April
| April a întrebat:

Credeti ca fericirea voastra tine mai mult de ceea ce sunteti, de ceea ce aveti, de ceea ce pareti in ochii altora?

Răspuns Câştigător
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

De ceea ce sunt.

14 răspunsuri:
| Razvan a răspuns:

Ultima in niciun caz. Aparentele sunt inselatoare.Si asta nu e numai o vorba de duh. O combinatie intre primele doua ar fi perfecta.Asta in caz ca exista fericirea adevaratawinking

April
| April explică:

Sunt doua raspunsuri perfecte, in conceptia mea, pentru ca tot ce avem si ce parem depinde de ceea ce suntem.Brigaela si Vyo merita, dupa aprecierea mea, in egala masura fundita.Cum nu se poate da decat una, o acord, daca are importanta, primului raspuns si o astept pe Vyo cu alte raspunsuri.Multumesc mult.

| Arthur a răspuns:

Trebuie sa invatam, sa fim fericiti cu ceea ce avem ( in special sanatate ).
Azi putem fi regi, maine putem fi cersetori.
Ceea ce parem in ochii celorlalti poate fi de multe ori o minciuna.

| lia a răspuns:

De ceea ce pot face pentru cei din jurul meu!

| georgiana a răspuns:

Fericirea vine din lucruri marunte, multe intrebari si putine raspunsuri.
Fericirea este acea stare intensa de implinire deplina pe care o persoana o poate simti in inima sa, atunci cand in viata sa au loc mai multe impliniri si realizari spirituale, fizice sau materiale cu privire la anumite lucruri nazuite de persoana respectiva.
Jules Verne scria - daca s-ar cladi casa fericirii cea mai mare ar fi sala de asteptare
- Omul cel mai fericit este acela care face fericiti pe cati mai multi oameni. D. Diderot
- Nici frumusetea, nici banul nu fac pe om fericit, ci numai intelepciunea si cumpatarea. Democrit.

| DerHimmelSollWarten a răspuns:

Fericirea e relativa.Eu una nu sunt nici macar multumita de cine sunt.De ce nu invat mai mult si mai mult? De ce uneori ma cuprinde deznadejdea? De ce uneori sunt asa lenesa de nu ma pot ridica din pat? De ce nu am curajul sa ma afirm? Iar ceea ce sunt in ochii altora...doar o femeie trista, stearsa, cu nasul mereu in carti, prea batrana pentru secolul asta etc.Nu pot spune ca sunt fericita. Iar de avut, sacrificii peste sacrificii sa fac si eu un ban prin cele strainataturi dar banul, ochiul dracului, priveste mereu in gol.laughing

| LuS[z] a răspuns:

Cu siguranat de ceea ce cred si ceea ce3 am. Dar oricum a fi fericit e doar o stare pe care o ai in anumite momente din pacate cam putine

| vyo a răspuns:

De ceea ce sunt.

| Alphawolf a răspuns:

Eu cred ca ai nevoie de toate trei ca sa fii fericit. De ceea ce esti poti fi fericit in cazul in care increderea in tine este cistigata prin anumite calitati si reusite. Daca traiesti in lipsuri sau nu esti iubit de alti(nu ai prieteni) nu poti fi destul de fericit

| anna01 a răspuns:

Fericirea tine de toti factori enumerati cumulati armonios.Nu se poate exclude niciun factor, am ceea ce am datorita a ceea ce sunt si apar in ochii altora intr-o anumita maniera pentru ca sunt ceea ce sunt. M-am pretat la jocul de cuvinte pentru a-ti respecta intrebarea si a ma integra strict in cerintele ei.

| deeea28 a răspuns:

Nu stiu de cine depinde fericirea fiecaruia. As fi tentata sa zic ca de fiecare in parte, dar daca stai sa te gandesti asa: fericirea unui copil orfan, care n-are tata, n-are mama, sta la camin si e privit mereu...cumva, de cine depinde? Sau o mama, careia i s-a transformat sotul intr-o bestie, care o bate, femeie cu copiii care n-are unde se duce, fericirea ei de cine depinde? Intrucatva fericirea fiecaruia depinde si de aprobarea celorlalti. Daca de exemplu ai un sef cam dus cu pluta... tu esti multumita de ce ai facut azi, chiar consideri ca ti-ai implinit datoriile, dar seful tau zice ca nu, tu cum te simti? Si ma rog, o zi, dar daca-ti face asa mereu?
Si bun, sa zicem ca fericirea depinde de tine si pleci, dar daca nu poti, ca ai o situatie mai nasoala si nu-ti permiti? Si tot vorbim de asta...mai exista fericire? Gata, m-am intins cam mult. Deci... fericirea mea nu tine de nimeni, ca nu o am.

| dorinaugustin a răspuns:

Fericirea este un sentiment. viclean si trecator! Depinde el de ceva, probabil ca depinde de una si de alta, eu zic ca ea este poate relationata si de starea de implinire a fiecaruia; acum eu, deoarece zic ca sunt crestin si cunosc pe Dumnezeu, pot sa ma laud ca sunt fericit si mai ales fericit cu Dumnezeu... da, fericirea depinde de toate cele enumerate de tine, insa in primul rand depinde de Dumnezeu! laughing

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Fericirea o intelege fiecare in mod diferit, unii sunt fericiti pentru ceea ce sunt, altii de ceea ce au, altii de ceea ce par, ei bine ei sunt fericita pentru ceea ce sunt si am!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

De ceea ce sunt si de ceea ce am realizat doar prin munca mea.