| RAY a întrebat:

Credeti ca jocurile pe calculator sunt o pierdere de timp inutila?

13 răspunsuri:
| AFR81 a răspuns:

Nu chiar. Pe langa faptul ca reprezinta o cale de a te distra, de a te detasa si de a scapa de stresul zilnic, din unele mai ai si de invatat. Chiar daca nu sunt nici pe departe un impatimit al lor, nu cred ca jocurile sunt o pierdere de timp inutila.

| Drimmero a răspuns:

Depinde ce te joci,, pe mine mai mult ma scoteau din sarite. Exista o relaxare intr-adevar/

| Deaad a răspuns (pentru Drimmero):

Oamenii care au o problema cu nervii, mai bine nu se ating de niciun joc pe calculator.
Stiu oameni si ma scot din sarite pe mine cand jocurile ii scot din sarite pe ei.

| Drimmero a răspuns (pentru Deaad):

Nu mai am varsta aia sa mai pun suflet pentru jocurile jucate,, aproape ca nu mai schitez vreun nerv cand e cazul.

| T0T a răspuns:

În niciun caz. Frățică dacă consideri că faptul de a te distra sau a te detașa e pierdere de timp înseamnă că trăiești degeaba.

| RAY explică (pentru T0T):

Man eu nu am mai jucat de mult un joc ca nu aveam sistem pentru asa ceva acum am descarcat ceva jocurii, nu consider ca e pierdere de timp dar totul cu limita

| T0T a răspuns (pentru RAY):

Orice lucru care depășește o anumită limită devine ceva ce nu mai e în regulă.

| RAY explică (pentru T0T):

Corect

| Fatamuntilor a răspuns:

Niciun joc nu e pierdere de timp, cand stii sa te opresti!

| RainmakerX a răspuns:

Depinde de joc... anumite jocuri sunt facute pentru relaxare, pentru familii, pentru socializare *ceea ce e complet ok*

Cand eram mic tata se juca destul de mult pe Nintendo cu mine si crede-ma... chestia asta m-a influentat pozitiv.

De asemenea exista si jocuri pentru copii cu deficiente mentale *jocuri care ii ajuta*, precum si jocuri pentru persoanele cu Alzheimer. Acestea sunt in stadiul de testare si nu au cine stie ce efect dar cert este ca ingreuneaza progresia bolii *ceea ce la fel - este ok *

Per total consider ca jocurile sunt un lucru bun. Te ajuta la socializare, la luarea de decizii, dezvolta creativitatea si in anumite cazuri te ajuta la depresii sau au un scop terapeutic.

Exista ce e drept si jocuri facute numai pentru bani si care mananca timpul multor persoane. Nu este prost cel care le vinde... sunt prosti cei care le cumpara si care continua sa le dea parti semnificative din timpul si din banii lor.

| justanotheruser99 a răspuns:

"Pierdere de timp inutila"=>pleonasm
In alta ordine de idei, nu neapărat. De multe ori din jocuri înveți engleza sau ma rog, câteva chestii utile, deci nu e chiar o pierdere de timp. Dar acum depinde si ce te joci, adică nu te aștepta sa devi mai intelectual jucand Counter strike.

Răspuns utilizator avertizat
| Odysea a răspuns:

Depinde de joc. Dar unele jocuri sunt facute pentru relaxare.Si nu, nu e o pierdere de timp inutila.