| anonim_4396 a întrebat:

Credeti ca fetele frumoase din ziua de azi au viata mai usoara decat majoritatea oamenilor?

Am facut zilele trecute si eu cont pe facebuci si am zis hai sa ma uit la toti hahaleri si hahalerele din clasele 1-7 din Romania, clasa a 8 si toti anii de liceu din Italia. Luand la inceput cei din Italia, toti aveau cont, dar am vazut ca fie el / ea urat sau frumos/a aveau poze bune, adica imbracati decent, poze la mare in excursie etc etc. Nu e noutate ca Italieni pleaca an de an in vacante. Cat despre cei din Romania am vazut o chestie interesanta. Incepand cu baietii nici macar unul din 1-7 nu aveau cont. Am incercat numele si invers, am incercat in diferite feluri dar nu. Acum fetele. Am vazut ca cele frumoase,, absolut toate aveau poze care mai de care mai "frumoase". adica imbracate, elegant sau sexy, genti in maini, tocuri inalte, masini in poze mereu frumoase, oamenii de pe langa ele mereu elengati. Pozele facute numai la munte sau la mare, la piscine la hoteluri restaurante cluburi, poze cu scufundari sau la schi etc etc intelegeti voi unde bat pe cand fetele cum sa zic eu, nu la fel de fumoase ca ele, poze normale. Adica poze pe strada, in haine de zi cu zi nu cine stie ce moderne sau atractive si restul.

CU astea spune, e adevarat ca daca esti frumos esti asigurat la o viata mai buna? Adica ca fata zic eu ca e mult mai usor, tot timpul va fi un baiat cu mai multi bani care sa o rasfate cat si cat mai mult. Pe de alta parte, oricat de frumos o fi un baiat tot el trebuie sa fie "cavaler" si sa faca totul pentru fata, de aia zic ca e mai usor pentru o fata decat pentru un baiat.

Voi ce credeti?

Ps. nu sunt tampit laughing. stiu ca toti de pe fb" o duc bine" si toate sunt bune. ai iphone 12 dar mori de foame dar totusi e o diferenta destul de mare dintre pozele fetelor "frumoase" si cele "Normale".

19 răspunsuri:
| Klepto a răspuns:

Timpul pentru o povestioara. In anii mei de facultate am cunoscut o don'soara. Nu ii mai tin minte numele, dar formele mi s-au imprimat for ever in minte.
O vad in prima zi de facultate, restul puneau pariuri ca el ii baga un lemn in soba in 3 saptamani, altii mai devreme etc. Fata era doar isteata, isi amintea ca uita altu, primul an nu i-a mers bine deloc, dar totul s-a schimbat in anul doi. Note prea mari pentru capacitatile ei. Ori s-a apucat de invatat, ori fura raspunsurile de la examene. Secretul ei era fusta.
Aveam profesori batrani si libidinosi si ea doar isi mangaia picioare intr-un mod foarte subtil. Nu facea nimic altceva, nu si-o tragea cu nimeni, doar lasa totul pentru imaginatia celorlalti. Sa termin romanul asta pe care sunt sigur ca doar eu l-am citit la cat de lung este. Pe le sfarsitul ultimului an, incep sa apara niste zvonuri, cum ca don'soara juca pentru cealalta echipa. Nimeni nu credea, toti au pus-o pe piedestalul senzualitatii. Fata a reusit sa ia cele mai mari note cu doar niste craci si pe imaginatia perversa a multor babaci.
Se auzea la examen cum li se ducea tot sangele in partea de sud a corpului.
Asta ii secretul, este bine sa arati bine, dar trebuie sa stii cum sa te vinzi. Degeaba arata bine si ti se ofera oportunitati ( la cariera ma refer, nu la ce va gandeati voi ). Intotdeauna o sa fie avantajati cei bogati d.p.d.v. estetic. Toata lumea se simte mai bine in preajma lor, mai lejeri, daca aduci un urat, toti se crispeaza.

Nu cred ca exista oameni urati, doar oameni care nu au grija de ei. ( desigur ca trebuie sa fie si o exceptie de la regula, stie toata lumea cine este).

Ergo, verdict, TOTI oamenii frumosi au o viata mai usoara. Este un sistem simplu de aparare in primul rand, nu ne este frica, nu avem asa de multe inhibitii pe langa ei, infatisarea este totul si sa nu se apuce nimeni sa zica de interior.

| KodrutZ a răspuns:

Daca esti frumos in.ro atunci de regula vin mosnegi din tari cu bani sa te f*&a si uite asa ai poze de fb. Usor, nu a fost niciodata. Frumusetea e doar un avantaj pe care trebuie sa fii foarte inteligent/a pentru a il pune cu adevarat in folosul propriei persoane atita timp cit o ai. Frumusetea se vede cam la orice ora, prostia se vede dupa ce deschizi gura... sau dupa ce pui prima poza pe fb.

| anonim_4396 explică (pentru KodrutZ):

Altul laughing cei cu voi la ora asta. de fel sunt singurel pe aici dupa 1 dimineata

| OoBunnyoO a răspuns (pentru KodrutZ):

Eu nu am vazut-o pe niciuna cu vreun mosneag bogat. laughing Majoritatea au bani de la parinti. In afara de una singura sau doua.

| KodrutZ a răspuns (pentru OoBunnyoO):

Astea cu banii de la parinti is si mai tragice. Daca parintii aia chiar ar munci pentru banii aia si nu ar fi prosti/needucati, nu ar ajunge copchiii sa epateze cu faptul ca au mai mult ca altii.

| RAY a răspuns:

Credeti ca fetele frumoase din ziua de azi au viata mai usoara decat majoritatea oamenilor?

