dintre ei revendicati deja de galeria lui Dinamo.