DA,cred ca orice om indiferent de sex daca e frumos o duce mult mai bine,conform ultimlor studi cei mai frumosi au salarii mai bune,sunt vazuti mai bine de alte persoane, le e mai usor sa vorbeasca cu cineva,sa fim sinceri tuturor ne place ce e frumos,dar nu vedem frumusetea la fel? fals, conform tot unui studiu s-a luat o femeie alba frumoasa acelasi scor a obtinut in toate culturile lumii exact la fel si la sexul opus, deci da frumos e pentru toata lumea la fel, ce e frumos? o fata simetrica indiferent de sex inspira bunatate, inteligenta, admiratie etc s-a dovedit si ca transpira si emana un miros frumos

| RainmakerX a răspuns:

Endo...sincer eu nu prea stiu ce sa cred.

Initial as fi tentat sa afirm tot ce ai spus si tu intrucat cam acesta este adevarul, daca esti frumos/oasa o sa ai mai multi prieteni pe langa tine, lumea o sa fie altfel...chiar daca esti sarac/a poti sa farmeci o persoana de sex opus cu bani si gata.

Totusi, eu unul sunt de parere ca fetele frumoase au si ele problemele lor. La cati baieti vai de capul lor sunt in ziua de azi crezi ca este usor sa fie acele fete frumoase? Oare daca ai fii o fata frumoasa te-ai impaca usor cu ideea ca toti copilasii de varsta ta au vise umede cu tine? Ai fii okay cu asta?
Si chiar si asa, daca ai fii o femeie in toata firea, nu ti-ar fi frica de disperatii sexual care te-ar putea astepta la colt de strada ca sa te violeze intrucat arati bine?

Dupa mine frumusetea este un avantaj imens daca ai un gram de inteligenta in tine si daca esti in stare sa joci un pic teatru dar daca esti o persoana proasta atunci mai mult o sa te incurce.
De ce? Pentru ca toata lumea o sa fie dupa tine si tu nu o sa ai nici macar cea mai vaga idee despre cum ar trebui sa actionezi.

De ceva vreme (de cand a ajuns facebook-ul la moda mai exact) prieteniile nu se mai leaga ca inainte.
Atat fetele cat si baietii vor si ei sa aiba un cont pe un astfel de site, vor sa-si faca prieteni.
O sa vezi peste tot pe facebook poze in photoshop, machiaz cu tonele la unele, haine scumpe, masini scumpe, poze facute cu cine stie ce telefoane scumpe.
Cu ce strica o fata frumoasa dar saraca ca ai ei nu au avut cum sa-i satisfaca acele "mofturi"? Nu strica cu nimic...

Dupa mine fetele sunt de 2 feluri: fete care sunt frumoase si fete care ar putea sa fie frumoase daca si-ar da catusi de putin interesul.
Ce face diferenta dintre aceste 2 categorii? Banul.
Crede-ma,daca ai lua o fata normala, daca ai lucra putin la aspectul ei si daca i-ai da si ei ce au acele persoane cu bani ai putea sa vezi ca de fapt nu este nicio diferenta intre ele,poate chiar acea fata normala este de fapt mai frumoasa.

Sincer, eu unul detest facebook-ul din acest motiv. Pur si simplu este un site de socializare in care nu conteaza cine esti ci doar cati bani ai si cat de bine arati.

Pentru mine nu conteaza daca o fata arata foarte bine, conteaza doar daca stie cum sa se foloseasca de acea frumusete pe care o are.
Degeaba este acea fata una foarte frumoasa daca este redusa mintal si toata lumea isi bate joc de ea.

Ce ai putea sa vezi pe facebook? Nimic.
Pur si simplu acest site este unul pe care te lauzi cu ceea ce ai sau stai la chat cu prietenii tai ca sa vada lumea intreaga ca o duceti voi bine si ca sunteti prieteni.

Eu unul asa vad facebook-ul, un mare site de _____pe care toata lumea vrea sa se dea mare cu ceea ce are. (telefoane scumpe, masini scumpe, bani, machiaj cat cuprinde si alte lucruri)
Fetele normale nu vor sa fie lasate pe dinafara in timp ce altele care au pe "mami si tati" cu bani posteaza poze de prin cine stie ce locatii exotice.

Frumusetea de pe facebook este relativa.
De ce zic asta?
Simplu, pai tu ce ai zice de profilul meu tinand cont ca unul dintre hobby-urile mele este photoshop-ul? Ai zice ca ma dau mare cu cover-urile pe care le fac? Normal.
Asa este facebook-ul...un site mincinos.

Revenind la intrebarea ta. "Frumusetea este o binecuvantare cat si un blestem."
Daca esti foarte prost atunci toata lumea o sa profite de frumusetea ta dar daca esti cat de cat inteligent atunci frumusetea iti aduce cheia unei vieti lipsite de griji. Poti sa gasesti mai usor un job bun, poti sa-ti faci mai usor prieteni, pur si simplu orice faci este mai usor daca stii cum sa te folosesti de aceasta calitate.

Este doar parerea mea.
Bafta!

| OoBunnyoO a răspuns:

Nu neaparat. Eu cred ca mai ales in poze, haina face pe om. Am si eu fete care pe facebook sunt mereu pe tocuri, in rochii mulate, mereu aranjate, in cluburi si mai stiu eu unde, dar la facultate in mare parte cand veneau aratau banal sau in fine, puteau trece drept fete normale. La fel cum am fete care nu sunt deosebit de frumoase, dar noroc cu banii parintilor si au ce si in ce sa se pozeze pe facebook. In momentul in care o sa te machiezi de nu iti mai recunosti trasaturile naturale, te imbraci ultra-fashion, da vei parea mai "frumoasa". Ar fi chiar trist sa depui atat efort in imaginea ta si sa nu arati mai bine. Oricum ideea este ca si fetele "normale" probabil ca daca ar pune la fel de multa energie in imaginea lor ca si fetele din prima categorie tot pe acolo ar ajunge. Doar ca nu o fac. Sunt o gramada de fete cu trasaturi frumoase pe facebook, dar care nu transmit ideea de viata glamour si din cauza asta nu par frumoase. Cand vine vorba de Facebook chiar nu cred ca mai are nicio legatura cu frumusetea (in adevaratul ei sens, nu frumusetea construita cu sapte tone de machiaj), ci mai degraba cu imaginea pe care o transmiti despre tine. Asta este unul dintre motivele pentru care nu mai folosesc FB. laughing Pentru ca nu mai are nicio legatura cu tine, ci cu imaginea pe care vrei sa o transmiti. Este practic un fel de loc unde faci reclama neplatita pentru propria-ti persoana.

| anonim_4396 explică (pentru OoBunnyoO):

laughing cat e ora la tine acolo de esti inca treaza

| OoBunnyoO a răspuns (pentru anonim_4396):

1.42. Nu este chiar asa tarziu. laughing

| anonim_4396 explică (pentru OoBunnyoO):

Asa e si aici. cum de esti inca treaza? azi e cald de mori. pacat ca nu putem da pielea jos de pe noi ca bine ar fi fost rolling on the floor

| OoBunnyoO a răspuns (pentru anonim_4396):

Eh, in Belgia nu este niciodata cald. laughing) Eventual o data pe an, cam la atat se rezuma vara aici.
Sarbatoresc ultima zi de vacanta. laughing)) Adevarul este ca ar trebui sa ma culc, maine incep cursurile, daaaar...in ultimele saptamani m-am culcat numai pe la 6 dimineata asa ca mi-este destul de greu sa ma pun in pat la 1.

| IzvorulDeIntelepciune a răspuns:

Daca au stomacul tare, da. E plin de mosi cu bani care vor gogosica proaspata.

| Deaad a răspuns:

Pai da, e mai usor pentru o fata decat pentru un baiat.Este natural si infipt in subconstient ca masculul sa faca avansuri femelelor. Daca fata e urata, bineinteles ca majoritatea baietilor nu sunt interesati de ea.Invers,daca un baiat este urat,cel mai probabil, oricate avansuri ar face unei fete, ea nu l-ar baga in seama.
Prin urmare, daca esti frumos o duci mai bine cel putin pe plan sexual.

Nitel off topic, afacerea asta cu facebook-ul mi se pare o cretinitate.In special fetele si-au facut o obsesie sa se pozeze peste tot, in orice loc merg, se pozeaza.Mai ramane sa isi pozeze cacatul si sa-l posteze pe facebook.Probabil vor sa impresioneze masculii(alt **** cu care nu sunt de acord; in loc sa-si ridice curul si sa iasa in societate, prefera viata virtuala).

| RAY a răspuns (pentru Deaad):

Daca un baiat este urat, cel mai probabil, oricate avansuri ar face unei fete, ea nu l-ar baga in seama.

nu si daca baiatul urat prezinta un interes fianciar atunci il va accepta, totul e pe interes, deci conteaza ce valoare ai ca om, restul ce ai spus sunt de acord

| anonim_4396 explică (pentru RAY):

Aici ai dreptate laughing cati urati cu bani nu am vazut ca aveau modele pe langa ei

| RAY a răspuns (pentru anonim_4396):

Sper daca o sa am rabdare, timp, chef sa scriu o carte despre valoriile umane, interese, dar mi lene

| Kenya a răspuns:

Cam au. Baietii prefera fete frumoase, curvy si le cumpara tot felul de genti, ba chiar masini laughing

| anonim_4396 explică (pentru Kenya):

Macar de ar fi numai genti si masini laughing. haine bijuterii telefoane vacante platite cine stie pe unde etc etc